Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Morální strážce – boj proti nečestnému úplatkářství

Dle soudů lidí prostých je míra korupce nejen tam nahoře, ale je jí protkána celá společnost. To není nic divného a netypického pouze pro dobu, v níž žijí tyto generace, pouze se o tom více mluví. Nijak však nemá býti těmi řádky vyslovován souhlas nad oním jevem. Není ostatně nijak pěkné, kterak mnohé problémy jsou zametány pod stůl a lačná česká duše skáče po úplatcích jako dobrém obohacení a pak když ve společnosti jsou takto zkaženi všichni a všichni navzájem si toho jsou vědomi, nelze změnit společnost, neboť se každý bojí něco říct, aby jej páni kolegové a kolegyně neudali a sami tím sebe na čas vyřadili ze světla podezření a pohrdání slušných lidí.

 

 

   Přitom jest tak jednoduché, jak se naučit potírat onen špatný jev, tedy uplácení a následky k nim vedoucí (nespravedlnost v soudnictví, zaostávání vývoje, populismus, mamonářství. Nikomu napříč politickým spektrem nevěřte! Základní lidské vlastnosti jsou stejné, nelze velebit jednu stranu, selže-li někdo z té druhé). Avšak, abychom nezdržovali, zde je řešení – PĚST! Ano, jak prosté, tvrdá, mužská zatnutá pěst, základní zbraň a ochrana, která člověka nikdy neopustí.

   Nechť je proti úplatku bojováno tím způsobem, že když k někomu v kanceláři, v soudní síni, na stavbách, v politice, ve školství a jinde přijde někdo s domlouvavým tónem podstrkujíc balíček s jistým obnosem, ať člověk bez rozdílu národnosti, náboženství, pohlaví a vychování jedná spontánně a udeří onoho úplatkáře plnou silou do obličeje! Tak to má být! Nečestně jednající osoba dostane, co si zaslouží a druhá strana nejen že skutkem tímto stane se součástí personifikované čistoty ducha, ale zároveň se tím uvolní i lidský pud po fyzickém násilí, který je tolik současnou justicí potlačován. Ano, nechť je tento útok vyjmut z práva a je označován jako sebeobrana. Nikoli před násilím fyzickým, ani psychickým, nýbrž duchovním. Neboť tímto činem chráníme svou reputaci vůči ostatnímu světu.

   Bude-li tato tzv. „ochranná pěst“ využívána, myslím, že si úplatkáři dvakrát rozmyslí někomu něco nabízet, než býti stále ve straších před zohavením vlastního obličeje. Na druhou stranu ochránce sebe sama (tedy ti, co svou pěstí osoby nečestné vychovávají) odstraní strach před úplatkářskými pohůnky tím, že sami budou dbát rovnoměrnému rozvíjení svého těla, aby byli zdatní tělem i duší, čímž by byl do společnosti opět vrácen v život onen antický ideál Kalokagathie, jenž zde ještě před 60 lety byl propagován Sokolem, čestnou lidovou gardou národa československého z plémě slovanského!

   Tedy neboj se člověče. Jednej v souladu se svými povinnostmi a bude-li ti někdo zaplatit, abys přimhouřil oko, dej mu pěstí! Ochráníš tak sebe a udeřeného tímto budeš vychovávat. Braňte se proti úplatkům. Udeřujte. Buďte neúplatní a nebuďte skoupí při rozdávání pěstí. Pěst, jí se rozumí náš novodobý morální strážce.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Adam Vaněk | čtvrtek 21.5.2009 13:17 | karma článku: 7,94 | přečteno: 545x
  • Další články autora

Adam Vaněk

Úvaha o létajících vejcích

V posledních dnech se česká společnost buď baví nebo horší nad útoky na vůdce české sociální demokracie Jiřího Paroubka. Názory jsou opravdu všelijaké. Sociální demokraté a jejich zastánci proti tomu oprávněně brojí a berou to jako zločin a – opravdu nečekaně – označují za válečné štváče své úhlavní nepřátele, tedy občanské demokraty. Ta to logicky popírá. A co si myslí obyčejní lidé? Kde je pravda? Co vlastně celá tato aféra způsobuje nebo dokonce může způsobit?

27.5.2009 v 12:58 | Karma: 20,58 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Být euroskeptikem neznamená nevěřit v Evropu

Stůj, člověče český a evropský a považ, že se opět pohybuješ na ostří nože! Ať máš jakýkoli názor, nikdy si nemůžeš být jist, co i Tvým jménem je projednáváno tam nahoře v honosných palácích pražských. Přeješ si snad být svědkem vzniku druhého sovětského svazu? Buď euroskeptik a zastav to šílenství! Ano, ty. Zdroje revolučních a reformních změn, zlidštělí bohové, je vždy jednotlivec. A hloupý dav je nástrojem jeho moci a vůle.

6.5.2009 v 17:23 | Karma: 13,17 | Přečteno: 828x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Pád – šance pro všechny!

Je to nadmíru mrzuté, že mocichtiví socialisté svhrli vládu v době, kdy angažovanost ČR má velký vliv na zahraniční prestiž a též jistou dávku zodpovědnosti. Situace vzniklá bohužel jednou z povahových vlastností nás Čechů – vzájemné závisti a nepřejícnosti. Co se však stalo, stalo se. A my musíme nést následky.

25.3.2009 v 8:42 | Karma: 12,96 | Přečteno: 1009x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Úvaha o češtině - Jazyk vskutku světový?

Někteří kritizují, že tolik vychvaluji češtinu a říkám, že je lepší než jiné jazyky. Ale já se za to nestydím a klidně řku: „Čeština jazyk lepší latiny jest.“ Co je na tom tak špatného, že mám rád svůj rodný jazyk, jak jinak si oni mudrlanti myslí, že se z oněch velkých jazyků stali velké jazyky? Jejich vlastní mluvčí je mají rádi a cení si jich a hájí je před ostatními.

15.3.2009 v 16:14 | Karma: 15,83 | Přečteno: 1428x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Úvaha o sporu kolem Národní knihovny.

Čechové jsou vesměs národem konzervativním, co se týče vkusu. Pokud se ve světě objeví něco nového, zpravidla lid v duchu liberalismu nezůstává pozadu. Ale pokud jde o určitá společenská pravidla nebo názory, stále vládne konzervatizmus. Však ono to vůbec není na škodu, vezme-li v potaz aktuální konflikt točící se kolem výstavby nové Národní knihovny, která poněkud rozpolcuje názory lidí (třebaže ve finále jejich názory nejsou podstatné, neboť konečné rozhodnutí neovlivní).

5.2.2009 v 20:25 | Karma: 16,82 | Přečteno: 771x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel udělil Stoltenbergovi vyznamenání. Ocenil jeho podíl na prosperitě Česka

30. května 2024  16:42,  aktualizováno  17:06

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu...

V londýnské restauraci se střílelo, devítiletá dívka po zásahu bojuje o život

30. května 2024  16:35

Devítiletá britská dívka bojuje v nemocnici o život poté, co ji zasáhla kulka při střelbě v...

Zeman přijel Paroubka podpořit před eurovolbami na akci za mír a prosperitu

30. května 2024  15:10,  aktualizováno  16:35

Bývalý prezident Miloš Zeman přijel před volbami do Evropského parlamentu do Teplic na akci dalšího...

Agresivní válku spustila Moskva. Ukrajina má právo se bránit, řekl šéf NATO

30. května 2024  14:12,  aktualizováno  16:34

Ukrajina má právo se bránit i údery na vojenské cíle na ruském území, uvedl šéf NATO Jens...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1000x
Pracující filosof.