Pryč s tím pokleslým kapitalistickým a aristokratickým vkusem ...
Před pár dny jsem navštívila obec Börninchen v Sasku, kde se místní spolek pro obnovu zámeckého parku rozhodl uspořádat sochařské sympozium na téma „Historické postavy Krušnohoří".
Při návštěvě zbytků parku a místa, kde stál zámek s hospodářským dvorem, jsem si při výkladu historie vzpomněla, kolik podobných míst i v Česku dopadlo úplně stejně. V tom byli soudruzi v NDR s těmi našimi zajedno. Zámek znárodnili, nejdřív v něm sídlila ruská armáda, pak LPG – obdoba našeho JZD, které ale nečekalo až spadne sám, srovnalo ho v osmačtyřicátém se zemí a na jeho místě vybudovalo prasečák.
V naší krásné zemi je příběhů, jako je tento, mnoho. A jedno mají společné. Nenávist, závist a tupost nevidět historický odkaz, zvítězily nad praktičností využití objektu alespoň pro bohulibé socialistické účely. Tam, kde se to povedlo, vznikly národní výbory, školy, školky, kulturní domy, muzea, knihovny, domovy mládeže nebo důchodců, případně byty. Toto využití hodně záviselo na jednotlivých funkcionářích, protože za každého režimu je rozhodnutí jen a jen na lidech.
Někteří vedoucí činitelé ale neocenili, že veškeré ty krásy a kudrlinky a honosné prostory, vytvořil svýma rukama dělný lid, zedník, truhlář, řezbář, umělec... (vymyslel, zadal a zaplatil je přece třídní nepřítel s pokleslým vkusem), nechali vybrakované objekty raději prasatům a vedle toho stavěli betonové krabice a na náves sochu ženy a muže se srpem a kladivem. Ovšem i v případě občanského využití neměly budovy vyhráno. Necitlivé stavební úpravy, zanedbaná základní péče a pochybní nájemníci, jejichž úroveň se snižovala s tím, jak domovní správa ignorovala opravy, dovedlo často stavby k úspěšné demolici také.
Vůbec mi přijde barbarské, při změně režimu či vládců, ničit vše, co ten předchozí vytvořil.
Ale i dobách dávných existovali jak ničitelé, tak i vládci osvícení. Mám jednu vzpomínku na návštěvu chrámu Hagia Sofia v Istanbulu, kde nám průvodce ukazoval rekonstruované křesťanské mozaiky, odkryté pod vrstvou omítky. Pocházely z dob, kdy byl chrám křesťanskou svatyní, než Konstantinopol dobili Osmané, kteří zde zřídili mešitu. Průvodce vyprávěl, že tehdejší sultán nenechal mozaiky otlouct, ale jen překrýt omítkou. Nepochybuji, že to udělal z praktických důvodů, nikoliv proto, aby nám je zachoval dodnes. Obávám se ale, že jiný radikál na jeho místě, by nejenže neušetřil mozaiku, ale ani celý chrám.
Můžete si říct, že i dnes jsou vykukové, kteří hlavně začátkem devadesátých let, koupili od státu různé zajímavé objekty, na které si vzali úvěr, zmizeli s ním neznámo kam, a nechali budovy zchátrat. Ale to už jen důsledek vývoje předchozího.
Ve světě existuje mnoho krásných chátrajících staveb, které jejich majitelé opustili z osobních nebo ekonomických důvodů. Ale jejich zkáza na mne působí jinak, smířlivěji, než když byl majetek někomu zabrán, ukraden a zplundrován ... (pro fajnšmekry doporučuji fotogalerii Thomase Joriona)
O to víc oceňuji, že se najdou nadšenci, kteří se ujímají starých zámků, tvrzí a hradů, s pomocí dobrovolníků je opravují a oživují zde kulturní a společenský život. Namátkou v mém nejbližším okolí zámek Hauenštejn nebo Hartenberg.
A také se mi líbí místní fotoblogy milovníků starých zapomenutých míst, kterými se můžeme pokochat bez strachu, že se někam propadneme stropem...
Važme si historického dědictví a co nejméně s ním přikládejme do kamen. :)
Diskutovat můžete i ZDE
Štěpánka Bergerová
... za deště u kouzelných bylinek

V dnešní turbulentní době je užitečné umět využít přírodní zdroje bez ohledu na možné výpadky farmak ... A pokochání se na zahrádce předčí kochání se v lékárně ;-)
Štěpánka Bergerová
Co nejvíc objemu za co nejméně peněz ... a je jedno, jak to vypadá

Setkávám se s tím čas od času stále, a považuji za velké štěstí vedle něčeho takového nebydlet, k rozmrzelosti stačí kolem chodit ...
Štěpánka Bergerová
Některé věci uděláš jen jednou ...

aneb o činech a situacích, jejichž důsledky nelze vzít zpět, je nemožné je napravit, a v konečném výsledku je to tak svým způsobem dobře.
Štěpánka Bergerová
O jednonohém hodináři a ještě něčem jiném ...

„Ty hodinky už tu byly! Že jo?“ zeptal se mě hodinář ve své v pravdě retro provozovně. „Moc hezký, ty si pamatuju,“ pokračoval.
Štěpánka Bergerová
Doba triků, aneb jak co nejvíc obelstít zákazníka …

Dnes v autorádiu povídali o skrytých formách zdražování v obchodech a já si vzpomněla, jak jsem nedávno v krabici své oblíbené ovesné kaše našla místo čtyř sáčků jen tři.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Parazitičtí červi zamořili dva rybníky, lidé si stěžují na nepříjemné obtíže
V rybnících ve středočeských obcích Zbýšov a ve Zvoli u Prahy se objevili paraziti, kteří jsou...
Ať Babiš nekandiduje, říká Pekarová k Čapímu hnízdu. Chová se jak dítě, míní Hřib
Aktualizujeme Vrchní soud v Praze zrušil v osvobozující verdikt nad předsedou ANO Andrejem Babišem a...
Víno by mělo být znovu výhodným firemním dárkem, chtějí politici z jihu Moravy
Víno, pivo nebo také ovocné pálenky by mohly být daňově uznatelné propagační dary. Navrhují to...
Soud vrátil kauzu Čapí hnízdo, proces s Babišem a Nagyovou bude pokračovat
Vrchní soud v Praze zrušil v kompletním znění osvobozující verdikt nad předsedou ANO Andrejem...

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...
- Počet článků 543
- Celková karma 16,63
- Průměrná čtenost 2289x
Knihy MOUCHA V LIMONÁDĚ a ZÁKLADY ŽENSKÉ ŽÁDOSTIVOSTI si můžete objednat zde: stepanka.bergerova@seznam.cz,
www.stepankabergerova.cz
Více informací na Facebooku -(https://www.facebook.com/mouchavlimonade)
Seznam mých publikací najdete na Databázi knih