Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nelehký život dobrovolníka aneb na červy si nestěžuj

Ač se může zdát, že jsem se v Mexiku už zcela adaptovala, zdaleka to neplatí ve všem. Mou neustálou výzvou - jak bych to eufemisticky nazvala – je mexické jídlo. Ale ne mexické jídlo jako takové, ale mexické jídlo podávané v místní jídelně. Když odhlédnu od exotických chutí, jako je pálivá salsa, fialová kaše z černých fazolí či nemastná neslaná tortilla, které jsou na jídelníčku denně, a nemůžu říct, že by mě zrovna nadchly, tak tu můj žaludek především svádí boj s nejrůznějšími bakteriemi a červy, které jsou občas servírovány společně s jídlem. Vzhledem ke špíně v místní kuchyni a způsobu skladování potravin to není nijak překvapující.

Jedním z nejnebezpečnějších zdrojů infekce je tu podle místních zdrojů špatně umytá zelenina a ovoce či nedovařené maso. Na to, že plátky hovězího se tu často podávají narůžovělé, už jsem si celkem zvykla, ale když jsem jednoho krásného dne objevila v zelném salátu živého červa, rozhodla jsem se k činu. Pokusila jsem se o velmi přátelskou nápravu situace. Nechtěla jsem to rovnou řešit s vedením, ale šla jsem osobně za kuchařkami a červa jim ukázala. Koukaly na červa, koukaly na mě a vůbec nic neříkaly. Mírným tónem jsem jim osvětlila, že přítomnost červa v salátu znamená, že salát patrně nebyl dobře umytý. Pokývaly hlavou. Na to jsem je poprosila, aby napříště salát umyly lépe. Opět pokývaly hlavou a záležitost se tím zdála být skončena. Jaké bylo ale moje překvapení, když se za několik dní opět podával zelný salát, ale já jediná ho nedostala! Když mi není dost dobrý salát s červem, tak mám prostě smůlu.

Takovéto historky ještě můžou být úsměvné a kolovat pro pobavení, dokud se člověk nezačne potýkat s opravdovými zdravotními problémy. Nevyhnuly se mi. Vše začalo asi před třemi měsíci zvýšenou teplotou a střevními potížemi. Nechala jsem si udělat odběr krve a bylo mi sděleno, že mám salmonelózu. Začala jsem brát léky, několik týdnů jsem držela přísnou dietu a potíže zmizely. Ovšem za měsíc se ozvaly znovu, tentokrát jsem už měla docela vysokou horečku. Nechala jsem si udělat další odběr, jehož výsledky sice dopadly úplně stejně, nicméně tentokrát jsem se dozvěděla, že mám tyfus. Na otázku, zda je to opravdu tyfus, nebo „jen“ salmonelóza, mi místní lékař oznámil, že tyfus a salmonelóza je totéž. No což, v Mexiku je všechno možné. Dostala jsem antibiotika, která jsem poctivě spolykala. Po čtrnácti dnech se ale potíže ozvaly znovu, tentokrát jsem už nebyla schopná pozřít nic jiného než suchary a vodu. Poprosila jsem v jídelně o velmi dietní jídla, ale ani jedno mi neudělalo dobře.

Po čtyřech dnech, kdy jsem žila v podstatě jen o suchém chlebu a vodě, jsem se rozhodla najít kvalifikovanější lékařskou pomoc a rozjela jsem se do hlavního města Mexika, vzdáleného od Cuetzalanu šest hodin jízdy. Jeden ze studentů, Leonardo, mi doporučil známého lékaře. Ten mě zdá se ošetřil odborněji, nicméně ani on mi nedokázal říci, jaké onemocnění vlastně mám. Ale je to vlastně jedno, na všechno se tu používají tatáž antibiotika, tak jaképak zdržování s rozlišováním nemocí. Naštěstí jsem se v Mexico City mohla několik dní léčit u Leonardovy maminky, jejíž šetrná dietní kuchyně mě velmi rychle postavila na nohy. Pocítila jsem velkou úlevu. Do Cuetzalanu jsem se ovšem vracela s nemalými obavami, jak bude má léčba pokračovat v podmínkách místní kuchyně.

Znovu se ukázalo, že v nejkritičtějších chvílích se tu najde člověk, který vždy zasáhne. Ten člověk se jmenuje Alvaro a už jsem ho ve svých článcích několikrát zmínila. Po mém návratu do Cuetzalanu vypadal Alvaro velmi ustaraně a podrobně se mě vyptával na diagnózu i způsob léčby. Svěřila jsem se mu se svými obavami ohledně místní kuchyně a vtom se stal zázrak. Od té doby mi vaří Anita, moje studentka a zároveň kuchařka, která mi servíruje výborná dietní jídla. Ještěže má Tosepan dvě kuchyně. A ještěže má Alvara!   

Autor: Michala Bernkopfová | úterý 1.6.2010 6:42 | karma článku: 13,36 | přečteno: 1344x
  • Další články autora

Michala Bernkopfová

Česká spravedlnost, nebo mexická solidarita?

Po osmi měsících výuky v Cuetzalanu jsem si myslela, že své studenty už celkem dobře znám. Po testech jsem ale zjistila, že mě pořád mají čím překvapit. Překvapením pro mě byl hlavně jejich způsob uvažování, který zpochybnil to, co jsem v Čechách považovala za samozřejmost.

25.5.2010 v 7:00 | Karma: 18,67 | Přečteno: 1568x | Cestování

Michala Bernkopfová

O mexické byrokracii a jak se v Cuetzalanu nakládá s ohnivou vodou

Po delší odmlce se opět hlásím z indiánského Cuetzalanu. Největší novinkou je, že v Mexiku navzdory původnímu plánu zůstávám i nadále, další půlrok až do září. Možnost zůstat déle mi nabídl Álvaro (jen pro připomenutí, Álvaro je v podstatě „duchovní otec“ Tosepanu), který si dobře uvědomoval, že neustálé střídání učitelů výuce ani studentům zrovna neprospívá. O nabídce jsem moc dlouho nemusela přemýšlet, protože jak asi vyplývá z mých blogů, v Cuetzalanu jsem našla svůj druhý domov. Když toto rozhodnutí odsouhlasilo i vedení Community Inspiration, čekal mě náročný boj s mexickými úřady o získání víza.

26.3.2010 v 19:50 | Karma: 14,12 | Přečteno: 1024x | Diskuse| Cestování

Michala Bernkopfová

Odpověď na dotazy

Jelikož pravidla pro diskutování na idnes jsou nastavena tak šikovně, že mě neumožňují odpovídat na reakce čtenářů pod mými vlastními články, jen protože jsem nenasbírala dostatečný počet "dukátů", odpovím výjimečně touto cestou, ale je to jen výjimečně a na další dotazy či připomínky k jakýmkoli mým dalším článkům už odpovídat nebudu, protože mi to není umožněno.

27.2.2010 v 20:25 | Karma: 8,64 | Přečteno: 1002x | Diskuse| Cestování

Michala Bernkopfová

Jak se v Cuetzalanu rodí angličtináři a menší narozeninová oslava

Musím říci, že ač jsem během vánočního cestování poznala spoustu krásných míst a zažila jedinečné okamžiky, na které budu ještě dlouho vzpomínat, ke konci už jsem se skutečně těšila na návrat do Cuetzalanu. A to přesto, že zprávy o počasí v Cuetzalanu připomínaly konec světa – mráz v kombinaci s vlhkem a neprostupnou mlhou. Cuetzalan mě však po příjezdu nezklamal, srdečně jsme se přivítali s mými tosepanskými přáteli i s poněkud promrzlým Radkem, který přijel nabídnout angličtinu vesničanům, kteří se do mých kurzů už nevešli. Po rušném týdnu stráveném v Mexiko City se mezi kávovníky, bambusy a vysokými cedry můj srdeční tep opět zklidnil.

20.2.2010 v 18:46 | Karma: 8,62 | Přečteno: 967x | Diskuse| Cestování

Michala Bernkopfová

Vánoční mexická jízda

V sobotu po Vánocích jsem v Pueble nasedla do Mayolova polorozpadlého auta, jehož kapotu drželo pohromadě několik provázků, a vybaveni skvělou sbírkou kvalitní etnické hudby z celého světa jsme se vydali po stopách starobylých mayských civilizací do bujné džungle slunného jihovýchodního Mexika. Jak jsme sestupovali stále níže a jižněji, krajina se čím dál tím vyrovnávala, teplota stoupala a přibývalo vlhkosti. Po mnohahodinové jízdě jsme večer zastavili ve městě Villahermosa se špinavou řekou, na jejíž březích se chaoticky mísily různé hudební styly vyřvávající ze stánků s občerstvením.

19.2.2010 v 8:00 | Karma: 8,92 | Přečteno: 828x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:28

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:28

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Putin dorazil do Vietnamu, předtím podepsal dohodu s KLDR

19. června 2024  21:31,  aktualizováno  21:55

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl na návštěvu do Vietnamu, kde bude do 20. června....

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

19. června 2024  16:44,  aktualizováno  21:11

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1243x
Studentka Iberoamerikanistiky, překladatelka a příznivkyně CommUNITY Inspiration chystající se na půl roku do mexických indiánských vesnic vyučovat tam angličtinu.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky