Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Blíží se výročí „Vítězného února“ …

            Máme za sebou dramatické okamžiky, které bezesporu vstoupí do historie národa českého. První demokraticky zvolení zástupci KSČM na vedoucích pozicích úřadů, metylalkoholová aféra vyrůstající ze státem kontrolované firmy, loupeživé daně dopadající na zaměstnance, které slouží k naplnění břich mocných, nepochopitelné selhání instituce amnestie a první přímou volbu hlavy státu.       

Některá témata bývají důvodem k zamyšlení a v poslední době mediální masáže, si vážím každého, kdo si tuto schopnost ponechal. Je pravdou, že i moje cesta vedla dlážděnou třídou, zdobenou údernými hesly a voňavými květy, kde bylo možné potkat mnoho mých přátel a do bočních uliček jsem jaksi „nenakukoval“ často.

Jenže díky osobním zkušenostem a snad i věku, jsem oprášil odloženou ostražitost a znova jsem se začetl do myšlenek filozofů a pana Masaryka obzvlášť. Nejsem žádný velký vzdělanec, jen člověk, občan, jeden z mnoha a pamatuji si přeci všechna ta vznosná hesla v čele s ústředním, že „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“,která nás měla dovést k demokracii první republiky.

Nadšení davů zmanipulovaných médii, hysterie části společnosti a tragické pózy umělců mi znova připomínají, jak snadno lze pomocí emocí ovládat, budovat ale i bořit.

Blíží se výročí „Vítězného února“ a mne mimoděk napadlo, zda jsou bez emocí a vášní možná srovnání mocenského boje tehdy a dnes. Proč byla vyvolána potřeba změny, komu to mělo prospět a jaký to mělo dopad na společnost. Pár otázek, které lze odpovědět z mnoha úhlů pohledu.

Tehdy, po ničivé válce se nabízela cesta politicko-ekonomické reformy, která mohla mnoha občanům zajistit lepší životní podmínky a bezpečí neopakovatelnosti prožité hrůzy. Cesta, kterou nikdo neznal, ale které všichni ti co demonstrovali pod vedením tehdejších lídrů uvěřili. Příslib rovnosti před zákonem, spravedlnosti při vymáhání práva, poctivé práce honorované odpovídající mzdou, atd.

Postupně se však cestou politických procesů a strachu o vlastní existenci chopila moci hrstka „všehoschopných“ géniů, kteří mnoha svým bývalým příznivcům zjevili tu nahou pravdu poznání, se kterou se učí žít každá zneužitá oběť. K tomu jsem jim byl dobrý, cítím se jako prostitutka, nenávidím je, nenávidím se….. Moc, postavení, peníze. Rodičům jsem vyčítal, že nám jejich generace nechala stoupu, ve které se brodíme.

„Sametovou revoluci“ jsem si již před lety pro vlastní potřebu přejmenoval na „Vítězný listopad“. Co mne k tomu vedlo?

Po devastaci myšlenek socialismu se nabízela cesta politicko-ekonomické reformy, která mohla mnoha občanům zajistit lepší životní podmínky a bezpečí neopakovatelnosti prožité hrůzy. Cesta, kterou nikdo neznal, ale které všichni ti co demonstrovali pod vedením tehdejších lídrů uvěřili. Příslib rovnosti před zákonem, spravedlnosti při vymáhání práva, poctivé práce honorované odpovídající mzdou, atd.

Postupně se však cestou ekonomických procesů a strachu o vlastní existenci chopila moci hrstka „všehoschopných“ géniů, kteří mnoha svým bývalým příznivcům zjevili tu nahou pravdu poznání, se kterou se učí žít každá zneužitá oběť. K tomu jsem jim byl dobrý, cítím se jako prostitutka, nenávidím je, nenávidím se….. Moc, postavení, peníze. Dnes si vyčítám, že moje generace nechala mým dětem stoupu, ve které se brodíme.

