Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trestní stíhání kohokoli si lze objednat

Prohlásil premiér Babiš na půdě Sněmovny a vyvolal protesty zástupců soudní moci, včetně Policejního prezidia. V podstatě připustil, že situace je natolik vážná, že s ní nepohnulo ani čtyřleté působení jeho ministra spravedlnosti.

Z úst trestně stíhaného by šlo takový výrok pochopit jako kejhání potrefené husy. Pokud se však přidá president M. Zeman, který Babišovo prohlášení doplní příklady dalších nevinných obětí soudní moci, zdá se, že na tom něco bude.

Připojí-li se k obvinění soudní moci nakonec i významná advokátka, začíná být zřejmé, že vedle podezřelé soudkyně Králové by měli před nezávislý tribunál předstoupit i další soudci, spolu s policisty a státními zástupci.

Hana Marvanová v článku v úterní MF Dnes připomíná slova Tomáše Almera, dlouholetého šéfa Útvaru zvláštních činností, který měl na starosti i policejní odposlechy.  Ten pro Echo 24 přiznal, že trestní stíhání či jeho zastavení se dá v Česku skutečně objednat. Vysvětlil, že systém funguje za pomoci klientelistické sítě. V ní jsou propojeni se zájmovými skupinami někteří policisté a státní zástupci a ti na základě pokynu "shůry" mohoupatřičně zasáhnout.

Judr Marvanová podotýká, že tohle už netvrdí obviněný z trestního činu, který má přirozenou potřebu se jakkoli hájit. Tento zločinný systém vetknutý do policejní i soudní moci měl být podle T. Almera nastartován za éry ministra vnitra S. Grosse a od té doby se ho nepodařilo zlikvidovat.

Ve zmíněném článku H. Marvanová dál přiznává, že i během její dlouholeté advokátní praxe se setkala s případy, ve kterých došlo k podivným zahájením či zastavením trestního stíhání.

Zvláštní podle ní je, že se těmito znepokojivými jevy nezabývá nikdo z odpovědných představitelů policie, státního zastupitelství, soudů, vlády, či parlamentu.  Pokud se objeví výjimka, dostane přes prsty. Jako příklad uvádí soudce, který má být potrestán za to, že si dovolil pronést názor k okolnostem vyhlášení amnestie prezidenta V. Klause, vyvolávající vážné podezření, že byla za úplatek.

Připomíná i kauzu Opencard. V ní byli odsouzeni pouze "pěšáci", včetně úředníka, který sám dal podnět k zahájení vyšetřování. Dodnes, kdy už je stíhání těchto osob kvůli promlčení vyloučené, nikdo nevysvětlil, proč nebyli stíháni představitelé hlavního města Prahy.

Paní Marvanová připomíná kauzy insolvenčních mafií propojených se soudy. Téměř žádný z těchto případů neskončil důkladným vyšetřováním. Naopak byli potrestáni ti, kteří se domáhali svých nároků. Říká, že je přesvědčena o tom, že justice, vláda a politici neučinili dost proto, aby lidé důvěřovali ve fungování právního státu.

Pokud o této ožehavé problematice se někdo veřejně zmíní, bývá vzápětí obviněn, jako v případě pana Babiše,  z podrývání důvěryhodnosti justice. Podle H. Marvanové jde o strkání hlavy do písku.

Dokud nedojde k vyšetřování, které by dokázalo, že se nic podobného na půdě justice neděje, či odhalilo viníky, zůstanou v očích veřejnosti podezřelí všichni. Právní stát nebudeme pokládat za vymoženost, ale za systém, vytvořený k ochraně lumpů a trestně stíhaného pana Babiše za další oběť klientelistické sítě, kterou zmiňuje T. Almer.

 

Autor: Štěpán Bicera | čtvrtek 15.2.2018 12:28 | karma článku: 9,15 | přečteno: 131x
  • Další články autora

Štěpán Bicera

Blatské baroko K 22 Tři pohřby

Pozoruji hospodskou pečlivě točící pivo a přemítám, proč Jednota, dokud ji hospoda patřila, nenabídla také vedle desítky i dvanáctku a polotmavé. Už se nese a vidím, že rozjásaný nemusí být jen obličej, ale i chůze.

1.6.2024 v 10:30 | Karma: 0 | Přečteno: 4x | Poezie a próza

Štěpán Bicera

Selské baroko. K22 Tři pohřby.

Pozoruji hospodskou pečlivě točící pivo a přemítám, proč Jednota, dokud ji hospoda patřila, nenabídla také vedle desítky i dvanáctku a polotmavé. Už se nese a vidím, že rozjásaný nemusí být jen obličej, ale i chůze.

2.2.2024 v 16:16 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse

Štěpán Bicera

Selské baroko K21 Nenahraditelné ztráty

Slunce se dotklo okrajem Svineckého lesa v místech, kde se říká Na Americe. Za pět minut se schová za špičkami stromů a po chvíli ho bude následovat i Večernice. Za spoustu let se nebeské představení téměř nezměnilo.

7.8.2023 v 7:47 | Karma: 0 | Přečteno: 48x | Poezie a próza

Štěpán Bicera

Selské baroko K 20 Zanedbatelné ztráty

Ostře znějící výstřely nemohly být z brokovnice, ale nepřipomínaly ani rány z kulovnic. Zkusil jsem si vybavit střelbu ze samopalu vzor 58, ale od vojny už uteklo příliš času, aby se mi to povedlo. Manželce jsem namluvil,

17.11.2022 v 13:27 | Karma: 0 | Přečteno: 62x | Diskuse

Štěpán Bicera

Selské baroko K 19 Přijde hic

Dvířka do dvora visela jen na horní skobě a při otevření hlasitě zaskřípala. Sténající pant jsem použil místo zvonku, ale ani po opakovaném zavrzání se Bašta neobjevil. Nezbylo, než na nevábně vyhlížející dvůr vstoupit.

23.4.2022 v 12:00 | Karma: 3,11 | Přečteno: 120x | Diskuse
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Starostové nesouhlasí s plánem na další rušení pošt, testy chtějí překazit

14. června 2024

Premium Česká pošta začala na venkově testovat, nakolik zvládne klasické poštovní pobočky nahradit Mobilní...

Začíná nová éra válčení. Na Ukrajině proběhla první bitva robotů na světě

14. června 2024

Premium Historie si možná bude pamatovat, že jedna z prvních bitev mezi roboty se odehrála na Ukrajině...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

  • Počet článků 992
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1280x
Jsme jako hokejoví brankáři. Naučili jsme se bez masky do střetnutí nechodit a jací doopravdy jsme, je těžko zodpověditelná otázka i pro nás samotné.

Seznam rubrik