Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

Mnozí političtí komentátoři a glosátoři a zejména někteří politici se snaží výsledky říjnových parlamentních voleb interpretovat tak, že bezmála polovina voličů si takovou změnu přeje. To je sice jednoduché, avšak o to unáhlenější tvrzení. Převážná většina občanů České republiky si nic takového nepřeje. Spíše jsou jim postupně jednotlivé kroky a výsledky těch kroků předkládány jako danosti, se kterými se nedá nic dělat.

Je to takový politický tanec, krok sun krok, kdy se za jedno hned přisune druhé, bez kterého by to první údajně nemohlo být kompletní. Třeba k ekonomickým zájmům České republiky v lidové Číně se hned přidá nezbytnost pochválit lidovým Číňanům jejich režim a soudruhovi prezidentovi Si Ťin-pchingovi a celé té jeho rudé pandě uspořádat maršparádu Prahou, při které dostane pár nespokojených Čechů přes držku. No a celé se to nakonec postaví tak, že si to zasloužili, protože málem způsobili kolaps zahraničního obchodu. Podobné je to ve vztahu k Bruselu a k Moskvě. A obdobné je to i na vnitrostátní úrovni: Vytvoří se zdání ohrožení – a přijme se předem připravené řešení, které má ale ve skutečnosti úplně jiný význam. Okamura s uprchlíky válčil hlavně proto, aby mu na soukromém účtu přistálo pár desítek milionů za získané hlasy a mandáty. Vyhrál to úplně. Dnes na každého jednotlivého uprchlíka v České republice připadají asi dva poslanci SPD.

Nicméně některé kroky, které učiníme prostřednictvím naší vlády, nevedou pouze k prachsprostému nakrmení svých příbuzných, kamarádů a ostatní spřátelené politické zvěře, ale mohou dlouhodobě či dokonce fatálně poškodit zájmy České republiky jako takové. Takového jednání se dopustil ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který svým rozhodnutím o propuštění agentů libanonské vojenské rozvědky Alího Fajáda a Chalída El Marábího těžce poškodil Českou republiku u našich spojenců. Pan ministr použil tu krok sun krok metodu, že propuštěním dvou Libanonců zachránil pět Čechů. Ve skutečnosti tímto způsobem pouze zakryl zpackanou akci českých vojenských zpravodajců, kteří pod ministerským dohledem Martina Stropnického naprosto selhali, když poslali pětici podivínů a dobrodruhů do libanonského zajetí. Hizballáh, teroristická organizace, která ve skutečnosti libanonskou zpravodajskou službu ovládá, si doslova namazal na chleba české tajtrlíky.

Navíc se ukázalo, že „vyjednáváním“ o propuštění pověřil pan ministr Pelikán svého bratra Petra Pelikána. Čili zcela soukromá osoba vyjednávala s Hizballáhem o podmínkách propuštění lidí, o jejichž vydání nás požádala vláda Spojených států kvůli podpoře terorismu. I tuto věc si dovolil pan ministr bagatelizovat tím, že Fajád s Chalídem byli vlastně jenom takoví tuctoví obchodníci se zbraněmi, které Američané v zásadě vmanipulovali do toho obchodu. Dokonce se u nás v této věci konal soud. Přímo se nabízí otázka, nakolik byl ministrův bratr Petr Pelikán v této věci agentem českým a nakolik íránským, resp. agentem Hizballáhu na Írán přímo napojeného. A co si máme myslet o tom, že pan ministr Pelikán se osobně vydal do vězení a Alímu Fajádovi půjčil svůj mobilní telefon, aby si mohl zavolat? Není snad dobrý důvod k tomu, aby lidem podezřelým z organizování terorismu bylo telefonování znemožněno? No jistě takový důvod existuje. A jistě to tak vnímají zejména všichni naši spojenci, na jejichž území se už nějaký teroristický čin se zázemím na Blízkém východě udál.

Tyto skutečnosti pan ministr musí bezpodmínečně vysvětlit. Tentokrát se bude muset zdržet ironizování, mlžení a zatajování. Toho všeho se už s obličejem pokerového hráče dopustil. Ale to rozhodně není postoj, který si může dovolit ministr v demokratické zemi. Není možné, abychom strpěli existenci nějakých paralelních agenturních sítí, které nepodléhají parlamentnímu, ale soukromému dohledu. Nota bene, když se ukazuje, že aktivity těch oficiálních jsou s těmi soukromými nějak koordinovány. V takových strukturách je nesmírně složité bezpečně zjistit, kdo řídí koho – a kdo je řízen kým.

Autor: Stanislav Blaha | pondělí 27.11.2017 7:58 | karma článku: 21,62 | přečteno: 732x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18 | Přečteno: 123x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 380x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Politika

Stanislav Blaha

Andrej Babiš oficiálně zůstává agentem Burešem

Slovenský ústavní soud dal za pravdu Ústavu pamëti národa (ÚPN), že došlo k porušení jeho práva na soudní ochranu a spravedlivé soudní řízení ve věci spolupráce Andreje Babiše s StB.

12.10.2017 v 14:02 | Karma: 31,29 | Přečteno: 1109x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 883x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik