Mejšle, avšak u nás jen bandory
A já dupala, co mi to šlo a měla jsem z toho ohromnou radost. U nás doma se jim jinak neřeklo, než bandory, ale ve skutečnosti to byly mejšle. Přitom mejšle jsou tradiční obuví, která se vyráběla a nosila na Šumavě a v okolních oblastech. Takové Posázaví je o kousek dál a přitom u nás na dvoře jich stálo pod klandrem hned několik.
Jedny obří s hnědým nártem měl můj děda, další menší zelené babička a pak jedny měl i můj tatínek a ty poslední byly erární. Ty už byly hodně staré a možná, že je nosil můj praděda.
Dřeváky mejšle jsou vlastně takové polodřeváky, které mají dřevěnou podrážku a kožený svršek. A u nás doma si je podle barvy svršku každý poznal. Mejšle byly oblíbené zejména u německy mluvícího obyvatelstva na Šumavě, zatímco Češi nosili spíše celodřevěné dřeváky. Doma nám sloužily jako pracovní obuv, která se dala rychle nazout a chodit v ní po dvoře, do stáje, do stodoly nebo okolo baráku. V zimě se mejšle nosily s teplými ponožkami nebo slámou, aby udržely nohy v teple a suchu.
Výroba mejšlí probíhala tak, že se nejdříve nařezala buková, jedlová, smrková nebo olšová polena na špalky, které se pak rozštípaly a otesaly na desky, které měly hrubý tvar podrážky. Velikost se řídila podle kresby chodidla. Pilkou a pořízem se pak opracoval spodek mejšlí včetně podpatku a kulatým dlátem se vyhloubilo lůžko pro nohu. Celý povrch se pak dočistil a vyhladil. Nakonec se malými hřebíčky přibila uzpůsobená kůže, která obepínala nárt. Kolikrát tam malé hřebíčky i tloukl sám děda, neboť časem jich bylo na nártu méně. Zánártí a okraje se ještě zesílily koženými pásky, aby se zabránilo potrhání kůže a zvýšila se trvanlivost obuvi. To byla opravdu nesmrtelná obuv, jako i moje vzpomínky na ní. Pochybuji, že bych v nich ještě dnes dokázala chodit.
Výrobci mejšlí byli většinou zruční řemeslníci, kteří dokázali vyrobit denně několik párů obuvi. S odstupem času se divím, že je nedělal v továrně i Baťa. V této fabrice jsem začínala a kolik párů bot mi denně prošlo rukama, je až neuvěřitelné. Zaučoval mne starý pán a myslím, že se jmenoval Bořivoj. Ten znal přímo Tomáše Baťu osobně a já dostávala lekce o výrobě obuvi hned z první ruky. Byla to škola života a já dokázala pracovat na všech strojích a vyrobit celou botu. Od prvotních výseků kůže neboli usně až po závěrečnou impregnaci obuvi.
Přitom dřeváky mejšle byly levnou a praktickou obuví, která se hodila pro život i v horských podmínkách. Já v nich chodila otáčet s dědou seno i pást kozy k rybníku. Jedinou nevýhodou u nich bylo, že jsem to sušené seno z nich musela často vyklepávat.
Takové bandory jsou jiným typem tradiční obuvi, která se vyráběla a nosila na Moravě a ve Slezsku. Bandory jsou celodřevěné dřeváky, které mají na podrážce vyřezané ozdobné vzory. Jejich název pochází z německého slova Bundschuh, které znamená svázaná bota. Bandory se svazovaly kolem kotníku koženými řemínky, aby se udržely na noze. Přitom u mne vedou mejšle, jsou, nebo spíše byly pohodlnější.
Jedny tyto bandory mám doma jako ozdobu na zdi na chodbě a pokaždé si řeknu, kdopak v nich asi chodil. Až pojedu do rodného domu, tak se musím pozeptat i na mejšle, jaký měly osud a zda se nějaké dochovaly.
Jana Aulehlová
Alzheimer – 14. díl - Další člen rodiny
Klid nenastal, na který jsme tak dlouho čekali, neboť jednou přišel anonym i velké psychické problémy i nedoplatek za služby kadeřníka.
Jana Aulehlová
„Nenadávej na stáří, protože někomu nebylo ani dopřáno.“
Tuto větu by si měl říci každý, než začne nadávat například na nemoci, na vrásky, na postavu. Někomu nebylo v životě dopřáno, aby zestárnul a vrásky přeci malují na tváři náš život.
Jana Aulehlová
První kočičí kavárna na světě se stala i psí
Na dveřích je nápis, že vstup sem nemají děti do 12 let a také to, kolik zde musíte minimálně utratit. Dříve se jim totiž stávalo, že každý se tu chtěl jen fotit.
Jana Aulehlová
Jaké hrozí zvířatům v létě nebezpečí
Každý si jistě hned pomyslí, že asi žádné jim nehrozí. Přitom zvířatům hrozí různé infekce kůže, přehřátí organizmu jako u lidí. Také dehydratace i popálení tlapek, od sluncem rozpálených chodníků.
Jana Aulehlová
Alzheimer – 13. díl - Další člen rodiny
Hrob se stal předmětem dědického řízení, jakož i starý budík, sluchátka do uší, seniorský mobil a nefunkční holicí strojek.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
„Nechali nás v tom.“ Opava uklízí blátivou zkázu, chybí kontejnery i ruce
Premium Dva dny práce a v zaplavené Opavě stejně není vidět posun. Jen bahno se mění v prach. Míst, kde je...
Váháte, komu dát ve volbách hlas? S rozhodováním pomůže volební kalkulačka
Chystáte se k volbám, ale nejste si jistí, která strana sdílí vaše názory a vize? Pomoci může...
VIDEO: Palba v rytmu heligonky. Ukrajinští dělostřelci natočili hit
Mistrovství artilerie, tak se jmenuje hudební klip natočený ukrajinskou 26. dělostřeleckou...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ráno srazily dva osobní vlaky, to si vyžádalo až 35 zraněných. U jednoho ze...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 151
- Celková karma 14,37
- Průměrná čtenost 946x