Chytré hodinky odhalí i nemocné srdce

Jsou hitem na trhu, hlídají zdraví, pomalu každý můj klient je znal a já si připadala jak to největší jojo na světě, že nevím, o co se jedná.

Poprvé jsem je viděla na mladém páru v salonu zhruba před třemi roky. Stále jsem jim pokukovala po rukou a v duchu si říkala, co to mají. Až jsem nevydržela a zeptala se jich. Odpověď byla, že jim hodinky hlídají zdraví. Hm, řekla jsem si, asi jsou hodně nemocní, chudáčci, a přitom jsou tak mladí. To mají jistě nějakou ošklivou nemoc, když mají takový monitoring na rukách. Celý den mi to vrtalo hlavou a litovala jsem je.

Další moje seznámení s fitness náramkem bylo takové, že jsem si povídala se zákaznicí. V tom z ničeho nic zvedne ruku a povídá, že ji zvoní mobil. Přitom já jsem nic neslyšela. Ani sebemenší cinknutí. Kvapem se vrací do auta, kde měla v kabelce mobilní telefon. V duchu si říkám, to je jak science fiction. Jak to ta ženská jen udělala, že poznala, že ji někdo volá?

Od této doby jsem si začínala dávat pozor na lidi a moje zraky se upínaly co mají na rukách za náramky. Postupem času už nebyly jen černé barvy, ale i červené, zelené, s ptáčky a plno dalších barev a motivů. Také tvarově se změnily. Můžete vidět oválné, hranaté, nebo kulaté. Také už pomalu nejsou k rozeznání od běžných hodinek.

Jednoho dne mi vše objasnila dcera, která přijela na návštěvu, a také měla na zápěstí ten prazvláštní náramek. Pověděla mi, jak funguje, proč ho lidé nosí a já nevěřila svým očím, jak jde ta technika a vývoj kupředu. Jelikož hodinky dokáží hlídat i spánek, tak jsem se rozhodla, že dám těch několik stovek a také si je koupím. Do spánkové laboratoře se mi totiž zrovna jít nechtělo.

Hodinky neboli chytrý fitness náramek mám již zakoupený. Koupila jsem si takový fialkový, neboť základní smutnou černou barvu jsem moc nechtěla. I když taková černá se hodí ke všemu, pokud chcete ladit třeba s oblečením.

Nejběžnější, a také nejlevnější, jsou oválného tvaru. Hodinky fungují pouze tehdy, pokud máte chytrý mobil, klidně i ten nejlevnější. Stáhnete si na něj aplikaci, zapnete bluetooth, vyplníte údaje a můžete se začít divit, co dokáží. Nabíjí se podle toho, co vše na nich využíváte a jak se hodně spotřebovává baterie.

Moje první seznámení bylo rychlé, hřejivé a co mi řekly budilo můj údiv. Kolik hodin naspím celkově, kolik času spím hlubokým spánkem, lehkým, kdy jsem vzhůru. Pokud se jdu v noci napít, kolik jsem ušla kroků ke zdroji pití. Náramek mi tedy potvrdil moji domněnku jak a kdy spím.

A co umí dalšího? Například měří, kolik za den ujdete kroků, jaké bude počasí, chodí vám na něj zprávy například z různých aplikací, sms, e-mail. Náramek má zabudovaný také budík, stopky, mapu kudy právě jdete, kolik spálíte kalorií a jiné věci.

A poslední chytré hodinky, které jsem viděla, umí vše, co umí mobilní telefon. Ještě by výrobce mohl přidat „vodotrysk“ a budou opravdu dokonalé.

Chytré hodinky v dnešní době už nejsou výsadou jen sportovců, jak tomu bývalo dříve. Dnes jsou k vidění napříč generacemi. Spatříte je jak na desetiletém chlapci, tak na sedmdesátileté šarmantní dámě.

A co mě vedlo k napsání dnešního blogu? Pouze jedna věc, že kdybych si tento náramek nekoupila, nepřišla bych zavčas na to, že mám špatný srdeční tep. Až bych sebou někde praštila, tak to už by bylo pozdě. Lékaři vás totiž jen tak preventivně nepošlou na EKG, kardio, zátěžové testy a tak dále. Pošlou, až když je opravdový problém.

Já se špatně až tak necítila a v první moment jsem si řekla, že nebudu věřit nějaké technice, nějakému náramku. Myslela jsem si, že jistě měří špatně. Avšak mi to nedalo. Včera jsem zašla k lékaři a pověděla jsem mu co a jak.

Společně jsme udělali test. On mi měřil srdeční tep přístrojem na prstu a já si ho měřila zároveň na náramku. Vždy vyšla stejná hodnota, čemu se i doktor podivil. Tak se nedá nic dělat. Nechám si proklepnou tělo. Potom si koupím další barvu náramku, že by se srdíčky? I když, možná bílý, bude zima a třeba i sníh.

Autor: Jana Aulehlová | sobota 10.11.2018 10:50 | karma článku: 17,20 | přečteno: 664x