Koronavirus neumí plavat kraula!

Pandemie přiškrcuje dech i peněženky, uzavírá školy, divadla i hranice. Zachovejte paniku s chladnou hlavou, hydrogeologie má pro vás ohledně koronaviru dobré zprávy!  

Věta „hladový jako herec“ bude bohužel zase chvíli pochopitelná i pro mladší ročníky, úsloví „geologie není žádná věda“ má však absolutní platnost. Polemiku o tom, zda čelíme vlně zanedbatelné čínské rýmičky či něčemu horšímu, proto nechávám na odbornících z oboru epidemiologie. Hydrogeologové mají k současné situaci jednu dobrou a jednu špatnou právu, o které bych se s vámi v rámci boje proti virové trudnomyslnosti ráda podělila:

Koronavirus neumí plavat ani prsa!

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19 je virus s ochrannou membránou, která se  působením některých chemických látek, UV záření či vysoké teploty rychle ničí. Na rozdíl od rotavirů a norovirů, jež dokážou ve vaší limonádě zaplavat i motýlka, takže vám následně v těle rozpoutají takové peklo, že nebudete vědět, který konec těla máte ponořit do záchodové mísy jako první, se šíří pouze dotykem nebo poprskáním. V pitné vodě, která prochází složitým procesem úpravy a testování, je tedy jejich přítomnost eliminována. WHO udává jako ideálního hubitele použití chlorované desinfekce, jež má ve vodě přetrvat v koncentraci větší než 0,5 mg/l po dobu aspoň 30 minut. Tento fakt ať si dvakrát přečtou rejpalové, jež frfňají, proč jim voda z kohoutku občas smrdí chlórem. Proto! Z podobného důvodu je koronaprostá i voda bazénová, jež se upravuje podobným způsobem. Jedná se tedy o bezpečné médium, bohužel kapénky šířící se prostorem nad hladinou už bezpečnostní záruku nedávají.  Srocení potápěčů pod sto kusů na jednu vodní nádrž je ale z hlediska hydrogeologického v naprostém pořádku.

Nelihuprostá koronyprostá Corona

Američtí (a čínští) vědci tedy prokázali, že koronavirus je mizerný plavec, nicméně dokáže chvilku splývat. Údaje sledující viry podobné struktury (SARS, MERS) ukazují, že v neupravené vodě kontaminované močí či stolicí infikovaných lidí, dokázaly splývat 2 až 14 dnů. Vzhledem k tomu, že odpadní voda včetně té z toalet prochází několikastupňovým procesem čištění a desinfekce, není ovšem potřeba, aby pražští žumponoři hermeticky uzavřeli kanály a hospody v kilometrovém perimetru Nemocnice Na Bulovce. Leč vzadu v mozku si uskladněte fakt, že v místech, kde by podzemní voda přišla s exkrementy do přímého styku a bez úpravy se dostala do něčí studny, může čistě teoreticky k požití viru dojít. Pozor - toto tvrzení nemá vyvolat paniku! Koronavirus naštěstí není bakterie cholery, která si přítomnost v podzemní a povrchové vodě plete s mistrovstvím světa v dálkovém plavání, a dokáže tam po přechodu z lidských výměšků vydržet a škodit až tři týdny. Jen si zapamatujte, že vodní zdroje umí být na podobné věci dost háklivé a je třeba je před neřádstvem v podobě prasklých septiků v blízkosti studní chránit – koronavirus nekoronavirus!

Sekundární syndrom medvídka mývala

Průměrná denní spotřeba vody jednoho pražského cápka je dle údajů vodovodů a kanalizací 113 litrů na den. V Brně a Ostravě je spotřeba nižší, protože za hranicí Vysočiny se voda mění ve víno a Ostravak pije slivovici a mytí nechává na neděli. Tu sudou, samozřejmě. V Teheránu ale byla po vypuknutí epidemie koronavirové infekce zaznamenána spotřeba vody na hlavu a den až 250 litrů! I když připočteme fakt, že nemusí jít o přesný údaj, a odečteme fakt, že se tak stalo v průběhu perského nového roku, při kterém se domácnosti šúrují úplně stejně invazivně jako u nás křesťanů (zdá se, že domácí úklid je jediná opravdu ekumenická disciplína na světě), šlo oproti místnímu normálu o nárůst až o 250%. Není to přitom způsobeno jen tím, že si lidé „začali víc mýt ruce“. Souvisejících desinfekčních opatření bylo mnohem více, v něčem ten chlorovaný roztok, který stříkáte po ulicích, musíte rozředit, žejo. Navíc, zatímco doma spotřebujete zhruba sto výše zmíněných litrů, jako pacient na nemocničním lůžku máte spotřebu daleko vyšší. Váš pobyt v nemocnici umí stát na spotřebě vody až 700 l na pacienta a den! Nápor na vodárenskou síť i vodní zdroje je v tak nestandardní situaci, jakou je koronavirová epidemie, značná, a nemá smysl ji v období několikaletého sucha ještě víc přepínat. Ráda bych proto na tomto místě upozornila rodiny, jež si přes nedoporučení státních orgánů vyjely na dovolenou do rizikových oblastí, že si v létě možná nebudou moci jen tak mírnyx týrnyx napustit bazén. Je tohle pro vás dostatečný argument k občanské odpovědnosti?  

Závěrem lze tedy konstatovat, že koronavirus je díkybohu daleko mizernější plavec než třeba bakterie cholery, což ale neznamená, že se k vodním zdrojům budeme chovat jako k neomezenému korýtku typu all-you-can-drink. Za hydrogeology proto podporuji prevenci, ať je jakkoliv nepříjemná. Vaše osobní disciplína a zodpovědnost může mít pozitivní přesah i v místech, kde byste to nikdy nečekali. Neremcejte, vyměšujte na místech k tomu předem určených, naučte se konečně mýt si pořádně ruce, prskejte do rukávu a při urgenci svých osobních práv myslete i na životní prostor ostatních tvorů. A jestli stále brečíte, že se zavření doma nudíte, kupte si medvídka mývala. Jen vám jako hydrogeolog doporučuji současný nákup domácího okruhu na recyklaci vody, bo vylévat prokoupané vany v současné situaci rovnou do kanalizace je fakt zhůvěřilost.  

Autorka je hydrogeoložka s patnáctiletou praxí.

#geologienenizadnaveda

 

Autor: Barbora Topinková | čtvrtek 12.3.2020 8:02 | karma článku: 25,53 | přečteno: 1133x