Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anatomie atentátníka

Atentáty existují od nepaměti a v západní hemisféře jsou takřka na denním pořádku. To, co se však přihodilo 21.12. 2023 na Filosofické fakultě KU, na Náměstí Jana Palacha, to nemá v dějinách českého národa obdoby:

15 mrtvých a 25 raněných obětí atentátníka Davida Kozáka.

Smuteční pietní akty jsou sice velice dojemné a na místě, ale je nutné řešit příčinu tohoto zoufalého činu a nikoli pouze v souvislosti s osobou atentátníka

Dovolil bych si tvrdit, že David Kozák je pouze onou „špičkou ledovce“ naší současné společnosti, které chybí fundament odvahy k morální obraně a budoucnost existenční perspektivy.

 Porazily jsme komunismus. Pomocí Evropské unie jsme vybudovali doposud neslýchaný blahobyt a NATO nám zaručuje vojenskou bezpečnost. To však není cíl našeho snažení, nýbrž pouze prostředek. Zoufale nám chybí konstruktivní slušnost  a postrádame ideologii budoucnosti. Žijeme jako by ve vzduchoprázdnu.

Sledujeme-li život atentátníka, nelze tvrdit, že by neměl úspěch. Jeho příčinu zoufalého činu vraždy a sebevraždy je tedy nutno hledat v sociálních vztazích současné společnosti, ovládané závistí, záští, arogancí, neschopností dosavadního politického vedení státu a žití podle hesla „Prasata se střídají, koryto zůstává“ etc.

Prezidenti Václav Klaus (zloděj propisovacích tužek) a Miloš Zeman („kunda“) zavláčeli národ do hluboké morální krize: Kdybychom měli jednat jako David Kozák, museli bychom se všichni nazájem postřílet...

 Tam, kde by měl člověk nacházet moudrost a vědění, kvete plevel nekonečné blbosti! Často nerozhoduje moudrost, ale „vzdělaná pitomost“.

 Nezřídka se řeší zcela jednoduché věci, které by mohly být okamžitě vyřešeny dobrou vůlí, celá desetiletí „mlácením prázdné slámy paragrafů“. Ty  přetvářejí právní stát ve stát diktatury justice. V takovém prostředí se nedá dýchat!

Shodou žalostných okolností spáchal atrntátník své činy na náměstí, jenž je pojmenováno po někom, kdo rovněž ukončil svůj život sebevraždou, následkem „sociální lhostejnosti“. Ovšem ne každý z nás má k tomu odvahu!

Je nutné si přesto uvědomit východiska ze zdánlivě neřešitelných poměrů: I z kamenů, které vám někdo valí do cesty, lze postavit přepychový dům. Z házených klacků pod nohy je možné rozdělat táborák, opékat buřty a zpívat si tremské písně... a proto, že jsme křesťané: Ora et Labora!

 Život nám dává nazpět, to co jsme do něho investovali. Když jsme investovali dobro, dává nám nazpčt dobro. Když jsme investovali zlo, dává nám nazpět zlo. Jedná se o tzv. „Bumerang  Efect“ (pramen: Jan Berwid-Buquoy „Blahobyt pro všechny – Blahobyt pro celý svět. Zformovaná společnost“, kapitola „Konec existenčních obav, práce ztrácí svůj klasický charakter“).

Bezpodmínečne potřebujeme osobnost, coby hlavu státu, která je schopna vyvézt národ z existenční morální krize a ukazovat lidstvu cestu de futura. Jediná taková možná osobnost je v současné době prezident ČR, Petr Pavel.

   Má všechny předpoklady k tomu stát se českým Dwight Eisehowerem nebo Charlesem de Gaullem (viz jeho novoroční projev – ve znamení maximální morální osvěty).

 Je však nutné mu dát komunikační prostor a to by bylo znovuzavedení „Hovorů z Lán“, jejímž zakladatelem byl Václav Havel, jinak ve světě nejpopulárnější český politik všech dob...

Ostatně, Petr Pavel má naději jít v jeho stopách, pakliže se nám  opět s „úspěchem“ nepodaří všechno zkazit, jak tomu bylo již nejednou v našich dějinách!

Autor: Jan Berwid-Buquoy | čtvrtek 25.1.2024 17:47 | karma článku: 11,12 | přečteno: 385x
  • Další články autora

Jan Berwid-Buquoy

Kriminální iluze socialismu

Když bohatí zchudnou, chudí umřou hlady! Poučuje nás prastaré anglické heslo: „When the rich get poor, the poor starve ?to death.” Komunisté nerozumí hospodářství. Kdyby mu rozuměli, nebyli by komunisté!

29.2.2024 v 23:56 | Karma: 18,66 | Přečteno: 453x | Diskuse| Politika

Jan Berwid-Buquoy

Historické kotrmelce diktátora Putina

Poradci ruského prezidenta, Vladimíra Putina, jsou Ivan 4 „Hrozný“,Petr1 “Veliký“ a Kateřina 1 „Veliká“. Navíc ještě začal rehabilitovat a oprašovat Stalina... Putin na každém kroku zapomíná, že žije v 21. století.

1.1.2024 v 13:39 | Karma: 21,67 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Jan Berwid-Buquoy

Kdo vraždí ženy?

Kriminalita má sice mnoho tváří, ale nad některými druhy kriminality zůstává lidský mozek beznadějně stát. Lidská moudrost má silně ohraničené meze působnosti, ale lidská blbost je naprosto bez hranic...

12.12.2023 v 0:14 | Karma: 17,28 | Přečteno: 530x | Diskuse| Společnost

Jan Berwid-Buquoy

Nešťastná země zvaná Rusko

Rusko je, bylo a patrně zůstane chudobincem Evropy. S obrovským úspěchem se vyhýbá evropské civilizaci a ve své vnitřní perverzitě to povařuje za vítězství. Vzdálíte-li se od ruských metropolí a zabloudíte na venkov

27.11.2023 v 18:47 | Karma: 28,28 | Přečteno: 765x | Diskuse| Politika

Jan Berwid-Buquoy

I lhát se musí umět...

Momentální mistři světa ve lhaní jsou Hamás a Putin. Přičemž Putin není politik, nýbrž dobrodruh a Hamás nejsou bojovníci za osvobození Palestinců, nýbrž teroristi a vrahové.

7.11.2023 v 23:40 | Karma: 21,80 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

První bouřky udeřily v Pošumaví. Budou velmi intenzivní, varují meteorologové

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  15:53

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  14:35

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

  • Počet článků 349
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2409x
Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy, docent rer.pol. Absolvent Freie Universität Berlin (Záp. Berlín). Viceprezident České atlantické komise (ČAKO) a předseda Sekce osvěty a zpravodajství. Plukovník ČAKO..  Majitel barokního zámku v Táboře-Měšicích.