Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze: "Nejezte blbě!" je vtipným okénkem do dnešní gastronomie

Soubor glos Pavla Maurera sice ve svém názvu naznačuje mravokárný a vzdělávací charakter, jde ale spíš o veselé a zajímavé čtení o jídle pro jídlo a k jídlu. "Nejezte blbě!" není kniha s obsáhlým návodem a podrobnými radami, jak změnit jídelníček a životní styl. Spíš je to zamyšlení nad vším, co ke gastronomii patří v nejširším slova smyslu.

Kniha "Nejezte blbě!" je souborem glos, které týden co týden Pavel Maurer šíří éterem prostřednictvím svého pořadu na Radiožurnálu. Jako známý český propagátor kvalitního jídla a gastronomický kritik se v nich dotýká všech témat, která nějakým způsobem souvisí s jídlem.

Zajímavosti a obyčejný život

Nemusí jít vždy jen o naše stravovací návyky či kvalitu potravin. Skutečností, které Pavel Maurer dokáže spojit s tématem gastronomie je široké spektrum. Ve svých glosách mluví o bio potravinách, dobrých a špatných restauracích, vysvětluje složité pojmy, pořádá krátké exkurze do historie a mezi zajímavosti a vše propojuje s veselými každodenními historkami ze svého osobního života.

Člověk tak hned v úvodu zjistí, že špagety uvařené al dente nejsou jen snobským výmyslem zhýčkaných Italů. Mají totiž nižší glykemický index než ty rozvařené, a proto jsou lépe stravitelné. Pozorný čtenář se ale dozví i o historickém původu vidličky nebo o gastronomických anomáliích na obrazu Poslední večeře Páně. Mezitím stihne autor zavzpomínat na dobroty ze studentských let či kousavě okomentovat aktuální dění ve společnosti.

Dobré restaurace, kvalita jídla a trendy ve světě

Hlavními tématy glos jsou ale v podstatě tři oblasti - restaurace a jejich úroveň, kvalitní potraviny a gastronomické trendy. Jednotlivé krátké články jsou seřazeny v knize tak, aby se čtenář nestihl nudit nebo nečetl podobná témata hned za sebou. Jde o takový koktejl kritiky, vtipu, všedního života. Občas to bere autor všechno až moc vážně, jindy trochu dojímá, ale převážně lehce a s elegancí glosuje všechno, co ho při jeho gastronomické cestě životem potká.

Kdo se postupně pročte celou knihu dostane například celkem kompletní návod na to, jak si vybrat opravdu dobrou restauraci. "Buďte stejně opatrní a důslední, jako když si kupujete televizi nebo nové auto. Je to neméně důležité rozhodnutí, možná dokonce důležitější," píše v jednom svém článku Maurer.

Restaurace by vám podle známého českého kulinářského kritika měla vonět, lahodit sluchu, být příjemná po hmatu a všimnout byste si měli i jak je prostřeno a chuť jídla by pak už měla vaše dojmy jen potvrdit. Maurer se ovšem často kriticky opírá do úrovně personálu v českých restauracích, která je podle jeho glos vcelku tristní.

Jak je to s dýškem a proč nejsou Češi úplně marní

Z glos se také dozvíte, že Pavel Maurer dává dýško jen, když je spokojený a proč nemá rád pracovní obědy. Nakonec pak ještě zjistíte, že neobdivuje jen francouzskou a španělskou kuchyni, ale i my Češi máme za sebou v gastronomii hned několik úspěchů.

Kniha "Nejezte blbě!" předpokládá inteligentního čtenáře, nesnaží se poučovat, vyučovat ani jinak otravovat pohodové čtení. Člověk se z ní dozví, že je při sestavování jídelníčku v podstatě potřeba věřit selskému rozumu, dávat přednost regionálním a farmářským surovinám a že jídlo by ho mělo v první řadě těšit.

Spíš než návod najdete v této knize zajímavé čtení, jehož společným jmenovatelem je jídlo a mezi řádky se dá najít i mnoho gastronomických mouder.

"Nejezte blbě!" je možné si koupit i v eshopu Knihy.iDnes.cz.

Autor: Adéla Beranová | úterý 14.10.2014 19:16 | karma článku: 8,08 | přečteno: 684x
  • Další články autora

Adéla Beranová

Kotletovi Lovci: Masakr podle nejdivočejších snů

Tvrdé fanouškovské jádro čekalo na novou knížku Františka Kotlety v křečích každodenních diskusí o tom, kdy už to sakra vyjde. A pak to konečně vyšlo. Lovci mají koule a nebojí se je použít.

