Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejenom kritizovat, ale je i potřeba chválit.

Na začátku září proběhlo cvičení RESTART, které zajišťovala společnost ČEPS a.s., 100% vlastněná Ministerstvem průmyslu a obchodu. Jednalo se o simulaci krizové situace v případě energetické krize rozvodné sítě, běžně označované jako blackout.

Připomenutí pro laickou veřejnost. Jedná se o masivní výpadek v dodávce elektrické energie spotřebiteli. Tato situace může nastat z různých příčin při vzniku nerovnovážného stavu v energetické síti mezi výrobou a spotřebou. Velmi známý a rozsáhlý případ blackoutu nastal 8. září 2011 v USA v Kalifornii a Arizoně. Za hlavní příčinu byly považovány vysoké odběry pro chlazení v době panujících místních vysokých veder a s tím související potřebná vysoká výroba elektrické energie. V energetické síti došlo k přetížení a následným poruchám na jednotlivých zařízení. Jako při dominovém efektu docházelo k výpadkům v energetické síti na velmi rozsáhlém území. Do dnes z toho jsou trvající ekonomické následky.

            Pro příklad ale nemusíme chodit daleko. 18. června letošního roku díky požáru trafostanice VVN (velmi vysokého napětí) v Praze v Kunraticích došlo k výpadku na páteřní lince. Část Prahy a okolí zažila malý blackout. Obdobně v té době panovala extrémní vedra.

            Příčinou ale nemusí být jenom extrémní teploty. Přetížení sítě mohou způsobit i některé méně dobře regulovatelné obnovitelné zdroje energie. Jedná se především na jedné ploše koncentrované větrné elektrárenské parky, které se zejména vyskytují například v Baltickém moři. 

            Příčin může být mnoho. Výsledek černočerná tma je stejný. Proto dobře kvituji, že proběhlo zmíněné cvičení RESTART. Nejenom společnost ČEPS, ale i další do soustavy zapojené energetické společnosti spolupracovali na tomto cvičení. Toto vše bylo za účasti všech složek integrovaného záchranného sboru spolu s krizovými štáby Královéhradeckého a Pardubického kraje, na jejichž území cvičení probíhalo. Cvičení simulovalo výpadek pro 700 set tisíc obyvatel. Reálný výpadek může být ale mnohem rozsáhlejší, v řádech miliónů obyvatel, což potvrzují světové statistiky.

            Z pohledu obyvatel je potřeba si především uvědomit, že při masivním plošném blackoutu se nebude jednat pouze o to, že doma nám nepůjde televize a nebudeme si moci rozsvítit či uvařit. Především je tu riziko, že nebude fungovat životně důležitá vodárenská síť. Veškerá čerpadla jsou právě závislá na zdroji energetické sítě. V roce 2012 proběhla médii zpráva, že v Českých Budějovicích vlastní bioplynovou stanici výrobny elektrické energie u čistírny odpadních vod, kterou napojili přímo na vnitřní elektrickou síť. Bude tak zajišťovat v ostrovním režimu chod vodárenské soustavy. Toto je naopak jedno z možnosti jak dobře využít obnovitelné zdroje energie.

            Základem všeho ale je, mít dobře zpracovanou státní energetickou koncepci. Nestačí se zaměřit jenom na to, jak a jakým způsobem si zajistíme zdroje energie, ale v ruku v ruce se zaměřit i na problém jak zabránit vzniku blackoutu a jak obnovit systém při vzniku této situace. Na čím větším území vnikne blackout, tím delší dobu bude trvat obnova dodávek elektrické energie. V případě výše zmíněného malého blackoutu v Praze letos v červnu se jednalo o obnovu řádech hodin. V případě masivního výpadku se může jednat o obnovu v řádech několika dní nebo i týdnu. Zde si kladu otázku, jsme na to připraveni, je na to připravena i civilní ochrana obyvatelstva?

            Trocha technické latiny. Jaderné elektrárny, uhelné elektrárny, ale i jiné velké zdroje potřebují ke svému startu z nuly na plný výkon jiné zdroje energie. Například záložní dieselové generátory, ale to nemusí stačit. Náběh do plného výkonů dle typu zdroje je v řádech x-hodin, pokud bude vše dobře fungovat. Naopak zdrojem, který dovede velmi dobře obnovit dodávku, najet takzvaně „ze tmy“ jsou klasické vodní zdroje nebo přečerpávací vodní elektrárny. Zejména právě poslední zmíněné přečerpávací elektrárny mají svojí primární funkcí vyrovnávat výkyvy v energetické distribuční síti. Nejznámějším příkladem v České republice jsou Dlouhé stráně. Zde si kladu druhou otázku, není potřeba mít více takovýchto zdrojů? 

            V závěru chválím uskutečněné cvičení RESTART. Dle tiskového sdělení ČEPS bude průběhu několika týdnů provedeno komplexní vyhodnocení na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Věřím, že výsledky budou pozitivně využity ke zpracování nové kvalitnější energetické koncepce s dlouhodobou perspektivou.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Baudyš | čtvrtek 7.11.2013 15:30 | karma článku: 9,23 | přečteno: 431x
  • Další články autora

Jiří Baudyš

Plameňáci to umí. A co lidé?

Lidé jsousoučástí přírody, ale na přírodní zákony zapomínají. Příliš jsme se zavřelimezi beton a ocel. Měli bychom vyrazit někdy do přírody a ponaučit se.Nelekejte se, téma nebude o ekologii, ale o vztazích.

13.5.2014 v 23:15 | Karma: 9,14 | Přečteno: 399x | Společnost

Jiří Baudyš

Práva dětí! Bez tabu a bez ostychu!

Jste rodič, politik, soudce opatrovnického soudu, zástupce OSPOD a nebo jen nezávislý pozorovatel či občanský aktivista? Je jedno, kdo jste, ale sedněte si ke stolu a napište dle svých zkušeností, co jsou práva dětí. Pokud budeme hodně o tom diskutovat, nebudeme se bát tabu, můžeme se shodnout na třech bodech: 1) právo na radostné dětství, hry a zábavu 2) právo na lásku a ochranu od svých rodičů 3) právo na vzdělání a právo dokola klást otázku „a proč?“

9.5.2014 v 20:37 | Karma: 18,94 | Přečteno: 2021x | Diskuse| Společnost

Jiří Baudyš

Řešení padlo, Temelín nebude

Řešení padlo, nový Temelín nebude. Před časem jsem tu na blogu nastínil situaci, jakto bude s Temelínem. Položil jsem otevřenou otázku k zamyšlení, i kdyžjsem věděl, jak to dopadne. Jiné východisko totiž nebylo. Ale co dál?

9.5.2014 v 1:29 | Karma: 10,86 | Přečteno: 641x | Diskuse| Politika

Jiří Baudyš

Osmdesát miliónů

Když pánbůh dopustí, tak i motyka spustí, jak říká české pořekadlo. Aneb když se chce, tak se peníze najdou.

6.2.2014 v 16:53 | Karma: 16,56 | Přečteno: 506x | Diskuse| Politika

Jiří Baudyš

Analfabetizmus nebo lajdáctví?

Máme novou Vládu. Nebo máme novou Vláďu? Krátce a stručně, vidí někdo v tom rozdíl?

30.1.2014 v 0:23 | Karma: 14,17 | Přečteno: 658x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Reformu, která zvýší věk odchodu do důchodu, se nepodařilo opozici zamítnout

30. května 2024,  aktualizováno  18:07

Přímý přenos Poslanci podpořili v prvním čtení návrh reformy, která zvyšuje věk odchodu do důchodu nad 65 let...

Pohled na rodičovství se změnil. Ale muži to mají jinak než ženy, říká socioložka

30. května 2024

Premium Obavy z budoucnosti a touha žít udržitelně se často stávají hlavními faktory v rozhodování odložit...

Evropské volby pokládám i za referendum o současné vládě, řekl Zeman

30. května 2024  15:10,  aktualizováno  17:59

Bývalý prezident Miloš Zeman přijel před volbami do Evropského parlamentu do Teplic na akci dalšího...

Írán využívá gangy ve Švédsku pro násilné útoky, cílí na disidenty a Židy

30. května 2024  17:36

Írán využívá kriminální gangy pro násilné útoky ve Švédsku. Ve čtvrtek o tom informovala švédská...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 755x
Stavební projektant a technický dozor

Seznam rubrik