Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze: "Nejezte blbě!" je vtipným okénkem do dnešní gastronomie

Soubor glos Pavla Maurera sice ve svém názvu naznačuje mravokárný a vzdělávací charakter, jde ale spíš o veselé a zajímavé čtení o jídle pro jídlo a k jídlu. "Nejezte blbě!" není kniha s obsáhlým návodem a podrobnými radami, jak změnit jídelníček a životní styl. Spíš je to zamyšlení nad vším, co ke gastronomii patří v nejširším slova smyslu.

Kniha "Nejezte blbě!" je souborem glos, které týden co týden Pavel Maurer šíří éterem prostřednictvím svého pořadu na Radiožurnálu. Jako známý český propagátor kvalitního jídla a gastronomický kritik se v nich dotýká všech témat, která nějakým způsobem souvisí s jídlem.

Zajímavosti a obyčejný život

Nemusí jít vždy jen o naše stravovací návyky či kvalitu potravin. Skutečností, které Pavel Maurer dokáže spojit s tématem gastronomie je široké spektrum. Ve svých glosách mluví o bio potravinách, dobrých a špatných restauracích, vysvětluje složité pojmy, pořádá krátké exkurze do historie a mezi zajímavosti a vše propojuje s veselými každodenními historkami ze svého osobního života.

Člověk tak hned v úvodu zjistí, že špagety uvařené al dente nejsou jen snobským výmyslem zhýčkaných Italů. Mají totiž nižší glykemický index než ty rozvařené, a proto jsou lépe stravitelné. Pozorný čtenář se ale dozví i o historickém původu vidličky nebo o gastronomických anomáliích na obrazu Poslední večeře Páně. Mezitím stihne autor zavzpomínat na dobroty ze studentských let či kousavě okomentovat aktuální dění ve společnosti.

Dobré restaurace, kvalita jídla a trendy ve světě

Hlavními tématy glos jsou ale v podstatě tři oblasti - restaurace a jejich úroveň, kvalitní potraviny a gastronomické trendy. Jednotlivé krátké články jsou seřazeny v knize tak, aby se čtenář nestihl nudit nebo nečetl podobná témata hned za sebou. Jde o takový koktejl kritiky, vtipu, všedního života. Občas to bere autor všechno až moc vážně, jindy trochu dojímá, ale převážně lehce a s elegancí glosuje všechno, co ho při jeho gastronomické cestě životem potká.

Kdo se postupně pročte celou knihu dostane například celkem kompletní návod na to, jak si vybrat opravdu dobrou restauraci. "Buďte stejně opatrní a důslední, jako když si kupujete televizi nebo nové auto. Je to neméně důležité rozhodnutí, možná dokonce důležitější," píše v jednom svém článku Maurer.

Restaurace by vám podle známého českého kulinářského kritika měla vonět, lahodit sluchu, být příjemná po hmatu a všimnout byste si měli i jak je prostřeno a chuť jídla by pak už měla vaše dojmy jen potvrdit. Maurer se ovšem často kriticky opírá do úrovně personálu v českých restauracích, která je podle jeho glos vcelku tristní.

Jak je to s dýškem a proč nejsou Češi úplně marní

Z glos se také dozvíte, že Pavel Maurer dává dýško jen, když je spokojený a proč nemá rád pracovní obědy. Nakonec pak ještě zjistíte, že neobdivuje jen francouzskou a španělskou kuchyni, ale i my Češi máme za sebou v gastronomii hned několik úspěchů.

Kniha "Nejezte blbě!" předpokládá inteligentního čtenáře, nesnaží se poučovat, vyučovat ani jinak otravovat pohodové čtení. Člověk se z ní dozví, že je při sestavování jídelníčku v podstatě potřeba věřit selskému rozumu, dávat přednost regionálním a farmářským surovinám a že jídlo by ho mělo v první řadě těšit.

Spíš než návod najdete v této knize zajímavé čtení, jehož společným jmenovatelem je jídlo a mezi řádky se dá najít i mnoho gastronomických mouder.

"Nejezte blbě!" je možné si koupit i v eshopu Knihy.iDnes.cz.

Autor: Adéla Beranová | úterý 14.10.2014 19:16 | karma článku: 8,08 | přečteno: 684x
  • Další články autora

Adéla Beranová

Kotletovi Lovci: Masakr podle nejdivočejších snů

Tvrdé fanouškovské jádro čekalo na novou knížku Františka Kotlety v křečích každodenních diskusí o tom, kdy už to sakra vyjde. A pak to konečně vyšlo. Lovci mají koule a nebojí se je použít.

12.7.2015 v 22:32 | Karma: 8,33 | Přečteno: 353x | Diskuse| Kultura

Adéla Beranová

Recenze: Kingsmani vraždí v kostele, milují anální sex s princeznami a vy se musíte smát

Od akční novinky Kingsman: Tajná služba očekávali filmoví fanoušci mnohé. V porovnání s tím, co je v kině k vidění jsou ale i ty nejdivočejší představy směšné. Matthew Vaughn vypustil do světa perfektní mix vtipu a nadsázky, akce a scénáře. Smát se nepřestanete, bavit taky ne a když už to vypadá, že lepší to být nemůže, přijdou dva šoky. Colin Firth vyvraždí kostel a švédská princezna nabízí výměnou za vysvobození anální sex. Kingman se s přehledem řadí rovnou do kategorie kultovek, které uvidíte dvacetkrát a nepřestanou vás bavit.

20.2.2015 v 16:30 | Karma: 7,16 | Přečteno: 326x | Diskuse| Ostatní

Adéla Beranová

Recenze: Islámská rozpínavost nezná mezí

Kritický pohled na islám a důraz kladený na jeden z aspektů tohoto v současnosti nejdiskutovanějšího náboženství, rozpínavost, to slibuje anotace knihy Islámská rozpínavost s podtitulem Včera, dnes a zítra. Už v úvodu ale Martin Janeček coby autor upozorňuje, že nejde o objektivní pohled na islám, protože vyvážených názorů je údajně dostatek. Ani tahle zmínka však čtenáře nepřipraví na to, co bude následovat. Jednostrannost, neobjektivita, zkratkovitě popsané dějiny ve velmi pochybném kontextu, chybějící  pevnější podloženost některých názorů je pak už jen do očí bijícím završení knihy, která nemá s objektivním výkladem islámské rozpínavosti nic společného. 

15.2.2015 v 22:51 | Karma: 9,14 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Kultura

Adéla Beranová

Z Padesáti odstínů šedi se chce plakat, je to smutný příběh

Oprostit se od všech představ, pokusit se dívat nekriticky, zapomenout na knižní předlohu a vyrazit do kina alespoň po dvou skleničkách vína. Jen tak se dá Padesát odstínů šedi vydržet až téměř do konce. Ať se člověk snaží být, jak chce nezaujatý, příšernost téhle jedné velké mediální bubliny ho dostane na kolena. A pak hodně rychle z kina. 

12.2.2015 v 22:51 | Karma: 13,10 | Přečteno: 1492x | Diskuse| Kultura

Adéla Beranová

EXODUS zapadá do dlouhé řádky historických velkofilmů

Megalomanské, velkolepé, dechberoucí, monumentální, trochu krvavé, šokující a hodně špinavé. Tenhle soubor slov by asi mohl popsat každý historický velkofilm. Megalomanské jsou záběry na obrovské armády, velkolepé kulisy, dechberoucí pohledy z výšky, monumentální paláce, trochu krvavé boje. Diváka čas od času šokuje, jak zbytečně naturalisticky lze některé scény natočit a špína k historii podle všeho tak nějak patří. Ridley Scott v tomhle směru nepřináší nic nového. Jeho pojetí Exodu z řady bohužel nevykročilo.

26.12.2014 v 0:08 | Karma: 8,06 | Přečteno: 662x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Česko ozáří obří měsíc. V pátek bude úplněk nejníž nad obzorem a bude se zdát větší

17. června 2024  18:26

V noci na sobotu 22. června bude nejjižněji, tedy nejníže nad obzorem, položený úplněk v roce,...

Univerzita Karlova rozporuje závěry vyšetřování střelby. Podá stížnost

17. června 2024  13:18,  aktualizováno  18:16

Karlova univerzita si bude stěžovat na závěry vyšetřování prosincové střelby na filozofické...

Pellegrini vyměnil prezidentskou standartu za své logo, později ji vrátil

17. června 2024  18:11

Slovenská prezidentská kancelář po sobotní inauguraci Petera Pellegriniho na svém oficiálním webu...

Černochová po výbuchu vyloučila sabotáž. Tragická událost, shodují se politici

17. června 2024  18:06

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyloučila po výbuchu blíže neurčené munice v Libavé...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1049x
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný.

Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně
Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov