Jarní houby

Minulé dva víkendy jsem jezdil po Čechách a sbíral a fotil houby. Skutečně - houby, to nejsou jenom hřiby v létě a na podzim. Jarní houby jsou úžasné, ale nerostou všude. Snad proto o nich leckdo nemá ani ponětí. Letos se díky vlhkému jaru po několika letech objevily ve větším množství - a když už vyrostou, tak to stojí za to! Procházka jarním lesem je skvělá relaxace. To nejzajímavější, co jsem našel a vyfotil, vám nyní představím...

 

 

 

Jednou z prvních jedlých hub, které se na jaře objevují, jsou kačenky. Toto je kačenka česká (Verpa bohemica). Je to vynikající jedlá houba, bohužel je však vzácná a roste jen v některých oblastech ČR, výhradně na bazických půdách na vápencích nebo bazaltech pod listnatými stromy, zejména pod jasany, hlohy, trnkami a osikami. Na lokalitě obvykle plodí jen v jedné hlavní vlně - snadno se tedy stane, že kačenky "prošvihnete".

 

 

 


 

 

Na stejných lokalitách jako kačenka česká (ale většinou později) roste i kačenka náprstkovitá (Verpa digitaliformis, která je vzácnější (je na Červeném seznamu hub ČR). Měli bychom ji tedy chránit, i když je také jedlá. Své jméno má podle tvaru klobouku, který může být téměř hladký a tvarem věrně připomínkat náprstek. Toto není příliš povedená fotografie, nicméně jinou nemám...

 

 

 

 

 

Velice ceněnými jarními houbami jsou smrže - dříve se u nás prodávaly i na trzích. Obvykle rostou později než kačenky a na lokalitách mohou plodit i v několika vlnách (duben-květen). Smržů je řada druhů a jejich druhová koncepce zatím není vyřešena. Na fotografii je smrž obecný (Morchella esculenta). Smrže jsou oblíbené zejména v Itálii, Francii a ve Švýcarsku (jejich cena na trzích jde opravdu velmi vysoko). Sbírají i v USA, kde rostou často na spáleništích. Někdy je můžeme nalézt i na mulčovací kůře ve městech nebo na zahradách na záhonech (tzv. smrž pražský - Morchella pragensis). Smrž obecný je vzácný a ve volné přírodě roste na podobných lokalitách jako kačenky, obvykle pod jasany.

 

 

 

 

 

Smrž polovolný (Morchella semilibera) je také na Červeném seznamu hub ČR, v některých oblastech je však velmi hojný. Roste obvykle pod jasany na bazických půdách. Je jedlý, ale méně vydatný než smrž obecný. Vzhledem k zařazení na Červený seznam by se neměl sbírat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail "žeber" smrže polovolného.

 

 

 

 

 

 

 

Tuto jedlou houbu můžete nalézt na silně zetlelém dřevě, zejména na mechem porostlých smrkových pařezech. Jmenuje se destice chřapáčová (Discina perlata) a je jedlá. Použít ji lze zejména ve směsi s jinými houbami.

 

 

Rostou už dokonce i čirůvky májovky (Calocybe gambosa), které se obvykle objevují v květnu a červnu. Rostou ve více vlnách a jsou hojné po celém našem území. Toto je světlá forma, která roste na loukách, zahradách a sadech, často v kruzích. Má silnou "okurkově moučnou" vůni a je skvělá na přípravu bílé houbové omáčky. Bohužel bývá často červivá.

 

 

 

Opět čirůvka májovka (Calocybe gambosa), tentokrát však forma se žemlově zbarveným kloboukem, která roste obvykle na zastíněných místech (v různých křovinách podél cest apod.). Chuťové vlastnosti má stejné jako její bílá kolegyně z luk a strání. Při nepozornosti by mohla hrozit záměna s jedovatou závojenkou olovovou, která roste obvykle v létě v dubinách (nevoní moučně, lupeny jsou nejprve ostře žluté, pak růžové).

 

 

 

 

 

No a na tuto houbu pozor! Jedovatá závojenka jarní - Entoloma vernum (dříve zvonovka jarní - Nolanea verna) vyvolává nepříjemné, i když méně závažné otravy. Občas si ji někdo splete se špičkami a podobná je i jedlé jarní závojence podtrnce (Entoloma clypeatum), kterou jsem zatím letos nenašel.

 

Jak je vidět, houby rostou od časného jara, jen mít štěstí, anebo vědět, kde je hledat. A také je potřeba déšť, déšť a pro změnu zase déšť. Pokud žádné jejich lokality neznáte, nezoufejte. Pokud pěkné počasí vydrží (tj. bude teplo a bude často pršet), májových hříbků už bychom se mohli brzy dočkat : )

Fotografie jsou z 19. a 26. dubna 2008. Lokality neprozradím, to snad chápete. Pro informaci - fotím digitální zrcadlovkou PENTAX ist*DL a PENTAX K20D s objektivem Sigma 50mm F2,8 EX DG. Články o houbách a fotografie pravidelně publikuji v MYKOLOGICKÉM SBORNÍKU. Na blogu jsem zatím mimo jiné o houbách uveřejnil článek o satanu, lysohlávkách, hyperakumulaci stříbra houbami a první díl fotografického seriálu Houby zblízka.

Autor: Jan Borovička | pondělí 28.4.2008 9:20 | karma článku: 40,47 | přečteno: 33057x
  • Další články autora

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66