Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Úvaha o létajících vejcích

V posledních dnech se česká společnost buď baví nebo horší nad útoky na vůdce české sociální demokracie Jiřího Paroubka. Názory jsou opravdu všelijaké. Sociální demokraté a jejich zastánci proti tomu oprávněně brojí a berou to jako zločin a – opravdu nečekaně – označují za válečné štváče své úhlavní nepřátele, tedy občanské demokraty. Ta to logicky popírá. A co si myslí obyčejní lidé? Kde je pravda? Co vlastně celá tato aféra způsobuje nebo dokonce může způsobit?

 

 

   Stalo se pro mě dosti překvapujícím, když jsem se dozvěděl, že i mladí lidé jsou v otázce tohoto problému rozdělení. Vyskytuje se mládež a studenté, kteří jsou nadšení z toho, že se jejich vrstevníci odvážili vyjít na politické mítinky a vyjádřit svůj názor, co si spíše než o soc. dem. o samotném J.P. myslí a schvalují to, neřku-li, že se „vaječné legie“ rozšíří i o jejich řady. Ovšem též mám i dost známých, kteří tyto činy odsuzují jako zbabělost, trapnost, někteří dokonce věří tomu, že za útoky dokonce stojí občanská demokratická strana (čemuž já nevěřím, důvody viz níže). Avšak nemluvme pouze o generaci mého věku. Lidé jsou rozštěpení názorově napříč všemi věkovými skupinami. Zajímavé jsou ostatně názory starších lidí, poněvadž mezi nimi jsou buď relikty komunistických fanatiků, pro něž je Paroubek reinkarnovaný baťuška Stalin a Gottwald-osvoboditel a nebo stárnoucí intelektuálové, kteří to považují za nemorální a škodící pověsti opozice, což je pravda.

   Dle mého názoru může tato aféra znamenat několik faktorů. Začnu s tím lepším: Rozhodně bychom měli vítat, že mladí lidé se nebojí dát ránu nenáviděnému člověku, je to symbol toho, že se národ probouzí z letargie a že mládež vychovaná ve státě v pošramocenou minulostí začíná mít konečně zájem o politiku! Když budou lidé aktivně zainteresovaní do oněch problémů, sníží to mnohé neduhy ve vysoké politice. Znamená to také, že společnosti začíná docházet trpělivost s překonanou a nesmyslnou levicovou politikou a chce s tím něco dělat. Žel však zde je zároveň i jiskra problému.

   Skutečnost, že se lidé vůbec obtěžují vyrazit z pohodlí domova nebo narušit stereotyp svého života a dokázat někde ve shromáždění, že se jim něco nelíbí už znamená že není něco v pořádku. Zejména, jde li o vysokou politiku a sociální demokracii hlavně. Těmito činy byly ovšem rozbouřeny vody a je třeba očekávat odvetu. Takovéto útoky (neřku-li zesílí-li, například pokud vejce vystřídají kameny nebo něco horšího) zároveň jsou elixírem síly pro nenáviděné. Budou-li takto utiskováni, znamená to, že se více semknou a budou se pochopitelně snažit se ubránit a když to půjde, potrestat viníky. A vzhledem k tomu, že levicová část národa je zfanatizovaná ve stádním principu (fungující dědictví totalitního režimu) a k volbám z „nutné povinnosti“ chodí, je třeba, aby se podobně semkla i druhá, pravicová a sekularizovaná společnost. Na jednu stranu je situace jednoduchá. Politika nikdy nebyla v jádru „dobrá“ a když je cílem snah „pouze“ svrhnout J.P., pak stačí jedno: volit někoho jiného, ale názor musí být jednotný. Občanští demokraté, kteří nemají vzhledem k některým svým činům pověst zrovna bez mráčku mohou být východisko, ale také nemusí. Je však zcela logické, že tato politická strana nemá zapotřebí takové věci jako štvát lidi do „vajíčkových pochodů“, protože jí musí být předem jasné, že tím uškodí sami sobě. Lidé nemají rádi Oranžové, ale když by viděli, k čemu všemu by se odvážili Modří, nejspíš by klesli u lidu ještě hlouběji. A to si zvlášť před volbami nemohou dovolit. Ať je tomu jakkoli, iniciativa útoků vzešla spíše z lidu, přesněji studentstva. Pro politiky by takový krok byl jednak hanebný, jednak příliš riskantní.