Jeden rozdíl, přeci ale vidím. Tedy, jeden mladý člověk ho formuloval  podle mne velice výstižně:

„…kdysi, se hledaly právní kličky, jak slušného občana odsoudit a dnes se hledají právní kličky, jak kriminálníka osvobodit…“

Autor: Miroslav G. Borůvka | pátek 8.2.2013 3:03 | karma článku: 14,76 | přečteno: 465x
  • Další články autora

Miroslav G. Borůvka

Snowboarding lepší než škola.

Včera vyšla studie o záškoláctví a vyjádření jednoho reprezentanta této aktivity. Říkal, že ho zmáhá sjíždění svahů a snowboarding a proto nemá na školní docházku čas. Mnoho podobných školu nedokončí. 08.02.2013 byla nezaměstnanost ČR v lednu na 8,7%, bez práce je 585 809 lidí. Pracujících v ČR je pouhých 48,6% (5.109 419) z celkového počtu obyvatel. Ti živí 51,4% obyvatel + 8,7% nezaměstnaných (cca 6 413 056).

13.2.2013 v 10:29 | Karma: 12,57 | Přečteno: 340x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Miluji Kmotra od Maria Puza

Před nedávnem jsem v Britských listech zaznamenal krátkou informaci o tom, že Anglie řeší „Černou listinu“ dělníků, kteří si stěžovali na porušování bezpečnosti práce ve stavebnictví. Bylo jich cca 4000 a zhruba 12 roků nemohli sehnat práci. V našem zpravodajství jsem zaznamenal výrok pana Jakla, prezidentova muže, k požadavku pana Zaorálka o objasnění amnestie prezidenta: „.. že se budeme divit, až se dotyčný objeví na místě pana Rátha...“.

11.2.2013 v 13:49 | Karma: 12,74 | Přečteno: 415x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Bodáky vztyč

Bodáky vztyč a k útoku vpřed. Vše živé znič a vyřízni vřed. Ač salvy neduní a armády stojí, Bitvy se konají v života stroj. Šakali hladoví, co hltají kosti, ze zadu útočí, jsou morálky prosti. Ne, nejsem vždy připraven čelit té síle, písní jsem uchvácen, co píšu své milé. Láska prý zvítězí a nenávist zkape. Říkal nám dramatik, tak odvahu chlape. Hořké jsou polibky od našich vzorů, k nebi se dívají, když hodují spolu. Bitvu lze prohrát a o údy přijít, Však čest svou neztratit a přátelům věřit. Bodáky vztyč a k útoku vpřed! Za lásku, přátelství, za slušnost,... Já vrátím se zpět.

10.2.2013 v 14:15 | Karma: 4,60 | Přečteno: 491x | Poezie a próza

Miroslav G. Borůvka

Historie se s budoucností snoubí....

Jak často slýcháme povzdechnutí, že národ, který nezná svoji historii ji musí opakovat. Jak často se přesvědčujeme o tom, že podléháme klamavým studiím a jak často jsme sami příčinou nezasvěcených soudů. Kdysi platilo přísloví : „ Byl jsi v Rusku, nebyl. Je ti šedesát, není. Tak neraď!“. Jenomže pro samé cestování po zemských rájích nic nevidíme a důchodci nám smrdí starobou.

9.2.2013 v 22:20 | Karma: 15,02 | Přečteno: 337x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Jakou získat kvalifikaci pro život…

Začínám se špatně orientovat. To se nám to „žilo“, když se státní administrativa zajímala o to co každý občan koná, jak koná a kdy dokoná. Jenomže to jsem byl mladý a měl jsem sílu se bránit. Teď se mi situace obrátila dokonale vzhůru nohama. Ať konám jak konám, jsem v tom sám. Učím se právo, ekonomiku, chemii, rétoriku, elektrotechniku, potravinářství, předvídám počasí. No, je to dřina.

8.2.2013 v 9:28 | Karma: 16,66 | Přečteno: 320x | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 638x
Jsem občan, kterému není jedno jak se nakládá s jeho zemí, hmotnými a kulturními statky.