Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

Vítězi gratuluji a věřím, že jeho druhé funkční období bude mnohem smířlivější, jak ostatně slíbil v televizních debatách. Je to zkušený politik, který má podporu voličů. To je hlavní. Demokracie je soutěž, ve které logicky zůstane jedna strana poražena. Miloš Zeman dostal nyní příležitost dokázat, že si váží nejen svých voličů, ale i těch poražených. V průběhu kampaně jsem si však uvědomil jednu opravdu zásadní věc.

Zavedení přímé volby prezidenta byl omyl. V roce 2012, ještě před schválením ústavní změny Senátem, se k tématu vyjádřilo 16 ústavních expertů ze všech našich právnických fakult. Shodli se na tom, že se jedná o nedomyšlený zásah do Ústavy, který může vést k vychýlení rovnováhy mezi mocemi. Nehledě na to, že pro změnu způsobu volby nebyl vůbec žádný věcný důvod. V podstatě se jednalo o reakci politiků na nepříliš důstojnou volbu prezidenta Václava Klause v roce 2008. Byla to první (a poslední) nepřímá volba provedená poslanci a senátory veřejně. Žádný zákon takový způsob volby nepředepisoval a všechny předcházející prezidentské volby proběhly na společném zasedání obou komor Parlamentu tajně. Veřejnosti se prodal mýtus o tom, že přímá prezidentská volba je demokratičtější, protože dojde k posílení prvků přímé demokracie, že povede k většímu zapojení občanů do veřejného dění, a že si to konec konců většina občanů přeje.

Názory ústavních expertů byly oslyšeny dost nevybíravým způsobem. Stejně tak byl smeten ze stolu argument, že přímá volba bude stát 500 milionů. Stojí za shrnutí, před čím tehdy odborníci varovali. Kromě nebezpečného vychýlení moci, čili vytvoření nového mocenského centra stavícího se proti vládě, kritizovali rovněž fakt, že přímo zvolený prezident bude uplatňovat svoji moc omezováním jiných ústavních orgánů. A naznačili i určitou obavu, že přímo zvolený prezident bude muset před voliči nějakým způsobem osvědčovat svoji legitimitu. Jakkoli se všechny jejich obavy stoprocentně naplnily, tak právě ta poslední se dnes ukazuje jako nejvíce problematické. Stvořili jsme ústavní monstrum, které se spíše ceremoniální a reprezentativní funkcí prezidenta už nemá nic společného. Díky prezidentovi je společnost extrémně rozdělená. Prezidentská většina se vymezuje proti menšině, což, bohužel, prezident kvůli svému znovuzvolení, resp. kvůli zájmům svého nejbližšího okolí – jako nesporně politická figura – podporuje.

Měli bychom se vrátit k modelu nepřímé volby. Největší legitimitu má mít v parlamentní demokracii parlament, nikoli prezident. Kdybychom měli prezidentský systém, čili pokud by byl prezident současně předsedou vlády, bylo by to něco jiného. Nemáme však tuto ústavní tradici. A ani by to nebylo rozumné, protože prezidentské systémy obecně tendují spíše k autoritativnějším vládám. Vyhrocená atmosféra posledních týdnů mě opravdu vyděsila. Tolik nenávistných komentářů na obou stranách, to jsme u nás dosud nezažili. Pro mě je to jasný signál, že přímá demokracie může snadno společnost dovést do stavu jakési občanské války. Dobrý politický systém má společnost stmelovat, nikoli rozdělovat. Prezidentské volby skončily a já gratuluji nově zvolenému prezidentovi, kterého budu samozřejmě respektovat. Je to i můj prezident! Zároveň budu jako poslanec Parlamentu České republiky iniciovat vážnou debatu nad návratem k nepřímé volbě.

Autor: Stanislav Blaha | sobota 27.1.2018 16:01 | karma článku: 7,18 | přečteno: 123x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 380x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

27.11.2017 v 7:58 | Karma: 21,62 | Přečteno: 732x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Politika

Stanislav Blaha

Andrej Babiš oficiálně zůstává agentem Burešem

Slovenský ústavní soud dal za pravdu Ústavu pamëti národa (ÚPN), že došlo k porušení jeho práva na soudní ochranu a spravedlivé soudní řízení ve věci spolupráce Andreje Babiše s StB.

12.10.2017 v 14:02 | Karma: 31,29 | Přečteno: 1109x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 883x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik