Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Normální Turecko, české obranné výdaje a adopce dětí homosexuálními páry

Je to smutné, ale Turecko se vrací do normálu. Přiznám se, že jsem vojákům fandil, i když teď si zpětně nejsem jistý, jestli to celé nebyla rafinovaná bouda.

Zlikvidovat za týden 60 tisíc lidí (z toho 36 tisíc učitelů), zavést výjimečný stav a upevnit si vlastní moc, to je skoro „obdivuhodné“. Věřím, že prezident Erdogan a jeho blízcí měli předem připravené seznamy nepohodlných osob. Výsledkem čistek nebude demokratické, ale autoritářské Turecko v čele s vůdcem, který má nebezpečně blízko k islámskému fundamentalismu. A to je právě ten návrat do normálu. My jsme si totiž zvykli na historickou anomálii, kterou představovalo tvrdě sekularizované Turecko Kemala Atatürka. Z pohodlnosti jsme si začali myslet, že koncept liberální demokratické společnosti je pro Turky přijatelný. A dokonce jsme díky tomu omylu začali Turecko považovat za západní zemi. Nic nemohlo být vzdálenější pravdě – jenomže to vidíme až teď. V podstatě je to hrozný trapas, ke kterému se určitě nikdo nebude hlásit. Hodně se totiž změní v naší zahraniční a bezpečnostní politice, a to bude stát obrovské peníze. Jenom si říkám, jestli takových „spojenců“ nemáme náhodou víc…

Představme si den, kdy v USA zvítězí myšlenka, že každá země se musí vojensky bránit hlavně sama. Něco takového prohlásil republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump, který si pro USA vymiňuje právo nezasáhnout, pokud spojenci nezačnou dodržovat své finanční závazky v rámci NATO. Jenom připomínám, že Česká republika přestala svůj závazek, tedy výdaje na armádu v objemu nejméně 2 % HDP, plnit v roce 2004. V letech 2014 – 2015 jsme se už nedostali ani na 1 % HDP. Trumpova slova jsou samozřejmě šokující, protože celá obranná doktrína NATO stojí a padá s USA; evropské armády jsou (snad s výjimkou britské a možná francouzské) zoufale slabé, takže svá území ubránit nedokáží. Americká veřejnost to samozřejmě ví a celkem oprávněně se ptá, proč vlastně USA přispívají miliardami dolarů k obraně států, které o to nestojí – protože pokud by o to stály, tak by přece ze svého rozpočtu vydávaly na svou obranu mnohem více peněz. USA stojí armáda ročně přes 4 % HDP. Takže je to správná otázka. Co by přinutilo českou veřejnost ke změně svého postoje v obranných výdajích? Jakému konkrétnímu nebezpečí bychom museli začít čelit, abychom svoji sebeobranu začali brát vážně?

Nesouhlasím s tím, aby homosexuální partneři měli získat právo k adopci dětí. Dnes už to není populární názor, ale trvám na tom, že rodina by nejenže měla být tvořena mužem, ženou a dětmi, ale měla by být rovněž sezdána. Populární život na hromádce vede k tomu, že ze svobodného mateřství se vytvořila instituce. To už je fakt, na který si společnost zvykla, i když to způsobuje stále větší problémy. Ohrožení svobodných matek a jejich dětí chudobou narůstá. Pocit odpovědnosti za rodinu u mužů se ztrácí. Je mi lhostejné, jak žijí dospělí lidé; jsou svobodní, tak ať si dělají, co chtějí. Nicméně vtahovat děti do vztahu homosexuálního páru formou legalizace nepřirozeného stavu, to není správné. Kromě jiného vůbec netušíme, jaký dopad to bude mít na děti vychovávané v takovém vztahu. Vzpomínám si, když probíhaly veřejné diskuse o registrovaném partnerství, tak někteří nesouhlasili proto, že to povede k požadavku na adopci dětí. Tehdy se zastánci zákona dušovali, že je to nesmysl. Já jsem byl spíše pro ten zákon, protože jsem v něm neviděl nic, co by šlo nad rámec občanského práva. Dnes si uvědomuji, že každý nový zákon mění situaci. Pokud jednou zákonem upravíme cosi nepřirozeného, byť kvůli zdánlivě dobrým důvodům, co budeme upravovat příště? Může být například zvíře plnoprávným členem rodiny?

Autor: Stanislav Blaha | pátek 22.7.2016 12:27 | karma článku: 27,39 | přečteno: 804x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18 | Přečteno: 123x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 380x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

27.11.2017 v 7:58 | Karma: 21,62 | Přečteno: 732x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 883x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik