Vyrážím do mexické divočiny
Před dvěma měsíci jsem učinila konečné rozhodnutí, že se vydám na půl roku mezi mexické Indiány a lekcemi angličtiny jim dám možnost, aby si zlepšili svou životní úroveň. Přestože si touto cestou splním velký sen – poznat zevnitř kulturu a smýšlení současných Indiánů, sdílet s nimi jejich radosti i starosti, žít alespoň na chvíli a alespoň částečně mimo civilizaci, ve větším souladu s přírodou a s lidskou přirozeností, poznat blíže mexickou kulturu a mentalitu, nechat se unášet životem bezstarostněji a řešit jen ty problémy, které za to stojí – přesto bylo toto rozhodnutí nesmírně obtížné.
V koloběhu a běhu všedních dní sen pomalu bledl a šedl, ubíjely mě každodenní praktické starosti, ale i časté zdravotní problémy, někdejší energie a nadšení pro cestu do Mexika se střetávaly s únavou, slabostí, strachem a mnoha pochybnostmi. Nebyla jsem si jistá, zda cestu do Mexika zvládnu, ani jestli ji ještě vůbec chci absolvovat. Byla jsem naprosto zmatená, protože jsem o ní nikdy předtím nepochybovala, a že to bylo mnoho let. V minulosti jsem se už do Latinské Ameriky vydala, úplně sama, na dva měsíce a žádné skutečné obavy jsem tenkrát neměla. Navíc jsem se nyní cítila se svým životem spokojená – mám hezký vztah s přítelem, dobré kamarády, slušnou práci, hezké bydlení – tak proč to všechno opouštět a vydávat se do neznáma? Proč riskovat kvůli jednomu zašedlému snu? Není čas přestat být naivním snílkem a žít „skutečný“ život?
Ale co je to „skutečný život“? Odpověď na tuto otázku stále hledáme a málokdy nacházíme. Nedávno jsem navštívila svého bratra, který se s přítelkyní odstěhoval na jižní Moravu. Koupili si tam polorozpadlý domeček, který společnými silami rekonstruují. Žijí tak trochu v blátě, vaří téměř na koleni a v zimě musejí denně sekat dříví do kamen, ale čas u nich plyne tak nějak jinak. Z hlavy se mi najednou vykouřily veškeré myšlenky na to, co bylo, co bude, může být nebo by mělo být. Místo toho jsem intenzivně prožívala každou chvíli a cítila se šťastná. Život mi najednou přišel strašně jednoduchý, prostý a krásný. Zní to jako kýč. Samozřejmě i takový život s sebou nese spoustu starostí. Ale od té doby už o své cestě do Mexika vůbec nepochybuju. Netvrdím, že to byl jediný rozhodující okamžik, ale byl to moment, kdy se ve mně něco vnitřne přepnulo, něco se uvolnilo a cesta do Mexika se stala zcela přirozenou součástí mojí životní cesty. Není špatné nechat aspoň někdy život více plynout, dát více prostoru spontaneitě a žít více v souladu s vlastními pocity. Tím se zmírnily i mé obavy. A docházím k závěru, že vydat se cestu, jako je tato, zdaleka není naivní. Takže se už moc těším do Mexika a vy se můžete těšit na pokračování mého blogu, na zážitky z terénu.
Michala Bernkopfová
Nelehký život dobrovolníka aneb na červy si nestěžuj
Ač se může zdát, že jsem se v Mexiku už zcela adaptovala, zdaleka to neplatí ve všem. Mou neustálou výzvou - jak bych to eufemisticky nazvala – je mexické jídlo. Ale ne mexické jídlo jako takové, ale mexické jídlo podávané v místní jídelně. Když odhlédnu od exotických chutí, jako je pálivá salsa, fialová kaše z černých fazolí či nemastná neslaná tortilla, které jsou na jídelníčku denně, a nemůžu říct, že by mě zrovna nadchly, tak tu můj žaludek především svádí boj s nejrůznějšími bakteriemi a červy, které jsou občas servírovány společně s jídlem. Vzhledem ke špíně v místní kuchyni a způsobu skladování potravin to není nijak překvapující.
Michala Bernkopfová
Česká spravedlnost, nebo mexická solidarita?
Po osmi měsících výuky v Cuetzalanu jsem si myslela, že své studenty už celkem dobře znám. Po testech jsem ale zjistila, že mě pořád mají čím překvapit. Překvapením pro mě byl hlavně jejich způsob uvažování, který zpochybnil to, co jsem v Čechách považovala za samozřejmost.
Michala Bernkopfová
O mexické byrokracii a jak se v Cuetzalanu nakládá s ohnivou vodou
Po delší odmlce se opět hlásím z indiánského Cuetzalanu. Největší novinkou je, že v Mexiku navzdory původnímu plánu zůstávám i nadále, další půlrok až do září. Možnost zůstat déle mi nabídl Álvaro (jen pro připomenutí, Álvaro je v podstatě „duchovní otec“ Tosepanu), který si dobře uvědomoval, že neustálé střídání učitelů výuce ani studentům zrovna neprospívá. O nabídce jsem moc dlouho nemusela přemýšlet, protože jak asi vyplývá z mých blogů, v Cuetzalanu jsem našla svůj druhý domov. Když toto rozhodnutí odsouhlasilo i vedení Community Inspiration, čekal mě náročný boj s mexickými úřady o získání víza.
Michala Bernkopfová
Odpověď na dotazy
Jelikož pravidla pro diskutování na idnes jsou nastavena tak šikovně, že mě neumožňují odpovídat na reakce čtenářů pod mými vlastními články, jen protože jsem nenasbírala dostatečný počet "dukátů", odpovím výjimečně touto cestou, ale je to jen výjimečně a na další dotazy či připomínky k jakýmkoli mým dalším článkům už odpovídat nebudu, protože mi to není umožněno.
Michala Bernkopfová
Jak se v Cuetzalanu rodí angličtináři a menší narozeninová oslava
Musím říci, že ač jsem během vánočního cestování poznala spoustu krásných míst a zažila jedinečné okamžiky, na které budu ještě dlouho vzpomínat, ke konci už jsem se skutečně těšila na návrat do Cuetzalanu. A to přesto, že zprávy o počasí v Cuetzalanu připomínaly konec světa – mráz v kombinaci s vlhkem a neprostupnou mlhou. Cuetzalan mě však po příjezdu nezklamal, srdečně jsme se přivítali s mými tosepanskými přáteli i s poněkud promrzlým Radkem, který přijel nabídnout angličtinu vesničanům, kteří se do mých kurzů už nevešli. Po rušném týdnu stráveném v Mexiko City se mezi kávovníky, bambusy a vysokými cedry můj srdeční tep opět zklidnil.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Slevový čtvrtek s iDNES Premium. Celý rok jen za 490 Kč a k tomu Max zdarma
Pouze dnes je možné získat členství v iDNES Premium za pouhých 490 korun na celý rok. Jde...
Mangione vraždil zbraní duchů. V USA si ji může sestavit každý, dítě i trestanec
Premium Už ze záběrů, na nichž šestadvacetiletý Luigi Mangione několikrát vystřelil na ředitele pojišťovny...
Češi ve velkém zneplatňují půjčky. Firmy neprověří, zda si splátku mohli dovolit
Premium Rychle přibývá Čechů, kteří se snaží zneplatnit svou úvěrovou smlouvu s cílem zaplatit ideálně jen...
Tři měsíce bez zakázek. Pomalá likvidace drážďanského mostu ochromila dopravu
Po třech měsících od pádu jednoho z polí drážďanského mostu Carolabrücke do Labe je teprve teď...
- Počet článků 15
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1243x