Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

První duben, apríl byl ve znamení vrcholu velikonoc. Počasí bylo hezké, obloha však byla zakalena údajným pískem ze Sahary. Slovo údajným píši záměrně. Byly totiž provedeny chemické rozbory tohoto písku zachyceného na autech. A ty prý ukázaly mnohonásobné překročení koncentrace některých prvků ve srovnání s typickým pískem saharským. Objevují se tak názory, že opět jde o staré známé chemitralis, na straně druhé je zde i problém s obrovským množstvím této hmoty, kterou by bylo nutné rozprášit do ovzduší.

Počasí vůbec si s námi v dubnu pohrávalo. 7.dubna byla zaznamenána v Českých Budějovicích teplota 30,90C. Dosud byla poprvé třicítka u nás překonána poprve 17.4.1934. Na jihu Francie ve stejný den teplota přesahovala 340C. Uplynulo pár dní a do Čech a střední Evropy pronikl studený vzduch ze severu. České hory zasypaly přívaly sněhu, do nížin pak na některých místech i docela silné noční a ranní mrazy. Po teplotních rekordech plusových dorazily v dubnu i ty minusové. Ve stejnou dobu extrémní deště zasáhly pouštní SAE a Omán. Mohutným záplavám čelilo i Rusko a jižní Čína. Je vidět, že klima se opravdu velmi rychle mění a přechází do chaotické fáze, kdy i malé změny (efekt motýlího křídla) mívají zásadní dopady a vývoj počasí z dlouhodobějšího hlediska se stává nepredikovatelný.

Počasí zasáhlo i do návštěvy premiéra Fialy ve Washingtonu. Když 12.3.1999 byla ČR a další státy oficiálně přijímány do NATO, v okolí místa kde byly podepisovány příslušné dokumenty zuřila sněhová bouře. Když 15.4.2024 přijížděl Fiala do Bílého domu, aby se setkal s prezidentem Bidenem, nad místem setkání se sputil prudký déšť a padaly kroupy. Nicméně lze předpokládat, že jednání Fialy s Bidenem nebylo to hlavní, k čemu při návštěvě USA došlo. Mnohem důležitější bylo jistě jednání Fialy za zavřenými dveřmi v centále CIA.

1.4. 2024 zaútočil Izrael na velvyslanectví Iránu v syrském Damašku a zabil tam několik generálu. Izraelští stratégové, kteří tento útok naplánovali jistě věděli, že pokud si bude chtít Irán zachovat svou čest, musí odpovědět. Začaly se tak objevovat spekulace o dvojí možné motivaci izraelského útoku v Damašku. V konfrontaci s Iránem mohl Netanyahu vidět vítaný způsob jak odvést pozornost od katastrofické situace v Gaze a dalších vniřních problémů izraelské politiky (k tomu skutečně došlo). Můžou zde ale být i snahy některých kruhů vyvolat otevřenou válku s Iránem, jako dlouhodobě největšího konkurenčnív protivníka Izraele v regionu. I díky tomu že USA se v této chvíli postavila ostře proti a Irán se chová velmi opatrně, zatím k spuštění velké blízkovýchodní války nedošlo. Ve hře je mnoho a podle řady proroctví právě blízkovýchodní konflikt má být spouštěčem třetí světové války mezi velmocemi.

Ta již v méně otevřené, zástupné podobě probíhá na Ukrajině, kde již přes dva roky spolu bojují Rusko a kolektivní Západ o kontrolu nad tímto, z hlediska světové geopolitiky nesmírně důležitým strategickým územím. V dubnu poměrně překvapivě část amerických Republikánů změnila v Kongresu svůj názor a i když nebyly schváleny peníze na obranu proti přísunu imigrantů z jihu, hlasovali pro další finanční a vojenskou pomoc Ukrajině. Je však velkou otázkou zda to bude pro vítězství na bojišti stačit, zvláště za situace kdy zkrátka Ukrajina nemá dost bojechtivých a bojeschopných lidských zdrojů. Objevují se tak spekulace, že by jedním z témat tajných neveřejných schůzí dnešní doby byla právě otázka přímého zapojení vojáků ze Západu na Ukrajině, zatím ještě v nebojových misích, např při střežení hranic Ukrajiny a Běloruska.

Autor: Petr Bajnar | neděle 28.4.2024 12:10 | karma článku: 0 | přečteno: 26x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 36x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

Minulý týden uplynuly dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajině. Z projevů které k výročí zazněly, nejvíce vzbudil pozornost projev slovenského premiéra Roberta Fica.

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,49 | Přečteno: 87x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Rok 2024: rok zásadních změn

Rok 2024 začal. Někteří lidé jej přivítali s nadějí, že půjde o lepší rok než 2023, jiní se do budoucna dívají s obavami.

1.1.2024 v 10:18 | Karma: 6,40 | Přečteno: 86x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Zřiďme pro politiky speciální ZOO!

Po krátké přestávce jsem se letos vrátil k učitelskému povolání. A to víte, není to vždy snadné. Jsou žáci klidní a hodní, někteří však zlobí. Občas se stávají v hodinách i nejrůznějšími zvířátky.

31.12.2023 v 9:06 | Karma: 5,63 | Přečteno: 108x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

KOMENTÁŘ: Svět je proti Izraeli. Kudy ven ze slepé uličky?

12. června 2024

Premium Postavení Izraele ve světě se každým dnem komplikuje. Po Mezinárodním soudním dvoru a Mezinárodním...

Náklaďák v Blance naboural v koloně jedenáct aut, tunel je uzavřený

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  17:43

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  17:29

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Čaputová přijela do Prahy na rozlučku. Jsem tu jako doma, řekla Pavlovi

12. června 2024  7:41,  aktualizováno  17:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu zahájila svou poslední návštěvu Česka jako hlava...

  • Počet článků 608
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1392x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.