Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

EU opět zapráskala bičem

Direktivní metody EU k prosazení zelených cílů začínají čím dál více připomínat metody bolševiků při kolektivizaci vesnice.

Vím, že ta věta v perexu je dost přehnaná, že EU se zatím nechystá nikoho zavírat ani brát lidem majetky, ale jak vidíme používání biče k prosazování zelených cílů se EU zrovna dvakrát neštítí. Ukázalo se to i nedávno, když Evropský parlament přijal směrnici, která nařizuje zateplení všech starších budov do deseti let. Důvod – úspory energií a tedy i menší dopad jejich výroby na životní prostředí. Cíl jistě správný, ale poněkud nerealistický, a hlavně direktivní cesta k jeho prosazení je stejně zcestná jako cesta ke kolektivizaci vesnice, prováděná v padesátých letech minulého století předchozím režimem. Ano, i ta zatracovaná kolektivizace měla totiž něco do sebe. Přinesla zefektivnění zemědělské výroby, dostupnost zemědělské techniky, kterou si malozemědělci nemohli dovolit, rozvoj vesnické infrastruktury atd., ale tím, že při jejím zavádění byla použita metoda biče, a ne pobídek a postupných reforem se cíl zdiskreditoval a přínosy kolektivizace jsou proto dnes rozporovány.

Evropská unie se také chopila biče, aby prosadila tzv. Green deal, a jen tento bič, dnes na rozdíl od těch padesátých let, nedopadá na záda těch majetnějších, ale spíše těch chudých. Kritik namítne, že vlastnické bydlení je u nás nejrozšířenější, že Češi jsou tedy relativně bohatí. Jenže je tady to slovíčko relativně. Po hlasování EP o této směrnici, se na ČT střetli dva europoslanci, kteří v hlasování zaujali protichůdné postoje. Pro směrnici hlasoval  pirát - pan Peksa, který zdůrazňoval přínos nařízení pro ochranu klimatu a mimochodem se také pustil do majitelů nemovitostí, které pronajímají k bydlení, a kteří podle něj neinvestují do svého majetku a problém s drahými energiemi přenášejí na své podnájemníky. V tom měl možná sice pravdu, ale pominul právě to, že u nás je nájemní bydlení spíše popelkou, že u nás stále převládá družstevní a osobní vlastnictví, ale s tím, že majitelé nejsou často žádní milionáři, kteří mají na velké investice, ale lidé, kteří si své domy postavili z dělnických platů za minulého režimu, nebo si své byty levně odkoupili ve vlně privatizace obecního bytů na sklonku minulého století a právě na ty dopadne bič nejvíce.

Pan Peksa slibuje dotace, půjčky, ale někde není možné zateplit jen fasádu, střechu a vyměnit okna, ale je potřeba udělat i další rekonstrukce, aby třeba takové zateplení střechy mělo smysl. Komunistická europoslankyně paní Konečná upozorňovala na to, že i kdyby lidé na tyto nákladné rekonstrukce měli, tak zde nejsou řemeslníci se vzděláním a praxí, kteří by takovou práci mohli odvést, že velké peníze, které se tady objeví, přitáhnou různé fušery a amatéry a kvalita zapláče. V diskusi také zaznělo, že se chystá zákaz spalování všech fosilních paliv, tedy snad mimo peletek. Pokud takové nařízení projde bude to další rána právě pro ty, jež zmiňuji výše, protože kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla, které je jedinou relevantní alternativou k fosilním zdrojům stojí statisíce, možná i milióny. Znamená to taky, že naše vláda vyhodila v posledních letech stamilióny na kotlíkové dotace do nízkoemisních zdrojů, které ač by mohly sloužit, tak mají jít do šrotu.

Evropský diktát zelených liberálů má vést k zelenému ráji, ale může se také proměnit v cestu do pekel, byť provázena dobrými úmysly. Tlačí se na pilu, práská se bičem, místo toho, aby se věcem nechal čas, aby se ke změnám lidé spíše motivovalo oním pověstným cukrem. Čas prý nemáme říkají zelení aktivisté. My však máme přísloví, které říká, že máme radši dvakrát měřit, než začneme řezat a myslím, že především toho bychom jsme se měli držet.   

Autor: Aleš Merta | neděle 19.3.2023 17:43 | karma článku: 46,04 | přečteno: 6750x
  • Další články autora

Aleš Merta

Stát v roli energo-šmejdů

Může vás stát nutit platit za službu, kterou nevyužíváte? Odpověď zní může, ale není to férové a poněkud to připomíná praktiky tzv. energo-šmejdů.

4.7.2024 v 19:23 | Karma: 32,46 | Přečteno: 697x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Sociálně-demokratické STAČILO!, nebo spíše Waterloo

Současné vedení SOCDEM přišlo s plánem, jak přivést zpět voliče, které mu přebralo hnutí ANO. Plán má ovšem několik slabin.

26.6.2024 v 19:28 | Karma: 14,41 | Přečteno: 415x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

České KOSMO 2024

Česká republika uvažuje o vyslání svého druhého zástupce do vesmíru, a to soukromou vesmírnou lodí společnosti Axiom Space. Cena 1,5 miliardy korun.

23.6.2024 v 18:19 | Karma: 15,69 | Přečteno: 242x | Diskuse | Společnost

Aleš Merta

Vystaví STAČILO! stopku Fialově vládě?

Českou republikou obchází strašidlo komunismu navzdory nepřejícím médiím, pravicové propagandě, dehonestaci od politických neziskovek, i odsudkům levicových progresivistů.

15.6.2024 v 19:59 | Karma: 27,32 | Přečteno: 881x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Děkuji ti Danuše

A nejen tobě, ale všem těm Zeleným, SOCDEMákům, blogerům, no prostě všem, kteří se do mě snažili navážet v průběhu, a hlavně v závěru mé předvolební kampaně.

9.6.2024 v 23:12 | Karma: 34,11 | Přečteno: 1249x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

13. července 2024

Premium V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u...

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

13. července 2024

Premium Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

  • Počet článků 277
  • Celková karma 25,47
  • Průměrná čtenost 1950x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik