Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak by vypadalo Babišovo prezidentství?

Nejsem sice jasnovidec, ale má-li člověk dostatek představivosti, může ledascos předvídat – viz Bible a Arche Noa. Kdo ví umí, kdo neví čumí...zní prastaré české přísloví. Nejhorší není nevědět, nýbrž nechtít vědět! Amen mon Dieu.

Kdysi jsem napsal, že Andrej Babiš je vynikajícím národohospodářem. Vyvolalo to řadu pobouření a kritiky, která, v některých případech, byla dokonce i oprávněná. Proto se nehodlám k problematice vracet. Pouze bych chtěl zdůraznit, člověk se učí celý život, a ten, kdo si myslí, že všechno ví, je tím největším hlupákem...

Když Andrej Babiš vyhlásil svoji kandidaturu na úřad prezidenta republiky, nabídl jsem se mu, že bych byl rád poradcem jeho týmu a zaslal jsem mu moji knihu „ZFORMOVANÁ SPOLEČNOST – Tajemství blahobytu pro každého. Blahobyt pro celý svět“ (Tábor 2015).

 Adresát oboje s úspěchem ignoroval. Nikdy jsem nedostal žádnou odpověď a právem se mohu domnívat, že se prezidentský kandidát knihy ani nedotkl. Zástává rovněž otázkou, zda-li Babiš vůbec nějaký volební tým měl a kdo byl jeho součástí, neboť ve veřejných médiích o tom nebyla žádná zmínka...

Žijeme v době, kdy tento svět prodělává obrovské změny a po ukončení války na Ukrajině už nebude takový jaký doposud byl. Rusko ztratilo svou pozici druhé supervelmoci za USA a onu druhou příčku obsadila komunistická Čína. Dnes ještě nelze říci, zda-li to bude ku prospěchu světové demokracie nebo naopak. Západní masmédia tyto změny komentují poněkud pichlavou satirou: „Rusko se stalo domovníkem Pekingu“ a „Rusko je pouze benzínovou pumpou Číny“. V této pohnuté době a i de futura, je i pro českou republiku nutné mít nějaký fungující a přijatelný koncept...

Sledujeme-li pozorně volební koncept Babiše, nemůžeme se zbavit dojmu, že kandidát nemá, o uvedených světových změnách, ani nejmenší tušení. Jeho volební koncept je naprosto tradičně konvenční, tak jak mu radil prezident Zeman i jak ho svého času praktikoval Václav Klaus. To v dnešní době vede, takřka s matematickou přesností, k jisté porážce. Národ si pro další budoucnost  žádá reálnou perspektivu rozvoje – ať přichází od kohokoliv!  

A touto reálnou perspektivou prezidenti Klaus a Zeman v žádném případě nedisponovali, nehledě na to, že svět v době jejich prezidentství byl naprosto jiný a proto, z hlediska férovosti, není možné přičítat jim nějakou vinu!

Nynější prezident republiky Petr Pavel, ve svém volebním konceptu realné perspektívy nabídl. I když je nutné si uvědomit postup jejich uskutečňování. Od slibu k činům může vést někdy dlouhá cesta... Ovšem naděje umírá poslední!

Nedomnívám se, že by mohl prezident Petr Pavel vytvořit v Česku nebo dokonce v Evropě „Zformovanou společnost“. K tomu je třeba celá století, neboť je nutné odbourat tradiční organizované násilí státu a vytvořit rovnocené partnerství mezi státem a občanem. To je úloha skoro nemožná, ale přesto uskutečnitelná!

 Anyway, jak říkají naši angloamerčtí přátelé – i ten nejmenší krok správným směrem může být obrovským krokem vpřed. Záleží na nás všech!

Americký prezident John F. Kennedy, kdysi prohlásil: „Ask not, what can do your country for you, ask what can you do for your country.“ (Neptej se, co může udělat tvá vlast pro tebe, ptej se, co ty můžeš udělat pro svojí vlast). I když začneme pouze touto poučkou, už jsme vyrazili tím správným směrem ke „Zformované společnosti“!

Autor: Jan Berwid-Buquoy | pondělí 10.4.2023 21:05 | karma článku: 21,22 | přečteno: 953x
  • Další články autora

Jan Berwid-Buquoy

Kriminální iluze socialismu

Když bohatí zchudnou, chudí umřou hlady! Poučuje nás prastaré anglické heslo: „When the rich get poor, the poor starve ?to death.” Komunisté nerozumí hospodářství. Kdyby mu rozuměli, nebyli by komunisté!

29.2.2024 v 23:56 | Karma: 18,66 | Přečteno: 453x | Diskuse| Politika

Jan Berwid-Buquoy

Anatomie atentátníka

Atentáty existují od nepaměti a v západní hemisféře jsou takřka na denním pořádku. To, co se však přihodilo 21.12. 2023 na Filosofické fakultě KU, na Náměstí Jana Palacha, to nemá v dějinách českého národa obdoby:

25.1.2024 v 17:47 | Karma: 11,12 | Přečteno: 385x | Diskuse| Společnost

Jan Berwid-Buquoy

Historické kotrmelce diktátora Putina

Poradci ruského prezidenta, Vladimíra Putina, jsou Ivan 4 „Hrozný“,Petr1 “Veliký“ a Kateřina 1 „Veliká“. Navíc ještě začal rehabilitovat a oprašovat Stalina... Putin na každém kroku zapomíná, že žije v 21. století.

1.1.2024 v 13:39 | Karma: 21,67 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Jan Berwid-Buquoy

Kdo vraždí ženy?

Kriminalita má sice mnoho tváří, ale nad některými druhy kriminality zůstává lidský mozek beznadějně stát. Lidská moudrost má silně ohraničené meze působnosti, ale lidská blbost je naprosto bez hranic...

12.12.2023 v 0:14 | Karma: 17,28 | Přečteno: 530x | Diskuse| Společnost

Jan Berwid-Buquoy

Nešťastná země zvaná Rusko

Rusko je, bylo a patrně zůstane chudobincem Evropy. S obrovským úspěchem se vyhýbá evropské civilizaci a ve své vnitřní perverzitě to povařuje za vítězství. Vzdálíte-li se od ruských metropolí a zabloudíte na venkov

27.11.2023 v 18:47 | Karma: 28,28 | Přečteno: 765x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Na Česko udeří velmi silné bouřky. Odpoledne a večer zasáhnou většinu území

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  14:45

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  14:35

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 349
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2409x
Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy, docent rer.pol. Absolvent Freie Universität Berlin (Záp. Berlín). Viceprezident České atlantické komise (ČAKO) a předseda Sekce osvěty a zpravodajství. Plukovník ČAKO..  Majitel barokního zámku v Táboře-Měšicích.