   Dovolil bych si situaci přirovnat k ideologickým rozporům v Římské říši na přelomu 3. a 4. století, kdy v dávných krajích a mezi lidem se již povážlivě vzmáhalo křesťanství a později zvítězilo nad starými náboženstvími. Křesťané byli tehdy také pouze stádo fanatiků z řad chudiny a otroků, ale s pevným cílem a jedním bodem, kdežto pohané byla velmi pestrá a nejednotná směsice všech různých přírodních a filozofických nauk, které ač byli myšlenkově mnohem více na výši než křesťané, nemohli být později důstojným soupeřem. A stejně jako teď my házíme na naše odpůrce vejce, tak Římané je mučili, popravovali, házeli divoké zvěři. Bez úspěchu, naopak ještě jejich víra sílilia. Problémem bylo, že nápad rázného a funkčního řešení problému přišel moc pozdě a také že řešit problém, zvlášť v ideologii, pouze násilím nemůže být nikdy zcela úspěšný. Lůza zvítězila a s ní zpátečnický myšlenkový proud, který zastavil vývoj všech věd a jedince bezmála na dvě tisíciletí. Nedovolme, aby se toto opakovalo, byť v jiném světle.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Adam Vaněk | středa 27.5.2009 12:58 | karma článku: 20,58 | přečteno: 1185x
  • Další články autora

Adam Vaněk

Morální strážce – boj proti nečestnému úplatkářství

Dle soudů lidí prostých je míra korupce nejen tam nahoře, ale je jí protkána celá společnost. To není nic divného a netypického pouze pro dobu, v níž žijí tyto generace, pouze se o tom více mluví. Nijak však nemá býti těmi řádky vyslovován souhlas nad oním jevem. Není ostatně nijak pěkné, kterak mnohé problémy jsou zametány pod stůl a lačná česká duše skáče po úplatcích jako dobrém obohacení a pak když ve společnosti jsou takto zkaženi všichni a všichni navzájem si toho jsou vědomi, nelze změnit společnost, neboť se každý bojí něco říct, aby jej páni kolegové a kolegyně neudali a sami tím sebe na čas vyřadili ze světla podezření a pohrdání slušných lidí.

21.5.2009 v 13:17 | Karma: 7,94 | Přečteno: 545x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Být euroskeptikem neznamená nevěřit v Evropu

Stůj, člověče český a evropský a považ, že se opět pohybuješ na ostří nože! Ať máš jakýkoli názor, nikdy si nemůžeš být jist, co i Tvým jménem je projednáváno tam nahoře v honosných palácích pražských. Přeješ si snad být svědkem vzniku druhého sovětského svazu? Buď euroskeptik a zastav to šílenství! Ano, ty. Zdroje revolučních a reformních změn, zlidštělí bohové, je vždy jednotlivec. A hloupý dav je nástrojem jeho moci a vůle.

6.5.2009 v 17:23 | Karma: 13,17 | Přečteno: 828x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Pád – šance pro všechny!

Je to nadmíru mrzuté, že mocichtiví socialisté svhrli vládu v době, kdy angažovanost ČR má velký vliv na zahraniční prestiž a též jistou dávku zodpovědnosti. Situace vzniklá bohužel jednou z povahových vlastností nás Čechů – vzájemné závisti a nepřejícnosti. Co se však stalo, stalo se. A my musíme nést následky.

25.3.2009 v 8:42 | Karma: 12,96 | Přečteno: 1009x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Úvaha o češtině - Jazyk vskutku světový?

Někteří kritizují, že tolik vychvaluji češtinu a říkám, že je lepší než jiné jazyky. Ale já se za to nestydím a klidně řku: „Čeština jazyk lepší latiny jest.“ Co je na tom tak špatného, že mám rád svůj rodný jazyk, jak jinak si oni mudrlanti myslí, že se z oněch velkých jazyků stali velké jazyky? Jejich vlastní mluvčí je mají rádi a cení si jich a hájí je před ostatními.

15.3.2009 v 16:14 | Karma: 15,83 | Přečteno: 1428x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Úvaha o sporu kolem Národní knihovny.

Čechové jsou vesměs národem konzervativním, co se týče vkusu. Pokud se ve světě objeví něco nového, zpravidla lid v duchu liberalismu nezůstává pozadu. Ale pokud jde o určitá společenská pravidla nebo názory, stále vládne konzervatizmus. Však ono to vůbec není na škodu, vezme-li v potaz aktuální konflikt točící se kolem výstavby nové Národní knihovny, která poněkud rozpolcuje názory lidí (třebaže ve finále jejich názory nejsou podstatné, neboť konečné rozhodnutí neovlivní).

5.2.2009 v 20:25 | Karma: 16,82 | Přečteno: 771x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Evropské volby pokládám i za referendum o současné vládě, řekl Zeman

30. května 2024  15:10,  aktualizováno  17:24

Aktualizujeme Bývalý prezident Miloš Zeman přijel před volbami do Evropského parlamentu do Teplic na akci dalšího...

Pavel udělil Stoltenbergovi vyznamenání. Ocenil jeho podíl na prosperitě Česka

30. května 2024  16:42,  aktualizováno  17:06

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu...

V londýnské restauraci se střílelo, devítiletá dívka po zásahu bojuje o život

30. května 2024  16:35

Devítiletá britská dívka bojuje v nemocnici o život poté, co ji zasáhla kulka při střelbě v...

Agresivní válku spustila Moskva. Ukrajina má právo se bránit, řekl šéf NATO

30. května 2024  14:12,  aktualizováno  16:34

Ukrajina má právo se bránit i údery na vojenské cíle na ruském území, uvedl šéf NATO Jens...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1000x
Pracující filosof.