Proč se nevyšetřuje?

Už třičtvrtě roku uplynulo od prvních nepokojů na Majdanu. Stovky desperátů na něm trávilo měsíce a měsíce. Nikdo nezjišťuje z čeho celou tu dobu žili. Kdo je tam nalákal. Odkud se objevily peníze, kterými je platili. Jen se šušká o miliardách dolarů, které měla USA do přeorientování Ukrajiny nasypat.

Oficiálně se však k žádnému závěru nedošlo. Půl roku je od prvních mrtvých. Demonstranti prokazatelně porušili Ženevskou úmluvu a přihlížející svět na to nereagoval. Jak bylo vidět na televizních záběrech, stříleli mysliveckými zbraněmi, tím pádem i náboji. Určenými na rychlé a jisté usmrcení zvěře. Sám jsem viděl v TV dva na barikádách. Jeden držel brokový automat a druhý kulovnici s puškohledem. Z první se dá střílet brenneky připomínající kusy olova. Z druhé se střílí poloplášťovými náboji s olověným jádrem. Po zásahu se ocelový plášt rozvine jak poupě tulipánu a nemilosrně trhá a tlačí před sebou vše, co mu překáží v dráze pohybu. Tkáň, roztříštěné kosti, krev. Tlaková vlna po nárazu způsobuje šok a je schopná i usmrtit. V nemocnicích, ve kterých ošetřovali zraněné, o tom musí mít záznamy.

Proč nenásledovalo nezávislé vyšetřování a odhalení viníků? Neměl by to být velký problém, když jejich tváře jsou na archivovaných záběrech mnoha významných televizních stanic. Mrtvých bylo na desítky, možná stovky. Těžko říct, když nebyly zveřejněné přesné údaje, ale každopádně by počet měl stačit k zahájení důsledného šetření.

Udržování pořádku a zákonů má v každém státě na starosti vláda v čele s premiérem. Co dělal svět, naše politiky nevyjímaje, když začaly první nepokoje na Majdanu? Fandili desperátům a bránili obnově pořádku. Do Kyjeva narukovaly štáby televizních stanic a přímo se třásly na to, jak rozcupují premiéra Janukovyče za násilné potlačení demonstrace. Přitom, přihodit se stejná protivládní revolta v USA či kterýmkoliv státu Evropy, byla by razantně potlačená. V duchu přání bezpochyby většiny občanů, Ukrajince nevyjímaje. Mají rodiny, děti a potřebují klid k práci, koníčkům, prostě k životu.

Od toho si platíme daněmi armádu a policii, aby dbala na dodržování zákonů a pořádku. To, že představitelé nejvýznamnějších států spolu s médii otevřeně podporovali rebely, bylo trestuhodné a mělo by se stát předmětem nezávislého vyšetřování a potrestání.

Svým přístupem způsobili, že se revolta rozrostla do rozměrů, kdy začíná ohrožovat bezpečnost světa. Zatím na to doplatil let civilního letadla s téměř třista nevinnými. Bohužel jim to nestačilo. Představitelé velmocí ani majitelé médií se nepoučili a místo aby hasili, dál přilévají olej do ohně.

Za týden vzpomeneme stého výročí vypuknutí Velké války, později označené jako První světová. K vypuknutí stačil jeden atentát, dva mrtví a nepřijatelně koncipované ultimatum vůči Srbsku. Rakousku-Uhersku, aby neztratilo tvář, po uplynutí dvoudenní lhůty nezbylo než reagovat anexí a ostatní státy, až na výjimky, nehodlaly stát stranou. Všechny věřily, že právě ony si správně zvolily frontu vítězů a že budou patřit mezi země, které si budou dělit kořist. Během války padly a zemřely desítky milionů vojáků a civilistů. Kulkami, granáty, otravným plynem, na zranění, nemoce, hlady. První světová přispěla k rozpadu Rakouska-Uherska i vzniku SSSR. Lze ji chápat i jako semeno, ze kterého během následných dvaceti let vypučelo mnoho zla a potom i 2. světová válka.

Pokud mocní nad námi nemají zájem, stejně jako jejich kolegové před stoletím, na vypuknutí nového válečného, celosvětového konfliktu, měli by se ruku v ruce s Ruskem co nejrychleji pustit do hašení. Bylo by v zájmu Evropy, světa, nás všech.

Autor: Štěpán Bicera | pondělí 21.7.2014 11:11 | karma článku: 41,72 | přečteno: 5833x