Starostové a nezávislí, či starostové závislí?

Jedním z hlavních hybatelů minulého horkého politického týdne se stal předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, který se velmi ostře vymezil vůči prezidentu Miloši Zemanovi.

Pán Gazdík se však nespokojil jen se slovními ataky, ale také rovnou uspořádal truc oslavu státního svátku na Staroměstském náměstí, která se měla stát alternativou k tradičním oslavám na Pražském hradě. Ač byla akce organizátory i mainstreamovými médii často prezentována jako vzedmutí občanské společnosti, která spontánně vyjádřila svůj nesouhlas s politikou a politickým stylem prezidenta Zemana, tak osoba moderátora této akce, kterým byl prezidentský kandidát pán Horáček, jemuž zdatně sekundovali paní Němcová z ODS, pán Jurečka z KDU – ČSL a hlavně pán Gazdík z hnutí Starostů a nezávislých nenechala nikoho na pochybách, že než o akci občanských aktivistů šlo spíše o politické zviditelnění uvedených subjektů, přičemž nejvíce tvrdil muziku již výše zmiňovaný pán Gazdík.

Petra Gazdíka lze již poměrně oprávněně označit za matadora naší politiky, ale prozatím ho nebylo příliš vidět, protože hnutí Starostů a nezávislých bylo schováno ve stínu TOP 09, se kterým se spojilo, aby mohlo proniknout do vyšších pater politiky. Spojení se osvědčilo, Starostové obsadili posty ve sněmovně, senátu, EP i krajských sněmech, ale postupný pád TOP 09 v posledních měsících vybídl Starosty ke změně kursu a odpoutání se od spolku, který klesá ke dnu. Zásadním dilematem pro Starosty nyní bude, zda se spojit s nějakým nadějnějším politickým subjektem, či se pokusit hrát sami za sebe.

Hnutí starostů a nezávislých se dlouhodobě pokouší vytvořit si image politického subjektu, který stojí v opozici k tradičním stranám, který se nedá zařadit do žádné ideologické škatulky a kterému jde především o kvalitní státní, regionální, či obecní správu. Starostové tedy fikaně vsadili na všeobecné znechucení politikou, kterou v minulých letech prováděly velké strany, zejména ODS a ČSSD, a snaží se přetáhnout elektorát, který tyto strany opustil. Pokud se ovšem podíváme na jejich webové stránky, tak prezentována ideologická neutralita padá, jelikož z principů, ke kterým se hnutí hlásí, jasně vyplývá, že jde o konzervativně-liberální subjekt, neboť jak jinak lze zařadit hnutí, které se mimo jiné hlásí ke křesťanským kořenům Evropy, svobodě, samosprávě, decentralizaci, nedotknutelnosti soukromého vlastnictví a podpoře členství ČR v NATO a EU.

V podstatě se tedy jedná o klasickou pravicovou stranu, která jen poněkud oblbuje voliče svou údajnou „nezávislostí“ svých představitelů a odporem ke starým politickým móresům. Pokud vám tato charakteristika něco připomíná, tak vězte, že podobně se prezentuje i hnutí ANO, jen místo údajné nezávislosti je zde vzývána spíše neomylnost předsedy Babiše. Obě seskupení loví voliče ve stejných vodách a tak je pravděpodobné, že brzy dojde k jejich střetu, či k jejich spolupráci. Je-li hnutí ANO často označováno za populistické, tak Starosty a nezávislé lze směle označit za technokraty, jejichž cíle jsou zahaleny v mlze a jejichž program, vyjma bodu o decentralizaci, je značně vágní.

Tomuto seskupení, kterému chybí ideje a které se vychytrale snaží zakrývat svou politickou barvu, nechybí ovšem touha po moci. Pro tuto touhu porušil předseda Gazdík v minulých dnech i jeden s principů hnutí – spojovat, ne rozdělovat. Snaha zneužít státního svátku k politickým hrátkám svědčí buď o bez skrupulnosti pana předsedy, či jeho napojení na zahraniční odpůrce našeho prezidenta. Jak podle Parlamentních listů naznačuje Erik Best, tak za snahou rozpoutat v Praze nový Majdan může stát George Soros, který v posledních desetiletích významně investoval, prostřednictvím Open Society Foundations, do „podpory“ demokracie ve východní Evropě. Tato úvaha pana Besta je asi zcestná, ale zcela vyloučit se nedá. To, že Zeman je trnem v oku některých západních politických a podnikatelských kruhů, a to jak v Bruselu tak i v USA, není žádným tajemstvím a je tedy možné, že tyto politické skupiny hledají u nás spojence, kteří by jim pomohli zabránit jeho znovuzvolení prezidentem. Starostové a nezávislí se minulý pátek postavili do čela Zemanových oponentů, což jim sice může přivést nové voliče, ale o některé mohou také přijít. Gazdík rozehrál vysokou hru jejíž výsledek bude znám příští rok, po parlamentních volbách.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Aleš Merta | úterý 1.11.2016 13:17 | karma článku: 36,78 | přečteno: 1438x