Lenka Andrýsová
- Počet článků 37
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1461x
Seznam rubrik
Lenka Andrýsová
Dnešní Česko a Slovensko- každý zvlášť, ale přesto spolu
Když se Československo rozdělilo na Českou a Slovenskou republiku, bylo mi 8 let a chodila jsem do třetí třídy. Jen matně si z té doby vybavuji slova babičky, když říkala, že se brzy oddělí snad i Morava od Čech. Od těch dob se toho hodně změnilo. Díky návštěvě našeho zahraničního výboru na Slovensko jsem měla možnost zamyslet se nad tím, kam naše dvě země směřují – jestli chtějí spíš jednat každá za sebe, nebo spolupracovat.
Lenka Andrýsová
Evropské peníze hlídá bruselský úřad OLAF. Češi o něm ale neví.
Krátce po té, co jsem se stala poslankyní, jsem se dozvěděla o tom, že existuje Evropský úřad pro boj proti podvodům, který sídlí přímo v Bruselu a zaměstnává zhruba 500 lidí. Zabývá se prošetřováním podvodů s evropskými prostředky a korupce v evropských institucích. O fungování úřadu, kterému se v evropské hantýrce říká OLAF, ví v České republice málokdo. Proto jsem oslovila Pavla Bořkovce, zaměstnance evropského protikorupčního úřadu, a zeptala se ho na několik zásadních informací, které by mohly pomoci řešit některé korupční případy v České republice. Současně spolupracujeme s ministrem vnitra Radkem Johnem na tom, abychom o informace o Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) rozšířili protikorupční manuál.
Lenka Andrýsová
Povolební obhajoba Věcí veřejných aneb není všechno černobílé
Stejně jako federalisté v 18.století obhajovali v Listech federalistů svou ústavu, chci dnes krátce obhájit naši stranu, která se stala politickým obětním beránkem. Po mediální masáži člověk nabývá dojmu, že pokud něco v republice nefunguje, pak je to strana Věci veřejné. Ovšem, nic není černobílé.
Lenka Andrýsová
„Necítím se jako hrdina,“ řekl mi disident z Kuby
Díky projektu Fórum 2000 se v Praze současně vyskytuje řada zajímavým osobností z celého světa, které jejich země trestají za jejich politické názory. Dneska jsem díky Člověku v tísni měla možnost setkat se s panem José Luis García Panequem, který strávil 7 let svého života v kubánském vězení za svou angažovanost v kubánské nezávislé tiskové agentuře. V červenci tohoto roku byl propouštěn s tím, že odjede do španělské metropole Madrid. Toho, že se Kuba rozhodla propustit řadu politických vězňů, si cením.
Lenka Andrýsová
Nový slib loajality posune Izrael o staletí zpět
Izraelští poslanci rozhodnou v pondělí o tom, jestli svou zemi vrátí o několik staletí k dobám, kdy se lidé posuzovali nikoliv podle toho, co činí, ale podle toho, k jakému náboženství se hlásí. Izraelská vláda v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem totiž předkládá návrh o rozšíření slibu loajality pro občany o tvrzení, že budou oddanými vůči Židovskému státu. Tento slib „Slibuji, že budu oddaným občanem Židovského a demokratického státu Izrael a budu dodržovat jeho zákony“ by měli složit všichni, kteří chtějí získat izraelské občanství.
Lenka Andrýsová
Deset omylů o práci poslanců
Když jsem šla poprvé jako studentka do Poslanecké sněmovny, nevěřila jsem svým očím a uším. Poslanci byli tehdy na podzim velmi hluční. Předsedajícího sněmovny, který řídil schůzi, jsem sotva slyšela, i když mluvil do mikrofonu. Námi zvolení zástupci si četli bulvární Blesk, deník Aha, výjimky si listovaly Mladou frontou, či Hospodářskými novinami. Na hlasování přibíhali na poslední chvíli. Ministerské řady zely prázdnotou. Pracovní kázeň byla na první pohled na bodě nula.
