Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jak řešit snižování platů ve školství

Školy dostanou letos méně peněz než loni a platy učitelů poklesnou. S tím se musíme smířit - šetřit se prostě musí. Nyní jde o to řešit situaci tak, aby přinesla co nejmenší škody na vzdělávání žáků i na motivaci učitelů.

Snížení dotace pro regionální školství o 1,9 mld. Kč pro rok 2012 vyhlášené vládou v březnu se promítne do snížení platů pedagogických pracovníků v průměru o 560 Kč měsíčně.[1] Protože do prvních čtyř měsíců roku již nemohli ředitelé škol stihnout tuto úpravu promítnout, musí být pro zbytek roku snížení větší – 840 Kč. Gymnázia jsou na tom ještě o něco hůře, protože jim se zvýšil koeficient udávající počet žáků připadajících na jednoho učitele o 5 % (na 11,32). Tím jsme na 882 Kč.

Ředitelé škol mají tři možnosti, jak se se situací vypořádat. (1) Mají-li dost prostředků na tzv. nenárokové složky platu (osobní příplatek a odměny), mohou škrtat tam. Znamená to ale srovnání platů všech učitelů na stejnou (základní) úroveň a ztrátu motivační složky platu. Ať se učitel snaží či ať práci odbývá – dostane stejně. (2) Nová právní úprava[2] z prosince minulého roku umožňuje řediteli nerespektovat dosavadní platové stupně (podle odpracovaných let) a zařadit učitele do nižšího tarifního pásma. To je sice v rozporu s deklaracemi, že tato úprava se nestane nástrojem pro hromadné snížení platů, ale alespoň umožní zachovat (motivační) diferenciaci platů. (3) Ředitelé gymnázií mohou snížit počet učitelů, k čemuž je koneckonců zvýšení výše uvedeného koeficientu vybízí. Prakticky to však lze učinit až se začátkem nového školního roku a to jen za cenu snížení kvality vzdělávání. Ušetřit učitele totiž lze jedině tím, že se odučí méně hodin, což v praxi znamená, že se omezí dělení tříd na skupiny či se zvýší počet žáků ve výukových skupinách (jazyky, volitelné předměty).

Jistou kompenzací pak mohou učitelům středních škol být peníze z programu EU peníze středním školám. Ty sice učitelé mohou na svých výplatních páskách (asi od poloviny roku 2012) zaznamenat, ale za práci navíc (hlavně tvorbu učebních materiálů).

Své nástroje k řešení propadu platu učitelů mají i orgány státu: vláda, MŠMT a kraje. Mohou, budou-li chtít, snížit dopad na učitele i pomoci k udržení motivačních složek platu.

Vláda svým (výše zmíněným) nařízením zvýšila tarify nekvalifikovaným učitelům. Nerozumím, proč to udělala, ale kdyby to zase zrušila, ušetřila by. Navíc by to motivovalo nekvalifikované k doplnění kvalifikace a ty již kvalifikovaní by si řekli – ano, studovat se nám vyplatilo. No a ušetřené peníze by mohly zůstat v nenárokových (motivačních) složkách platu.

Ministerstvo školství má dvě možnosti, jak se se škrty vyrovnat a pomoci učitelům. (1) Celkový počet hodin, které stráví naši žáci ve školách je vysoký. Kdyby se snížil o hodinu týdně, pedagogická škoda by nevznikla a uspořila by se cca 3 % nákladů. (2) Bez velké újmy lze zrušit některé programy a kampaně financované z rozpočtu MŠMT. Prioritou by mělo být zachování kvality výuky. Uspořit tak cca 100 mil. Kč je reálné.

Kraje mají sice na náklady na platy jen nepřímý vliv, nicméně i ony by mohly řešení napomoci. (1) Hlavně tím, že by našly odvahu zrušit školy (obory, třídy), ve kterých studuje jen pár žáků a které jsou tedy velmi nákladné. (2) Pomohla by i vyšší podpora všeobecného středoškolského vzdělání, které je nejlevnější a kterým prochází jen asi čtvrtina středoškoláků. Opatření ze strany krajů však (na rozdíl od těch vládních či ministerských) nelze aplikovat okamžitě, ale (s ohledem na cykly plánování) v horizontu jednoho roku.

Závěr: Ano, šetřit se musí. Jsou ale i jiné cesty, než přímé snižování platů.

 

[1] Učitelské noviny 15/2012, s. 4

[2] nařízení vlády č. 448/2011 Sb.

Autor: Zdeněk Bergman | pondělí 16.4.2012 14:34 | karma článku: 11,40 | přečteno: 986x
  • Další články autora

Zdeněk Bergman

Žáci do škol až v září?

Petice spolku Fórum rodičů žádá: neotvírejte školy – žáci ať do nich nastoupí až v září. Informace o odeslání petice zveřejněná včera 11. dubna 2020 mě poněkud znervóznila.

12.4.2020 v 18:46 | Karma: 30,36 | Přečteno: 1446x | Diskuse | Politika

Zdeněk Bergman

Se školskými odbory do záhuby

Jsem ředitel školy a dnes 24. září 2019 mi přišel e-mail od Františka Dobšíka – vrchního školského odboráře. Obrací se na ředitele škol s žádostí o podporu a oznamuje vyhlášení stávkové pohotovosti.

24.9.2019 v 19:27 | Karma: 44,15 | Přečteno: 4859x | Diskuse | Politika

Zdeněk Bergman

Školství máme kvalitní, ale…

Čím se poměřuje kvalita školství? Je lepší dát školám volnost nebo je vhodnější přísná centrální správa? Jak dál s maturitami? Co přinese reforma financování regionálního školství?

7.9.2018 v 21:46 | Karma: 14,82 | Přečteno: 874x | Diskuse | Společnost

Zdeněk Bergman

Proč je povinná maturita z matematiky spíše ke škodě

Vím – je odhlasováno, rozhodnuto, zveřejněno ve sbírce zákonů. Všichni maturanti budou muset absolvovat zkoušku z matematiky.

8.3.2017 v 15:09 | Karma: 30,42 | Přečteno: 1801x | Diskuse | Politika

Zdeněk Bergman

Čas se nám krátí.

Mluvím o čase, který mají vymezený učitelé na to, aby vzdělávali žáky. Přitom čeští žáci tráví ve škole více času, než je průměr zemí OECD, takže by se zdálo, že jeho zkrácení není na závadu. Problém je v tom,

11.10.2016 v 0:00 | Karma: 4,29 | Přečteno: 85x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1681x
Jsem učitel zeměpisu a matematiky - v letech 1978-1983 jsem vystudoval PřF UK Praha. Dosáhl jsem titulu RNDr. Nyní zastávám funkci ředitele Gymnázia Teplice. Nejsem a nikdy jsem nebyl v žádné politické straně. Občansky se angažuji ve volebním hnutí Volba pro Teplice a v o. s. Pro polis Teplice. Jsem ženatý. Mám dospělou dceru.

Seznam rubrik