Lži a mýty o burkinách

Na České televizi jsem v pořadu 168 hodin shlédl reportáž Martina Mikuleho o dění kolem nošení burkin na francouských plážích. A pak "test" Gabriely Moučkové o tom, jak se v nich plave. Ten mě rozesmál nejvíc. 

Paní Moučková možná dobře plave, ale zřejmě pod vlivem sportu a vášní na fyziku zcela zapomněla. Zkrátka stokrát opakovaná lež přece musí být pravda.

Nejdříve trochu technických faktů - burkiny nebo jakýkoliv oděv ve vodě nikdy "nestahuje ke dnu". Teda pokud si v kapsách nezapomenete kameny. Jakýkoliv oděv ve vodě který nasákne, sice na břehu ztěžkne, ale ve vodě vás ke dnu rozhodně netahá. To co je volnější, svou setrvačností a bráněním průchodu vody bude trochu omezovat vaše pohyby a plavání bude namáhavější. Zejména delší kalhoty se natáhnou až přes chodidla a setrvačnost jejich konců tak zpomaluje práci nohou. To samé můžou způsobit dlouhé rukávy na rukou. Naopak zimní prošívané bundy nebo vesty vás budou nadnášet -  pokud vám neuplavou (obvykle totiž u pasu nejsou natolik elastické, aby se vám ve svislé poloze při "šlapání vody" nevysvlékaly - je potřeba se co nejdříve položit na hladinu). Když se totiž namočí jejich jemný syntetický povrch, přestanou být prodyšné - vzduch uvízne uvnitř. Kdo jste viděl dokument o tsunami ve Fukušimě, možná si vzpomenete na výpověď jedné Japonky o tom, jak jí před utopením zachránila její zimní bunda. Stejně tak elastické, přilnavé oblečení, ať se nasákne sebevíc, tak vás neutopí - v plavání nebude bránit vůbec. Kdo nevěříte, vyzkoušejte si to. Pokud to nebude zrovna ve dvoumetrových vlnách, nebojte se - k utopení nedojde. 

Test, který prováděla výše uvedená dáma, byl k smíchu nejen pro její nešťasné výroky, ale i způsobem jak proběhl. Stejně jako máme plavky módní, dvojdílné, sportovní, konzervativní apod., co jsem viděl, i burkin je celá řada. Od těch elastických sportovních, po ty "kozervativní", plandavé. Nevím jestli to byl záměr, nebo neznalost, ale muslimka, sportovkyně typu paní Moučkové, která bude chtít se nejen vykoupat ale i zaplavat, si určitě nevezme ty "konzervativní", co byly předmětem testu. 

A teď k té druhé stránce věci. Tím, že zakážeme burkiny, protože je to symbol útlaku, uděláme doslova medvědí službu. Pokud nebudou burkiny, nebudou ani na veřejnosti koupající se muslimky. To znamená, že jim tím veřejné koupání znemožníme. Snad nikdo si nemůže myslet, že když burkiny zakážeme, muslimky je svléknou a budou se koupat bez nich. Burkiny (a vlastně i muslimská víra) jsou teprve v plenkách. Stejně jako se v Evropě z plavek postupně ukrajovalo, bude se "ukrajovat" i z burkin, módní návrhářky postupem času budou navrhovat i různé "umírněnější" či módnější burkiny. Tím, že muslimské ženy pustíme koupat  se mezi ostatní lidi, přispějeme k normalizaci jejich života v Evropě . I v převážně hinduistické Indii se ženy většinou koupají v sárí (pokud to lze koupáním nazvat) a symbol útlaku v tom nikdo nevidí. Někomu to může dokonce připadat elegantní.

Rozhodně nejsem zastánce Islámu ani útisku žen, ale na rovinu říkám, že radši se budu koupat i s ženami v burkinách, než by se pro jejich zákaz nesměli koupat vůbec. Možná si to neuvědomujeme, ale i spousta evropských žen, co islám nevyznávají, se nechodí koupat jen proto, že nechtějí své tělo (ať už třeba pro jeho vady nebo z nějakého komplexu) na plovárně zkrátka ukazovat. Před lety jsem například četl v jedné diskuzi příspěvky ženy, která měla na nohou nějaké popáleniny a řešila, jestli by ji někde pustili do bazénu v elasťákách...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Robert Bartyzal | čtvrtek 1.9.2016 9:03 | karma článku: 28,05 | přečteno: 4539x