Hrbáč Matthew Shardlake opět řeší zločin v tudorovské Anglii

Oblíbený britský autor historických románů Christopher John Sansom vydává další z řady detektivních příběhů s právníkem Matthewem Shardlakem odehrávající se v Anglii za vlády Jindřicha VIII. Kniha se doma v Británii okamžitě...

                                                                     ...stala bestsellerem a nyní vychází i u nás.

Český čtenář měl již několikrát možnost seznámit se s případy hrbatého londýnského právníka Matthewa Shardlaka. Poprvé jsme se s ním setkali v románu Rozpuštění, jehož děj se točil kolem rušení římskokatolických klášterů, politiky Thomase Cromwella a vraždy královského vyslance. Matthew Shardlake je literární postavou, která čtenáři lehce přiroste k srdci.

Narodil se jako syn farmáře, avšak kvůli vrozené vadě páteře nemohl pokračovat v rodinné tradici a převzít po otci farmu. Příbuzní na něj hleděli skrz prsty, cizím byl akorát pro smích. Středověk neměl s mrzáky slitování, lidé stále ještě věřili tomu, že hrbáči přinášejí smůlu. Matthew Shardlake musel vsadit na jiné karty, pokud chtěl v životě uspět, a těmi byly zvídavost, bystrá mysl a přirozená inteligence. I přes tělesný handicap to nakonec dotáhl na úspěšného právníka, který je navíc empatický, disponuje pochopením pro lidské slabosti a nenechá se unášet předsudky. Je ale také velmi tvrdohlavý a občas působí spíš jako rozmrzelý umanutý bručoun než laskavý a vstřícný lidumil. Jeho uzavřenost se dá ale pochopit, a čtenář ho má proto ještě radši.

Lamentace je už šestým dílem z řady, která by se mohla jmenovat Případy Matthewa Shardlaka. Začalo to již zmíněným Rozpuštěním, po němž následovaly romány Temný oheň, Vladař, Zjevení a Trofej. Co se týká časové roviny, postupně jsme se společně s Matthewem Shardlakem přebrodili celou érou kontroverzního panovníka Jindřicha VIII. V Lamentaci král umírá a celá jedna etapa anglických dějin se tak uzavírá, ačkoliv doufejme, že se tím neuzavírá série Sansomových historických shardlakeovských detektivek. Romány není nezbytně nutné číst v řadě po sobě, navazují na sebe jen volně a každý další titul přináší nový, samostatný případ. Určitě se ale vyplatí přečíst si všechny předchozí díly, protože pro milovníky historických románů a historických detektivek je to nezapomenutelný zážitek.

Lamentace se odehrává v době, kdy má král Jindřich VIII. smrt prakticky už na jazyku. V zemi zuří boj o moc mezi protestanty a katolíky, u dvora vládnou obavy, spekulace a intriky. Nevyzpytatelný panovník se střídavě naklání k té i oné náboženské frakci, jak se mu to právě hodí. Momentálně mají navrch katolíci, kteří pořádají četné hony na kacíře, zatímco protestanti trpělivě vyčkávají, zda se situace nezmění a nenakloní v jejich prospěch. Lidé se o svém náboženském přesvědčení bojí mluvit, ať jsou katolíky či protestanty. Nikdo neví, jaká situace bude zítra, a kdo upadne v nemilost příště. Král je sice vážně nemocný a mnoho času mu už nezbývá, pořád je to však ten starý známý tyran, kterého není radno podceňovat.

Shardlakovi je v této době něco přes čtyřicet a pomalu se mu začíná zajídat staromládenectví. Rád by se oženil a založil rodinu, něžné pohlaví však o člověka jeho vzhledu nejeví zájem. Přestože má Matthew hodně práce, cítí se osamělý. V takovém rozpoložení ho zastihne vzkaz od královny, která potřebuje jeho služby. Shardlake se po zkušenostech z minulosti drží od královského dvora co nejdál a rozhodně se netouží zaplést do dvorských intrik, pro Kateřinu Parrovou má však slabost.

Pracoval pro ni ještě v době, kdy byla provdaná za lorda Latimera, a hluboce si jí váží. Tak nějak by si představoval ženu svého života, ačkoliv dobře ví, že člověk jeho postavení nemůže hledět příliš vysoko. Přes značné bezpečnostní riziko se nakonec rozhodne pustit do případu ztraceného spisu. Spisu s názvem Lamentace hříšné duše, jehož autorkou je sama královna a který někdo nečekaně ukradl z její ložnice.

V šestém díle volné řady se znovu setkáváme s několika přáteli a známými Matthewa Shardlaka, především s jeho pomocníkem Jackem Barakem, z něhož se stal v průběhu doby spokojený a pyšný otec rodiny, s maorským lékařem Guyem, dlouholetým Shardlakeovým důvěrným přítelem, a také s bezskrupulózním právníkem Stephenem Bealknapem, který v minulosti připravil Shardlakovi nejednu horkou chvilku. Největšího Shardlakova nepřítele u dvora pak představuje sir Richard Rich, bezohledný a mocný člen královské rady, jenž se nikdy nebál ušpinit si ruce. Přibude ale i pár výrazných nových postav, především co se týká Shardlakeovy kanceláře, která dostane slibnou posilu v podobě mladého vyděděného šlechtice, nebo další tváře z prostředí londýnských právnických Innů, kde se Matthew setkává se svými protivníky u soudních přelíčení.

C. J. Sansom má všechny své příběhy zasazeny do detailně přesného historického rámce. Skutečné historické postavy se tu setkávají s fiktivními, aniž by byla narušena atmosféra doby nebo historická věrnost. Díky autorově hluboké znalosti dějin a schopnosti živě vylíčit dramata doby zapadne čtenář do tudorovské Anglie s naprostou samozřejmostí a lehkostí. Detektivní zápletka je jako vždy solidně vystavěná a v zásadě jednoduchá. Autor klade důraz na detaily, např. jeho popis královského paláce Whitehallu je natolik sugestivní, že si každý dokáže na vlastní oči představit tu nádheru, kterou se ješitný panovník obklopoval. Kniha se velmi dobře čte a je napínavá až do poslední stránky.

Kromě velkého případu pro královnu řeší Matthew Shardlake i své vlastní méně důležité, přesto nanejvýš zajímavé právní záležitosti týkající se obyčejných Londýňanů. Tady jako vždy nahlédneme pod pokličku právního systému, ve kterém se C. J. Sansom, sám mimojiné právník, dobře vyzná. A protože Jindřich VIII. na konci knihy opravdu zemře, nezbývá než doufat, že příště Matthewa Shardlaka potkáme v době nové, a to za vlády Krvavé Mary nebo její nástupkyně Alžběty I.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Alena Benešová | sobota 23.1.2016 16:41 | karma článku: 14,30 | přečteno: 486x