Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Důsledky britského referenda, rozstříhání prezidentské standarty a politika Hnutí ANO

Od pátku zůstává hlavním tématem zpravodajství výsledek britského referenda o vystoupení z Evropské unie.

Většina komentářů však pomíjí jeden základní fakt: Je dobře, že referendum proběhlo. A je dobře, že skončilo tak, jak skončilo. Důvodem pro takové tvrzení není nějaká perverzní radost nad tím, že Británie se může rozpadnout, a že se prakticky každou hodinu objevují nové problémy, které britský odchod může způsobit. Důvodem je pravdivost toho všeho. Konečně uvidíme, jak dalece je (či není) současná Evropská unie schopná pochopit a napravit své vnitřní problémy. Budeme svědky vyjednávání nových podmínek. Padnou mýty o tom, nakolik je odcházející člen kryt různými smlouvami. Vlastně to bude celé úplně nová zkušenost. Až dosud se o všem pouze mluvilo, a to často formou tvrzení s ideologickým podtextem. Mě akorát mrzí, že kvůli tomu musela odejít zrovna Velká Británie. Evropská unie není moje země. Je to smluvní celek, který svým členům poskytuje některé výhody (a některé nevýhody). Dokud tento základní fakt nepochopí europolitici v čele s Junckerem, Tuskem, Merkelovou atd., dotud budou odcházet další země. Vraťme EU na úroveň EHS s nepovinnými eurem a Schengenskou smlouvou. Přijdeme sice o tak zvanou vládu EU, ale nepřijdeme už o žádného dalšího člena. A věřím, že v takovém případě Britové nakonec neodejdou.

Opravdu se nestačím divit, jak neuvěřitelně hloupí jsou někteří odpůrci prezidenta Miloše Zemana. Decentralizace moci v podobě rozstříhání prezidentské standarty, kterou právě předvádí skupina Ztohoven, je klasická ukázka arogantního pohrdání symbolikou naší republiky. Údajně má jít o politický manifest, jakože moc v této zemi není odvozována od monarchy či prezidenta, ale vychází z vůle lidu. No jasně, taková chytrácká sdělení nakonec dokázali vypotit i teroristi z německé Frakce Rudé armády nebo z italských Rudých brigád. Taky bychom mohli symbolicky zapálit Úřad vlády – to by byla teprve bžunda, ne? Kdyby na Hradě seděl pořád Václav Havel, nebo dnes třeba Tomáš Halík, tak by si performeři ze Ztohoven žádné standarty nevšimli. Asi by měli na práci nějakou jinou symbolickou akci, ale prezident by pro ně byl ztělesněním moudrého vladaře, který naslouchá nářku prostého plebsu. Co více monarchistického a antirepublikánského bychom mohli najít? Nic. Jednoduše se jedná o akci lhářů, kteří až dosud tvrdili, že prezidentská standarta se někam ztratila. Pokračují v politické válce, která nepomáhá nikomu jinému než Miloši Zemanovi. Svojí trapnou exhibicí posilují šance na jeho znovuzvolení.

Nejnovější politiku Hnutí ANO můžeme v přímém přenosu sledovat v Havířově. Hnutí ANO před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 zacílilo na voliče zdecimovaných pravicových stran. Což o to – tomu rozumím. Volební úspěch odstartoval bitvu kariéristů o pozice, na kterou vedení ANO zareagovalo zavedením systému několikastupňového prověřování. Tomu taky rozumím. V průběhu volebního období se Hnutí ANO začalo postupně zaměřovat na voliče levicových stran. To je v praxi realizovaný slib, že se ANO nebude chovat jako tradiční strany, které se snaží zastupovat zájmy svých voličů vždy po celé volební období. Je to extrémně pragmatický přístup, který může fungovat. Pokud to voličům ANO nevadí, tak samozřejmě proti gustu žádný dišputát. Nicméně aby zvolení zastupitelé hromadě přešli pod KSČM, to je už docela silné kafé. Buďto personální politika ANO těžce selhala (a pak je na místě ptát se, proč by úplně stejně mizerná neměla být na všech úrovních – ostatně pražská kauza Krnáčová vs. Kleslová není nikterak vzdálená), anebo je ANO něco jako politická trampolína na jedno použití. Tak či onak to není známka dobré politiky.

Autor: Stanislav Blaha | úterý 28.6.2016 16:03 | karma článku: 22,88 | přečteno: 676x

Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 16x | Diskuse | Společnost

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18 | Přečteno: 124x | Diskuse | Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 381x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

27.11.2017 v 7:58 | Karma: 21,62 | Přečteno: 732x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1165x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poznejte český film podle obrázku

Z filmu Pelíšky
vydáno 18. srpna 2026

České filmy jsou plné nezapomenutelných hlášek, legendárních postav a scén, které známe snad...

Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam

Češi nakupují například v polské Lubawce.  (28. 9. 2023)
13. srpna 2026  12:12

Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...

Dům jako chalupa v Mrazíkovi? V Podolí vyřešili slunce nečekaně jednoduchým trikem

Jednoduchým poskládáním pater vznikl dům s výhledem i celodenním světlem. Stačí...
16. srpna 2026

Plánovači budoucnosti už v 60. letech přemýšleli o městech, kde se nejen rodinné domy, ale celé...

Z Karlína je Raccoon City. Zombie apokalypsa se odehraje přímo pod Negrelliho viaduktem

Praha? Kdepak. Raccoon City!
12. srpna 2026

Praha se na několik týdnů proměnila v dějiště zombie apokalypsy. Nový film Resident Evil, který...

Na pražskou náplavku míří Nomad Beer Festival. Ochutnáte piva, která jinde nenajdete

Nomad Beer Festival
12. srpna 2026  10:09

Již popáté se bude konat Nomad Beer Festival – jediná akce v Česku věnovaná výhradně létajícím...

V Chebu bude o senátní křeslo soupeřit šest kandidátů

ilustrační snímek
19. srpna 2026  18:02,  aktualizováno  18:02

V senátním obvodu číslo 3 v Chebu a okolí včetně Tachovska bude letos o hlasy voličů soupeřit šest...

vydáno 19. srpna 2026  19:28

Silniční kontrola na Náměstí Jiřího z Poděbrad . Policie České republiky zastavila sdílený...

Armagedon na Smíchově: Řidiči projíždějí na červenou, chodci už mají zelenou

Křížení ulic Ostrovského a Stroupežnického. Tady má zelená pro chodce naštěstí...
19. srpna 2026  19:10

Oranžová je pro mnohé řidiče v Praze poslední výzvou k pořádnému sešlápnutí plynu. Na Smíchově pak...

Srážka auta s autobusem na Chomutovsku za sebou nechala tři mrtvé

ilustrační snímek
19. srpna 2026  19:02

Po nehodě automobilu s autobusem u obce Pětipsy na Chomutovsku. Při srážce zemřeli všichni...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát

Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 884x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.