Lenka Andrýsová
Tolerování korupce politiků nás stojí miliardy
Kdyby dnes Česká republika skládala praktickou zkoušku z korupce, propadla by. O známku a společenský kredit nám ale v tuto chvíli nejde. Nám občanům se nelíbí především to, že nás korupce politiků zadlužuje. Kdyby nebylo korupce, pojem deficit státního rozpočtu bychom v období růstu neznali a každý Čech by svůj veřejný dluh ve výši 122 267 Kč investoval jinak.
Lenka Andrýsová
Cinkání klíči máme za sebou. Teď vezměme do rukou lopaty.
Čechoameričanka Madeleine Albright, studentka filozofické fakulty Tereza Vlasáková, vůdce sametových studentských protestů Šimon Pánek, novinář Erik Tabery, nebo zakládající člen politického hnutí Veřejnost proti násilí Martin Bútora při oslavách výročí sametové revoluce sdělují českému národu jednu jasnou zprávu. Nestačí pouze dojít k volbám a svěřit budoucnost naší republiky poslancům a senátorům. Pokud chceme, aby náš stát a naše demokracie dobře fungovala, musíme na tom pracovat my sami - občané.
Lenka Andrýsová
Mléko nelijte do polí, ale do kávy na schůzkách s politiky
Nedávné protesty přinesly českým dojnicím a farmářům velkou publicitu. O bílých mléčných deštích na českých polích se dozvěděli dokonce i protinožci na Novém Zélandu, občané amerického Seattlu, diváci arabské Al Jazeery, nebo Kanaďané na CBC News. Celý svět pozoroval, jak 500 000 litrů kapek plnotučného mléka mizí do ztracena na důkaz nesouhlasu zemědělců s nízkými výkupními cenami. Může tento zoufalý čin něco změnit?
Lenka Andrýsová
Otazníky kolem majetkových přiznání politiků
S majetkovými přiznáními politiků je to skoro jako s diplomovými pracemi na plzeňské universitě. Chcete-li do nich nahlédnout, musíte mít strpení. Zabere to totiž chvíli, než se do tzv. registru oznámení dostanete. V něm kromě zmiňovaných majetkových přiznání zjistíte, jestli Váš poslanec nebo senátor, nebo jiný veřejný činitel, nemá ještě nějakou vedlejší práci či funkci, nebo není členem dozorčí rady nějaké společnosti. A to už jsou pro některé veřejné činitele velmi citlivé informace.
Lenka Andrýsová
Každý měsíc vzniká v Čechách nová politická strana
Nové politické strany u nás rostou jak houby po dešti. V České republice se zakládá v průměru jedna strana měsíčně. Dnes na českou politickou scénu vstoupil další hráč. Zelenou nově vzniklé straně dal Miloš Zeman a stvrdil tak vznik od ledna už jedenáctého politického subjektu. Prohlášení o zakládání nových politických hnutí, sdružení a stran se tak stávají pro Čechy každoměsíční rutinou.
Lenka Andrýsová
Potřebují Češi aféru Watergate?
S odhalením každého nového skandálu poslanců a senátorů sílí v české společnosti přesvědčení, že je třeba změny. Je třeba zavést systémové prvky, které omezí riziko nové aféry. V České republice je tento proces pomalý. Politici jej brzdí a jde jim to dobře. V USA to vypadalo podobně. Až do roku 1972, kdy Američany šokovala aféra Watergate, za kterou stál prezident Nixon. Ten při prezidentské kampani nechal odposlouchávat tým jeho konkurenta. Tato na americké poměry nevídaná kauza nakonec přiměla Nixona k rezignaci a kongresmeny k přijetí zákona o volební kampani úzce souvisejího s regulací lobbingu a zpřísněním financování volebních kampaní. V České republice nám tato legislativa chybí. Potřebujeme i my takovou Watergate?
předchozí | 1 2 | další |