Jak být či nebýt Britem. Toť otázka ... (a hlavně jak na to)

Řadíte se mezi stovky Čechů, kteří i přes nedávné nepokoje nadále žijí ve Velké Británii? Ukončili jste studia v ČR a jste novými majiteli letenky do této země a jste plni očekávání. Vždycky jste snili o životě v zemi, kde je tráva věčně zelená a pohráváte si s myšlenkou někdy nosit jejich občanství? Anebo možná jste jen obyčejný Čech jehož přesvědčily anglické děti, pes a pětadvacetiletá hypotéka.

Tak jako život v zahraničí není pro každého, tak ani náročná cesta k britskému občanství není oříšek, co každý jednoduše rozlouskne. Pokud si pohráváte s otázkou jak získat britské občanství, v Británii pravděpodobně žijete už nějaký ten rok, otřepali jste se z nedávných nepokojů a výhody a nevýhody života za La Manchem máte seřazeny na svém žebříčku priorit. Pokud se do UK teprve chystáte a britské občanství je něco k čemu v budoucnu aspirujete, nebo jen chcete být v obraze, nabízím zjednodušený průvodce cesty k naturalizaci.

Krok 1
- Pro získání britského občanství, není třeba se nejdříve pracně vzdávat občanství českého (je vám odebrano automaticky). Je ovšem třeba splňovat několik požadavků. K získání naturalizace, v první řadě je nutné, být starší 18ti let, být mentálně zdravý a dobrého charakteru, být legálně a nepřerušovaně ve Velké Británii minimálně 5 let (v zahraničí můžete pobývat max 90dní/ rok; 450 dní/ 5 let). Samozřejmá je vaše způsobilost a dobrá znalost jazyka, stejně jako zdejších zvyků, tradic a každodenního dění v zemi; dále být, po dobu, za kterou žádáte tedy min. 5let, v trvalém zaměstnání a řádně odvádět daně a mít adresu, kde jste řádně registrovani a odvádíte daně městu. Pokud splňujete tyto základní předpoklady, přichází ...

Krok 2
úspěšně složit zkoušku z každodenního života v UK aneb “Life in the UK test”.
Na test si lze buď koupit nebo zapůjčit z každé knihovny knihu s asi 400 nejhlavnějšími oficiálními otázkami (Official Practice Questions and Answers). Je velmi užitečné si také obstarat publikaci, pokrývající kompletní učební materiál od historie, přes politiku, sport až po současnou například imigrační situaci (A Journey to Citizenship Handbook). Navíc je vhodné nejméně měsíc před testem sledovat zprávy a každodenní dění v zemi, neboť je možné, že do testu zahrnou otázku, která se nenachází ve cvičebnici a mohou se vás třeba zeptat na jméno nového britského premiéra.

V elektronickém testu v jednom ze zkušebních center, je celkem 24 otázek z každodeního života v Británii, které se musí zodpovědět do 45 minut a 75% jich musí být správně. Podrobné informace a ukázky testu je možné nalézt na www.lifeintheuktest.gov.uk. Test stojí £50 a je třeba mít s sebou doklad s fotografií, čili pas anebo řidičský průkaz.

Místo zkušebního centra, můžete také zjistit na výše uvedené adrese, společně s telefonním číslem, kde se objednává.

Odpovídá se "a,b,c, nebo d"; anebo "pravda" nebo "lež". Po složení testu vám na místě vyhotoví certifikát s vaším výsledkem a vy můžete přistoupit k dalšímu kroku.

Někomu budou otázky v testu přibadat banální, pro někoho se otázka tipu „v kolik hospody ze zákona musí přestat podávat alkohol“, může rovnat výpočtu nějaké matematickofyzikální rovnice. Obdobně si můžete připadat s otázkami z Britské historie třeba, od kterého roku si mohou ženy ponechat část majetku při rozvodu.

U těchto testů neuspěje celá 1/3 uchazečů a mnoho Britů narozených a žijících v UK tento test ani cvičně neudělají. 

Krok 3

Vyzbrojeni dokladem ze složené zkoušky je možné přistoupit k fyzické žádosti o naturalizaci jako Britský občan. Našinec má možností jak o něj požádat vlastně dvě: buď si sami vyplní přihlašku, nebo ji nechá udělat specializovanou firmou, něco jako právníky, když kupujete dům. Varianta první je zadarmo, ta druhá vyjde zhruba na £500 za individuální přihlášku.

Pokud občanství potřebujete co nejrychleji a jste pracovně vytíženi, je vhodné oslovit firmu, kterou lze najít na internetu přes Home Office (něco jako zdejší Ministerstvo Vnitra).

Právníci nejdříve udělají asi hodinový pohovor přes telefon, kdy se ujistí, že opravdu splňujete všechny požadavky k udělení občanství, získají vaši historii za dobu celého pobytu v UK a jiné informace od zaměstnání, až po datum a způsob prvního vstupu do UK. Poté je třeba zaslat šek na zaplacení Home Office (zhruba £1400) a všech doprovodných dokladů, které je nutné k samotné žádosti přiložit (vše v originále):

-       Výplatní pásky za 6 měsíců

-       Výpisy z banky za 6-12 měsíců

-       Účty za 6 měsíců za elektřinu, plyn, vodu, televizní licenci, daň městu atd.

-       Certifikáty z absolvovaných kurzů, středoškolské nebo vysokoškolské vysvědčení atd.

-       Řidičský průkaz, oddací list, rodný list (i dětí) – pokud v čestině, tak řádně přeložené a ověřené.

-       Všechny bývalé adresy s daty od – do pobytu

-       seznam všech výjezdů ze země za posledních 5 let. Včetně datumů odletu a návratu, způsobu opůštění země, se kterou společností, z jakého místa, jména navštívené země a důvodu cestování.

Pokud jste v žádosti úspěšní, tak po pár měsících obdržíte od Home Office dopis, což je vlastně ...

Krok 4

Žádost o dostavení se na slavnostní ceremonii k udělení občanství. Je to obyčejný předtištený papír s vaším jménem, referenčním číslem a telefonním číslem, kde se objednat. V tento moment jste prakticky už britskými občany a už jen formalita vás odděluje od historického momentu.

Samotná ceremonie většinou probíhá na městské radnici ve vší slávě a parádě s ostatními úspěšnými žadateli v doprovodu mnoha rodinných příslušníků na zpečetění tohoto nezapomenutelného zážitku. Nechybí občerstvení, dojemný proslov starosty a samotný slib královně Elizabetě II. a jejím následovníkům. Při fotografování před obrazem hlavy monarchy je Vám čestně předán oficiální doklad o naturalizaci, společně s historickou knihou o Británii a porcelánovým pozlaceným hrnečkem na připomenutí si tohoto velkého dne. Domů půjdete asi po necelých 3hodinách.

Teď už následuje jen jediný, poslední krok...

Krok 5

požádání o britský pas, ale o tom zas někdy jindy.

 

>>> Podotýkám, že každá individuální situace se může lišit od výše popsané, proto v případě potřeby naleznete více na: United Kingdom Border Agency Home Office http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/

>>> informace o testu a kde zakoupit knihy http://lifeintheuktest.ukba.homeoffice.gov.uk/

>>> informace o poplatcích: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/britishcitizenship/nationality-fees.pdf

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Alexandra Synac | čtvrtek 29.9.2011 11:08 | karma článku: 18,68 | přečteno: 6639x
  • Další články autora

Alexandra Synac

Putování s dinosaury

24.10.2021 v 22:42 | Karma: 8,96

Alexandra Synac

Šeptání vln

18.9.2021 v 13:16 | Karma: 12,24