Strach = nejlepší manipulátor

Dnes se bude rozhodovat o budoucnosti intervence v Sýrii. Americká veřejnost je rozdělená. Pouze menšina se zásahem souhlasí. Dokonce i samotný držitel Nobelovi ceny za mír Barack Obama plánuje vystoupit v celosvětových mediích a poukázat na nutnost vojenského zásahu.  Cíl této akce je zřejmý. Přesvědčit. Pokud možno celý kongres a většinu civilní polulace USA. Co má Obama schované jako eso v rukávu?

Již od vypuknutí takzvané aféry s použitím chemických zbraní v Sýrii se množí pouze spekulace. Alespoň mně to tak připadá. Každý něco ví, každý je o něčem přesvědčen, ale společný závěr zatím nikdo nedostal. Dočkáme se ho dnes?

Obamovo dnešní vystoupení, stejně jako ta minulá, budou mít společné motto. Tím mottem je ochrana civilních občanů. Je sice krásné a velice naivní myslet si, že by bylo možné žít ve světě bez násilí. To by zde ovšem nesměli žít lidé. Vždyť právě lidská ješitnost a touha po moci, dává vzniknout právě takovým konfliktům, jakým je například ten v Sýrii. 

Amerika se celému světu neustále snaží předvést jako nejvíce morální země. Vystupují jako "kouzelná víla", která se "snaží" napravit nepravosti a násilí na zeměkouli. Zdůrazňuji slovo snaží. Protože když si to vezmeme kolem a kolem máme následující závěr. Ve Vietnamu je spousta nevybuchlých náloží, které denně roztrhají na kusy nejméně pět lidí. V Iráku lidé raději nevycházejí ven se strachem, že je někde nastrčena nálož. V Líbyi lidé místo klidu a míru nálézají zbraně, kterých je po "ukončení" občanské války naprostý přebytek. A v Afgánistánu pokračuje nekonečná hra na honěnou s odnoží teroristických skupin. Závěrem "Víla Kmotřička" se trošku přepočítala, ale stále nemá dost. 

Ono totiž to jediné, co mají všichni lidé společné je strach. S tím Amerika naložit umí, jak už nám to mnohokrát v minulosti předvedla. Ovšem dnes je to jiné. Většinou se do amerických vojenských akcí nikdo moc nemíchal a jestliže ano, potom působil jako její spojenec. Dnes je svět rozdělen. Na ty, kdo věří v odpovědnost Bašára Asada za chemické útoky a na ty, kdo jeho odpovědnost naprosto odmítají. Problémem je, že v čele příznivců syrského prezidenta stojí Rusko. A v tomto případě si USA bude muset své kroky hodně doře rozmyslet. 

Rusku totiž nestačí již předložené důkazy o použití těchto zbraní. Rusko bude rezolutně dále odmítat případnou odpovědnost Asada. Bude ji odmítat do té doby, dokud z vojenského zásahu nesejde. Proč? Samozřejmě skrze ekonomické zájmy. Většina zbraní, kterými Asadův režim disponuje pochází právě z Ruska. Proč tedy nechat Ameriku zasáhnout a přijít tak o velké finanční zisky, když ona občanská válka může trvat ještě několik let.  Rusko má taktéž výhodu v tom, že jeho hlas je ve světě, buhužel, čím dál více slyšet a čím dál více lidí ho musí poslouchat. 

Takže co je Obamův úkol pro dnešní den? Přesvědčit veřejnost o tom, že vojenský zásah je "morální" a naprosto nutný. Přijít s důkazy, které naprosto ohromí a nenechají nikoho na pochybách o původu chemického útoku. Usměrnit opoziční názory. Ale hlavně, vystrašit zbytek světa, že pokud se nezasáhne, mohou přijít další, mnohem horší věci. Na strach totiž lidé slyší nejvíc.  A v hlouby jeho mysli doufat, že strejda Putin nezalarmuje své loďstvo a zbytek armády, nedojde na tvrdou odvetu, kde po boku Asada bude stát největší země světa. Upřímně nezávidím Obamovi jeho "klidné" spaní. 

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Aneta Machová | pondělí 9.9.2013 16:03 | karma článku: 9,00 | přečteno: 507x