Proč jsem nevolil Swarzenberga?

Včera jsem ve svém blogu, jako bezprostřední reakci na výsledek prezidentských voleb uveřejnil článek Píseň Čechů o Švarcenbercích. Byl jsem za něj oprávněně kritizován v diskuzi, že v článku nepublikuji vlastní argumenty. Proto píši tento článek, abych vysvětlil voličům Karla S. proč v současné době K.S není mým kandidátem.

Úvodem přiznám, že fenomén knížete je pro mě samotného docela velkou záhadou. Nebýt toho, že jsem to viděl na vlastní oči, myslel bych si, že člověk s jeho image a typem osobnosti  získá zvláště u mladých jen velmi malou popularitu. Asi je to důsledek síly drtivé většiny tištěných a elektronických médii a  které stojí jednoznačně na straně K.S. Je známo, že mediální masáž daleko více ovlivní mladé lidi než ty starší. 

Je pro mě paradoxem, že pro velkou část voličů patří Karel S. k alternativě i když reálně více než kdo jiný v české politice patří k tzv. establišmentu. O tom svědčí i jeho účast na setkání skupiny Bilderberg, tajném sdružení světové elity.

Je pro mě paradoxem, že jeho obdivovatelka a předsedkyně akademie věd v jedné osobě paní. Illnerová v ČT řekla, že K.S. váží pro jeho hluboké sociální cítění, navzdory tomu, že je předsedou TOP09, strany s nejasociálnějším programem, který kdy politická strana v novodobé české historii měla.

Karla S. považuji za člověka s kladnými i zápornými vlastnostmi. Nevadí mi, že má mírnou vadu řeči ani to, že občas usne kde sedne. I já mám řadu osobních hendikepů. Vadí mi ale řada jeho konkrétních politických kroků, rozhodnutí a postojů, která ve mně vyvolávají dojem, že jeho politika více než zájmem obyčejných lidí České republiky je vedena především přáním cizích globálních světových elit. Z těchto důvodů odvozuji i příčinu obrovské podpory, které se mu dostává od mainstreamových, z velké části těmito elitami financovaných médií.

 

Zahraniční politika 

Karel S. byl vždy aktivním podporovatelem  americké zahraniční politiky, zejména v éře G.Bushe. Poprvé to bylo jednostranné uznání Kosova ač sousední Slovensko tak neučinilo. ČR tak nejen tak trochu podrazila Srbsko, ale také pomohla legitimizovat režim v jejímž čele stojí lidé, kteří se dopouštěli těch nejodpornějších zločinů. Lidé, které soud v Haagu osvobodil jen proto, že desítky svědků jejich zločinů byli prostě zavražděni.

Karel S. i proti vůli většiny občanů ČR prosazoval umístění amerického radaru v Brdech, který představoval významné riziko pro českou bezpečnost a podle mnohých nezávislých expertů také významné zdravotní riziko pro okolní obyvatelstvo. Naštěstí Obama celý tento nesmyslný projekt zastavil.

Karel S. je velkým obhájcem lidských práv ve světě. Bohužel ale jen u těch režimů, které zrovna nemají s USA přátelské vztahy.

Karel S. vždy prosazoval ( promiňte mi ten výraz) „poslušnost“ vůči Bruselu a kritizoval rezervovaný postoj Klause či Nečase k EU. Když na konci roku 2011 přišla z EU žádost ať přispějeme 90miliard KČ na MMF a pomoc Řecku respektive zahraničním bankám, byl prvním kdo tlačil, aby byla částka vyplacena. Díky odporu Nečase následně odešla z devizových rezerv jen třetina požadované částky.

 

Domácí politika 

Zde budu stručný. Karel S. je předsedou vládní TOP09, místopředseda vlády a poslanec. Jako takový nese spoluzodpovědnost za veškerá její rozhodnutí a zákony zejména pak za práci svých dvou stranických podřízených: pana Kalouska a bývalého ministra práce Drábka.

Jako člen vlády prosazoval politiku nesoucí se v ideologickém duchu neoliberalismu. Tj. politiku která provádí politiku privatizace veřejného sektoru a služeb ( různé projekty S kart často spojené s velkou korupcí), postupně likviduje sociální stát a výrazně ohrožuje sociální smír nejen v této naší zemi. Politiku, která je šitá na míru různým nadnárodním korporacím a bankám.

 

Závěr 

Ač jsem ve svém článku kriticky hodnotil práci a postoje Karla S. necítím k němu zášť. Jistě pro naší zemi vykonal i mnoho dobrého. Řada jeho poznámek je docela trefných. Má smysl pro humor. Chci věřit, že pokud bude zvolen prezidentem, poněkud změní i řadu svých dosavadních postojů. Pokud skutečně ve svém úřadě se bude stavět na stranu lidí ne vlastní vinou trpících i v důsledku vládní politiky, bude se stavět aktivně vůči různým nepravostem v této zemi a bude podstatně více bránit české národní zájmy než to dělal dosud, může se stát i mým prezidentem.

V prvním kole volby jsem, ač ne ve všem s ní absolutně souhlasím dal hlas Táni Fišerové pro její slušnost, duchovní pohled na svět a hluboké sociální cítění.

V druhém kole dám pravděpodobně hlas Miloši Zemanovi, i když i k tomuto kandidátu mám velmi mnoho výhrad a i on je kandidátem sil "moci a peněz". V tomto okamžiku ho ale osobně považuji „za menší zlo“, i když se jistě můžu mýlit.

Vítěz voleb to bude mít těžké. Národ se rozdělí na dvě poloviny. Část populace nového prezidenta přijme a druhá část se vůči němu postaví výrazně negativně ať již jím bude Zeman či K.S. Bude obtížné tuto polarizaci a ještě větší znechucení části obyvatel ze stavem společnosti zmírnit. Je to jedno z rizik pro budoucí dobu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Bajnar | neděle 13.1.2013 9:05 | karma článku: 35,59 | přečteno: 3991x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Atentát na Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,46

Petr Bajnar

Rok 2024: rok zásadních změn

1.1.2024 v 10:18 | Karma: 6,39