Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co mám dělat ...

Otázka nebo prosba, která vyvolává zamyšlení a obnažuje autora. Podle stupně  a úrovně kultivovanosti národa je kladena sobě i blízkým častěji a úporněji v každodenním životě. Hlupák si ji neklade, ten to ví naprosto přesně.

V loňském roce jsem působil pracovně v zahraničí. Měl jsem tu čest poznávat pracovní a osobní přístupy zahraničních kolegů. Přemýšlel jsem o jejich poznámkách a radách. V některých případech jsem zprvu nerozuměl.

Každodenní dotaz na prožitou noc, neustálá nabídka pomoci a čekání na dotazy, Tam běž a tam nechoď. Zdá se to být neosobní, vlezlé, pokrytecké. Nakonec, co je komu do toho jak, kde a co dělám. Jenomže jsem vychovaný v prostředí sportu, v prostředí týmu. Tak jsem přemýšlel.

„Jsme tým?“

Každou práci a každý úkol jednotlivce je třeba splnit. A nás musí zajímat, jestli jsou osoby dotčené týmovou prací schopny úkoly plnit. Za jakých podmínek a v jaké kvalitě a moudrý občan je schopen rozlišit podmínky i kvalitu.

„Co děláš?“

Podívejme se do své pracovní smlouvy, jak zní objednávka a zda je to co děláme naše práce. Protože budeme-li řešit jiné úkoly, snížíme výsledný výkon celého týmu a moudrý občan je schopen posoudit zda oslabujeme tým.

„Můžu pro tebe něco udělat?“

Musíme si najít čas předložit návrhy na zrychlení nebo zkvalitnění naší práce, což bude mít dopad na výslednou práci celého týmu a moudrý občan je schopen posoudit úroveň hledání a tvoření.Použil jsem jen tří příkladů a neužíval jsem cíleně přívlastů chytrý, vzdělaný, podnikavý atd.

 A jak jsem přemýšlel, našel jsem mnoho styčných bodů s ekonomikou rodiny, které se říká mikroekonomie. Našel jsem styčné body s ekonomikou společnosti, které se říká makroekonomie. Našel jsem styčné body s politickým, kulturním, sociálním a jinými světy naší společnosti. Našel jsem je já, najdou je i jiní?  Nejedná se o socialistický nebo kapitalistický přístup. Je to příklad osobního a lidského postoje.

Co tedy vlastně máme dělat, aby přestalo olupování a znásilňování nás všech?

Poznáme chamtivé lháře v tom předvolebním mumraji a nepodlehneme demagogii polopravd a strachu? Obávám se, že pokud budeme zaměstnáni malými kauzami, které jsou sice z lidského hlediska mnohdy dojímavé, nesoustředíme se na to zásadní, prosadit konečně změnu. Do jaké míry se každý z nás bude angažovat, je jeho věcí – to je demokracie. Zda je někdo pro smířlivou cestu a jiný pro radikální, je jeho věcí – to je demokracie. Ale nechat polopracující čtvrtinteligenty plundrovat naši ekonomiku a morální hodnoty – to je hloupost a nezodpovědnost a to je věcí nás všech.

Tak co tedy dělat?  

Autor: Miroslav G. Borůvka | čtvrtek 4.3.2010 0:45 | karma článku: 9,05 | přečteno: 551x
  • Další články autora

Miroslav G. Borůvka

Snowboarding lepší než škola.

Včera vyšla studie o záškoláctví a vyjádření jednoho reprezentanta této aktivity. Říkal, že ho zmáhá sjíždění svahů a snowboarding a proto nemá na školní docházku čas. Mnoho podobných školu nedokončí. 08.02.2013 byla nezaměstnanost ČR v lednu na 8,7%, bez práce je 585 809 lidí. Pracujících v ČR je pouhých 48,6% (5.109 419) z celkového počtu obyvatel. Ti živí 51,4% obyvatel + 8,7% nezaměstnaných (cca 6 413 056).

13.2.2013 v 10:29 | Karma: 12,57 | Přečteno: 340x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Miluji Kmotra od Maria Puza

Před nedávnem jsem v Britských listech zaznamenal krátkou informaci o tom, že Anglie řeší „Černou listinu“ dělníků, kteří si stěžovali na porušování bezpečnosti práce ve stavebnictví. Bylo jich cca 4000 a zhruba 12 roků nemohli sehnat práci. V našem zpravodajství jsem zaznamenal výrok pana Jakla, prezidentova muže, k požadavku pana Zaorálka o objasnění amnestie prezidenta: „.. že se budeme divit, až se dotyčný objeví na místě pana Rátha...“.

11.2.2013 v 13:49 | Karma: 12,74 | Přečteno: 415x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Bodáky vztyč

Bodáky vztyč a k útoku vpřed. Vše živé znič a vyřízni vřed. Ač salvy neduní a armády stojí, Bitvy se konají v života stroj. Šakali hladoví, co hltají kosti, ze zadu útočí, jsou morálky prosti. Ne, nejsem vždy připraven čelit té síle, písní jsem uchvácen, co píšu své milé. Láska prý zvítězí a nenávist zkape. Říkal nám dramatik, tak odvahu chlape. Hořké jsou polibky od našich vzorů, k nebi se dívají, když hodují spolu. Bitvu lze prohrát a o údy přijít, Však čest svou neztratit a přátelům věřit. Bodáky vztyč a k útoku vpřed! Za lásku, přátelství, za slušnost,... Já vrátím se zpět.

10.2.2013 v 14:15 | Karma: 4,60 | Přečteno: 491x | Poezie a próza

Miroslav G. Borůvka

Historie se s budoucností snoubí....

Jak často slýcháme povzdechnutí, že národ, který nezná svoji historii ji musí opakovat. Jak často se přesvědčujeme o tom, že podléháme klamavým studiím a jak často jsme sami příčinou nezasvěcených soudů. Kdysi platilo přísloví : „ Byl jsi v Rusku, nebyl. Je ti šedesát, není. Tak neraď!“. Jenomže pro samé cestování po zemských rájích nic nevidíme a důchodci nám smrdí starobou.

9.2.2013 v 22:20 | Karma: 15,02 | Přečteno: 337x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Jakou získat kvalifikaci pro život…

Začínám se špatně orientovat. To se nám to „žilo“, když se státní administrativa zajímala o to co každý občan koná, jak koná a kdy dokoná. Jenomže to jsem byl mladý a měl jsem sílu se bránit. Teď se mi situace obrátila dokonale vzhůru nohama. Ať konám jak konám, jsem v tom sám. Učím se právo, ekonomiku, chemii, rétoriku, elektrotechniku, potravinářství, předvídám počasí. No, je to dřina.

8.2.2013 v 9:28 | Karma: 16,66 | Přečteno: 320x | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 638x
Jsem občan, kterému není jedno jak se nakládá s jeho zemí, hmotnými a kulturními statky.