Důchodová reforma
Důchod se vyplácí z aktuálně vybraných peněz za sociální pojištění. Systém vždy byl myšlen tak, že kolik se na něm vybere u pracujících, tolik se hned může rozdělit mezi důchodce. Žádné dotování z rozpočtu nebo naopak do rozpočtu by nikdy v plánu být nemělo. V důchodové otázce máme v podstatě jen čtyři proměnné:
1.počet pracujících a jejich výše platu ze kterého se to sociální pojistné (daň) odvádí
2.výše částky, které se z platu na sociální odvádí
3.počet důchodců, mezi které se peníze dělí.
4.výše důchodu samotného
To jsou jednoduché počty, které přece musí pochopit jak důchodci, tak voliči SPD a ANO. A každý pochopí, vztahy mezi výše uvedenými čísly:
1. zvětšit počet pracujících (kteří odvádí sociální) při minimální nezaměstnanosti v podstatě nelze (zejména pokud i odmítáme přijímat pracovníky z jiných zemí)
2. zvýšit odvod na sociální pojištění = zvýšíme daň pracujícím = snížíme jejich výdělek
3. snížit počet důchodců lze jen tím (pokud nepočítám úmrtnost v době COVIDu), že odchod do důchodu budeme oddalovat
4. snížit výše důchodů
Samozřejmě, že změna některého z výše uvedených parametrů není důchodovou reformou, ale jen úpravou výpočtu. Reformou by byla změna systému, nebo jeho obohacení o zásadní prvky, napadá mne například:
a) důchod rozdělit na zaručenou minimální pevnou částku a k tomu pak přidávat pohyblivou čásku, která by se odvíjela od stavu celkové částky vybrané na sociálním pojistném, tak aby se nemuselo přisypávat ze státního rozpočtu
b) výše důchodu by se např. odvíjela i od dalších parametrů (např. od toho, kolik do systému odvádí přímí potomci daných důchodců apod.)
c) zminimalizovalo by se sociální pojistné a každý by si spořil sám na svůj budoucí důchod
První příkladem by důchodci přišli o jistotu konkrétní částky, neboť když by byla krize, pracovalo by (a odvádělo sociální pojištění) míň lidí, takže důchodci by najednou měli nižší důchod, což by některé mohlo přivést do neřešitelných situací
V druhém příkladu by se hlavně ozývali ti, kteří místo dětí celý život budovali kariéru a díky tomu také hodně odvedli na sociálním pojistném, a přesto by měli malý důchod
A ten poslední příklad, který je paradoxně nejčastěji zmiňovaný a uvažovaný, je snad vůbec nejhorší, neboť s sebou nese nejvíce nejistot. Jednak by stál mnoho set miliard až biliónů korun, které by se musely vynaložit na financování důchodů současných důchodců, kteří celý život místo spoření platili sociální pojištění. A pak je tu velká nejistota, zda-li investice od dnešního dvacátníka až do jeho důchodu nepřijdou vniveč vlivem inflace, či kolapsu nějaké finanční instituce apod. Další nevýhodou je, že nikdo při takovém vytváření vlastního důchodu neví, jestli ho vůbec bude potřebovat a hlavně na jak dlouho.
Zavádět nějaký další „pilíř“ také reformou moc není a je to v podstatě zbytečné – buď bude povinný a jde tedy spíše o zvýšení sociální daně (viz můj bod č.2) v kombinaci s uvedeným řešením c) a s nevýhodou obojího. Navíc kdo chce, může si spořit na důchod již dnes i s garancí a příspěvkem státu, ale stále to má i rizika řešení c).
Zkrátka pole mne bude vždy nejspolehlivější současný model, kdy se vybraná částka od pracujících hned použije na důchody těch co již nepracují.
Jednoduché vysvětlení pro jednoduché lidi, to je to co mi zcela a zásadně u dnešní pravice schází a to nejen v oné důchodové otázce. Až na vyjímky si snad ani neuvědomují, že ve společnosti je nemalé procento těch, kteří vůbec neví, kde se berou peníze na důchody a v jakých celkových částkách se pohybují ve vztahu k ostatním položkám v rozpočtu.
Možná by nebylo od věci vlastně také zmínit, k čemu byl v začátcích důchod určen primárně - především proto, aby lidé, kteří už nemohu pracovat, neskončili na ulici jako žebráci a bylo postaráno o jejich základní potřeby, pokud se o něho nemohla postarat rodina.
Robert Bartyzal
Hromadná doprava jako v Japonsku? Buďme rádi za tu naši
Často různě čtu nebo slýchávám narážky na naší veřejnou hromadnou dopravu. Mimo jiné proto jsem jel na 3 týdny zkoumat tu v Japonsku. Zkoumal jsem jak městskou, tak příměstskou i dálkovou. Japonci nám mají co závidět.
Robert Bartyzal
Já jsem jistič - dezinformátor
S nelibostí sleduju, jak mailová schránka mé mámy, která je již v pokročilém věku, je plná nenávistných, překroucených či jinak pochybných mailů. O jejich autorech nemám valné mínění, svým způsobem jsou bohužel mistři svého oboru.
Robert Bartyzal
Fejeton o dětech, usínání a spánku tak nějak obecně
S partnerkou jsme unaveně štastní rodiče dvou kluků. Někdy není jasné, jestli se snažíme vychovávat my je, nebo oni nás.
Robert Bartyzal
V zajetí solární elektrárny
Jako bych předem tušil letošní energetický vývoj - na sklonku loňského léta jsem si pořídil několik solárních panelů "pro radost" než pro nějaké úspory. Něco jako švestičky z vlastní zahrádky, mít takovou svojí malou nezávislost.
Robert Bartyzal
Konec jedné krásné éry, ČRo končí vysílání na středních a dlouhých vlnách
Tahle zpráva možná mnoho lidí minula, mnoho lidí ani neví, co to znamená, a mnoho lidí se možná podivilo, že Český rozhlas na AM ještě vysílal.
Další články autora |
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Policisté našli pohřešovanou čtrnáctiletou dívku z Jihlavy v Olomouckém kraji
Policisté vypátrali pohřešovanou čtrnáctiletou dívku z Jihlavy. V jejím bydlišti ji naposledy...
PŘEHLED: Žádné slavnosti ani koncerty. Pořadatelé kvůli předpovědi ruší akce
V řadě krajů se rozhodli zrušit víkendové akce, protože na Česko se ženou extrémní srážky....
Zvýšit slevy na jízdné, nebo mít kvalitní školy. Středočeští lídři se střetli v debatě
Vysíláme Hejtmanka Petra Pecková (STAN), Jan Skopeček (SPOLU), Tomáš Helebrant (ANO) a Magdaléna Davis...
Zemřel bývalý peruánský prezident Fujimori, odsouzený za porušování lidských práv
Ve věku 86 let zemřel ve středu v Limě peruánský exprezident Alberto Fujimori, který vládl v...
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...
- Počet článků 40
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2317x