12.7.2015 v 22:32 | Karma: 8,33 | Přečteno: 353x | Diskuse | Kultura

Adéla Beranová

Recenze: Kingsmani vraždí v kostele, milují anální sex s princeznami a vy se musíte smát

Od akční novinky Kingsman: Tajná služba očekávali filmoví fanoušci mnohé. V porovnání s tím, co je v kině k vidění jsou ale i ty nejdivočejší představy směšné. Matthew Vaughn vypustil do světa perfektní mix vtipu a nadsázky, akce a scénáře. Smát se nepřestanete, bavit taky ne a když už to vypadá, že lepší to být nemůže, přijdou dva šoky. Colin Firth vyvraždí kostel a švédská princezna nabízí výměnou za vysvobození anální sex. Kingman se s přehledem řadí rovnou do kategorie kultovek, které uvidíte dvacetkrát a nepřestanou vás bavit.

20.2.2015 v 16:30 | Karma: 7,16 | Přečteno: 328x | Diskuse | Ostatní

Adéla Beranová

Recenze: Islámská rozpínavost nezná mezí

Kritický pohled na islám a důraz kladený na jeden z aspektů tohoto v současnosti nejdiskutovanějšího náboženství, rozpínavost, to slibuje anotace knihy Islámská rozpínavost s podtitulem Včera, dnes a zítra. Už v úvodu ale Martin Janeček coby autor upozorňuje, že nejde o objektivní pohled na islám, protože vyvážených názorů je údajně dostatek. Ani tahle zmínka však čtenáře nepřipraví na to, co bude následovat. Jednostrannost, neobjektivita, zkratkovitě popsané dějiny ve velmi pochybném kontextu, chybějící  pevnější podloženost některých názorů je pak už jen do očí bijícím završení knihy, která nemá s objektivním výkladem islámské rozpínavosti nic společného. 

15.2.2015 v 22:51 | Karma: 9,14 | Přečteno: 1443x | Diskuse | Kultura

Adéla Beranová

Z Padesáti odstínů šedi se chce plakat, je to smutný příběh

Oprostit se od všech představ, pokusit se dívat nekriticky, zapomenout na knižní předlohu a vyrazit do kina alespoň po dvou skleničkách vína. Jen tak se dá Padesát odstínů šedi vydržet až téměř do konce. Ať se člověk snaží být, jak chce nezaujatý, příšernost téhle jedné velké mediální bubliny ho dostane na kolena. A pak hodně rychle z kina. 

12.2.2015 v 22:51 | Karma: 13,10 | Přečteno: 1492x | Diskuse | Kultura

Adéla Beranová

EXODUS zapadá do dlouhé řádky historických velkofilmů

Megalomanské, velkolepé, dechberoucí, monumentální, trochu krvavé, šokující a hodně špinavé. Tenhle soubor slov by asi mohl popsat každý historický velkofilm. Megalomanské jsou záběry na obrovské armády, velkolepé kulisy, dechberoucí pohledy z výšky, monumentální paláce, trochu krvavé boje. Diváka čas od času šokuje, jak zbytečně naturalisticky lze některé scény natočit a špína k historii podle všeho tak nějak patří. Ridley Scott v tomhle směru nepřináší nic nového. Jeho pojetí Exodu z řady bohužel nevykročilo.

26.12.2014 v 0:08 | Karma: 8,06 | Přečteno: 662x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

19. července 2024

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na...

„Hoďte mu batoh s penězi.“ Co odhalily policejní odposlechy v kauze Dozimetr

19. července 2024

Premium Má to být jeden z nejvýbušnějších soudů posledních let. Stanout před ním má zlínský podnikatel...

Nesnáším kocovinu. Na tréninky StarDance budu svěží, říká Marta Dancingerová

19. července 2024

Herečka Marta Dancingerová (31) a tanečník Martin Prágr (27) už za pár dní začnou trénovat na...

Cože? Vy nemáte triko se střeleným Trumpem? Svět má novou módu

19. července 2024

Premium Thomas Crooks chtěl zastřelit Donalda Trumpa, ale zvedl módní vlnu tohoto léta. Donald Trump byl se...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1049x
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný.

Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně
Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov