Krmení kočky all inclusive

Přeplněné misky, servírování studené kuchyně, vegetariánství, psí granule a tři další chyby, kterých se nevědomky majitelé při krmení koček dopouští.

1. Přeplněná miska, neboli krmení all inclusive jako v hotelu. Tak takové krmení rozhodně kočičce neprospívá. Časem si založí na pěknou obezitu, kterou trpí většina takto krmených koček. Nejlepší je krmit ve více krmných dávkách. Ideální jsou dvě až tři dávky denně. Kočka je schopná přijít i dvacetkrát k misce a vždy si trošku zobnout. Chodí jíst i v noci, neboť je noční lovec.

2. Jedna kočička nesní na posezení velkou konzervu, tak co uděláte se zbytkem? Asi jako většina z nás ji dá do lednice, aby se nezkazila. Na další krmnou dávku vezmete do ruky studenou konzervu a ihned dáte hladové kočce do misky. Přitom kočka je lovec a nejvíce ji prospívá a i chutná strava teploty čerstvě ulovené myšky.  Proto není od věci nechat konzervu nějaký čas v pokojové teplotě. Já například maso z konzervy trochu ovlažím v mikrovlnce. Kocourek se na misku s masíčkem vrhne jak tygr. Hlasitě mručí, polaskává a občas po mně hodí očkem. Vypadá jako by řekl, „dobře jsi to uvařila, to je dobrůtka, mňam.“

3. Kočka je masožravec, není vegetarián. Maso potřebuje pro své zdraví. Například taurin – kyselinu aminosulfonovou. Nedostatek taurinu u koček způsobuje destrukci sítnice oka a hrozí oslepnutí. Taurin pozitivně ovlivňuje srdce, působí proti srdeční arytmii, na imunitní systém, k dobrému růstu koťat. Největší zdroj taurinu je v mase, rybách.  Pokud je majitel vegetariánem, tak nemůže nutit kočku, aby se ním stala také. Z rostlin a trávy kočka těžko bude mít potřebný taurin a bude špatně prospívat.

4.  Pes není kočka a psí granule nejsou to co kočičí. Majitel si často řekne, že když zvířata spolu žijí pod jednou střechou, tak můžou jíst i společně. Bohužel tomu není tak. Kočka potřebuje daleko více bílkovin než pes. Vůbec není ani dobré, když pes žere kočce z misky a ona zase jemu. Pokud si občas strčí navzájem čumáček do vedlejší misky, nevadí, ale nemělo by to být pravidlem.

5. Kočky mají daleko mlsnější jazýček než psi. Pes rozděluje zpravidla stravu na chutnou, neutrální a nedobrou. Kočky mají na rozpoznání chutí až pět tisíc chuťových pohárků. Když si domů přinesete malé koťátko, vůbec se mu nesnažte podstrojovat a rozmlsávat ho různými dobrůtkami, na které si rychle zvykne. V dospělosti dál vyžaduje pamlsky, a pokud je nedostává, může trpět i stresem.

6. Pitný režim u kočky je důležitý jako u psa. I když kočka není takový milovník vody jako pes, měla by mít stále k dispozici misku s čerstvou vodou. Někteří majitelé koupí kočičkám na pití fontánku s probublávající vodou. Jiní nechávají kapat kohoutek a kočka se jde ráda napít vody. Můj kocourek v saloně má neustále vodu v misce a ještě trochu ve vaně. Rád si chodí máčet tlapičky do vany. Bouchá při tom do vody a tlapky si olizuje a sleduje, jak čeří vodu.  Já mám totiž kočku vodomilku a jsem tomu hodně ráda.

7. Kolik máte koček, tolik byste měli mít misek. Každá kočka by měla mít svou, neboť jsou soutěživé. Pokud by jedna kočka jedla méně, nebo pomaleji, tak by také mohla zhubnout a umřít. Dalším důvodem může být rozdílný věk koček. Nároky na stravování jsou rozděleny například, zda se jedná o kotě, dospělou kočku, kastrovanou, s dlouhou srstí či zda máme doma kočičího seniora.

Autor: Jana Aulehlová | pondělí 24.7.2017 10:30 | karma článku: 20,37 | přečteno: 745x