Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O Euru – Ojru - Evru

Proč přijmout Euro? Často diskutovaná otázka. Makro-ekonomové a podnikatelé jsou jasně pro, aby měli větší zisky, ale vlastně nejenom oni, ale i státní export. V novinách se nic jiného nepíše a pět vládních politických stran se jenom mezi sebou hádají, kdy je třeba krok k přijetí nadnárodní měny učinit. Jako by neměli nic jiného a důležitějšího na práci.

 

 

(Dodatek: Nejsem ekonomicky vzdělaný a kvůli těmto úskalím se možná během volných chvil v životě budu v této vědě vzdělávat, ačkoli vím, že moje morální předsevzetí ji mně nikdy nedovolí plně pochopit a docenit)

   Česká republika nesmí přijmout Euro. Stát i národ musí být proti, neplyne z toho nic dobrého. Ovšem, pokud slovem „dobrý“ míníme morálku. Všichni podnikatelé a obchodníci jsou přirozeností ziskuchtiví, proč ne, ale ti nejhorší z nich jsou naprosto nemorální jedinci, kterým jde jenom o prostý zisk a podporu konzumního života. Jediné, co chtějí je přijmout Euro a zašlapat do země Korunu, český trh, českou duši, vlast, všechno. Tací lidé neváží si tradic, domova ani žádných umění a krás světa. Znají pouze svět peněz a čísel. (Dobře tak těm, které v době krize nespokojení zaměstnanci rozsápou na kousky a z hladu pozřou je.) Svou dravostí a pouze jedním stanoviskem způsobují u zbytku národa akorát nechuť k Euru nebo přinejmenším letargii. Proč se třeba slavní politikové s ekonomy místo hádání, KDY Euro přijmout, raději nedohodnou, JAK Euro přijmout?

   Ideálním řešením by bylo zajisté uspokojit podnikatele, aby měli své zisky, ale zároveň uchránit lid, aby je světový trh nepoložil ke hranici chudoby a především, aby státu zůstal jeden ze symbolů jeho svébytnosti – a to je měna. Tento problém byl ostatně poměrně dobře vyřešen ve dvou Skandinávských zemích, které jsou v EU -> Dánsku a Švédsku. Oni Euro přijali a mohou se tak intenzivněji podílet na evropském i světovém trhu. Ovšem původní měny, dánská a švédská Koruna, zůstaly zachovány a kontinuálně s Eurem v oněch zemích fungují platidlo. Proč někdo tento nenavrhne i u nás k projednání? Jistě z toho bude přinejmenším plodněji strávený čas než nekonečné hádání, koho datum je lepší.

   Dualitní měna by byl dobrý nápad, vývozníci by dostali zaplaceno ve světové měně, kdežto zemi/státu by zůstala její Koruna Česká, pro domácí výrobce a obyčejné lidi, které to za hranice netáhne.

 

   Osobně jsem proti přijetí Eura tak, jak je to národu prezentováno v médiích, politiky a ekonomy a dualistní měnu považuji za kompromis, obdivuji Skandinávce. Mám raději lístek s Masarykem nebo Komenským než nějaký ošklivý tiket. Slovákům přeji, aby se jejich domácí obchod zhroutil ještě více než v Itálii. Mluvit oběma koutky úst najednou jde dnešním pokrytcům skvěle.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Adam Vaněk | neděle 11.1.2009 17:37 | karma článku: 12,55 | přečteno: 786x
  • Další články autora

Adam Vaněk

Úvaha o létajících vejcích

V posledních dnech se česká společnost buď baví nebo horší nad útoky na vůdce české sociální demokracie Jiřího Paroubka. Názory jsou opravdu všelijaké. Sociální demokraté a jejich zastánci proti tomu oprávněně brojí a berou to jako zločin a – opravdu nečekaně – označují za válečné štváče své úhlavní nepřátele, tedy občanské demokraty. Ta to logicky popírá. A co si myslí obyčejní lidé? Kde je pravda? Co vlastně celá tato aféra způsobuje nebo dokonce může způsobit?

27.5.2009 v 12:58 | Karma: 20,58 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Morální strážce – boj proti nečestnému úplatkářství

Dle soudů lidí prostých je míra korupce nejen tam nahoře, ale je jí protkána celá společnost. To není nic divného a netypického pouze pro dobu, v níž žijí tyto generace, pouze se o tom více mluví. Nijak však nemá býti těmi řádky vyslovován souhlas nad oním jevem. Není ostatně nijak pěkné, kterak mnohé problémy jsou zametány pod stůl a lačná česká duše skáče po úplatcích jako dobrém obohacení a pak když ve společnosti jsou takto zkaženi všichni a všichni navzájem si toho jsou vědomi, nelze změnit společnost, neboť se každý bojí něco říct, aby jej páni kolegové a kolegyně neudali a sami tím sebe na čas vyřadili ze světla podezření a pohrdání slušných lidí.

21.5.2009 v 13:17 | Karma: 7,94 | Přečteno: 545x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Být euroskeptikem neznamená nevěřit v Evropu

Stůj, člověče český a evropský a považ, že se opět pohybuješ na ostří nože! Ať máš jakýkoli názor, nikdy si nemůžeš být jist, co i Tvým jménem je projednáváno tam nahoře v honosných palácích pražských. Přeješ si snad být svědkem vzniku druhého sovětského svazu? Buď euroskeptik a zastav to šílenství! Ano, ty. Zdroje revolučních a reformních změn, zlidštělí bohové, je vždy jednotlivec. A hloupý dav je nástrojem jeho moci a vůle.

6.5.2009 v 17:23 | Karma: 13,17 | Přečteno: 828x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Pád – šance pro všechny!

Je to nadmíru mrzuté, že mocichtiví socialisté svhrli vládu v době, kdy angažovanost ČR má velký vliv na zahraniční prestiž a též jistou dávku zodpovědnosti. Situace vzniklá bohužel jednou z povahových vlastností nás Čechů – vzájemné závisti a nepřejícnosti. Co se však stalo, stalo se. A my musíme nést následky.

25.3.2009 v 8:42 | Karma: 12,96 | Přečteno: 1009x | Diskuse| Ostatní

Adam Vaněk

Úvaha o češtině - Jazyk vskutku světový?

Někteří kritizují, že tolik vychvaluji češtinu a říkám, že je lepší než jiné jazyky. Ale já se za to nestydím a klidně řku: „Čeština jazyk lepší latiny jest.“ Co je na tom tak špatného, že mám rád svůj rodný jazyk, jak jinak si oni mudrlanti myslí, že se z oněch velkých jazyků stali velké jazyky? Jejich vlastní mluvčí je mají rádi a cení si jich a hájí je před ostatními.

15.3.2009 v 16:14 | Karma: 15,83 | Přečteno: 1428x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pohled na rodičovství se změnil. Ale muži to mají jinak než ženy, říká socioložka

30. května 2024

Premium Obavy z budoucnosti a touha žít udržitelně se často stávají hlavními faktory v rozhodování odložit...

Evropské volby pokládám i za referendum o současné vládě, řekl Zeman

30. května 2024  15:10,  aktualizováno  17:59

Bývalý prezident Miloš Zeman přijel před volbami do Evropského parlamentu do Teplic na akci dalšího...

Írán využívá gangy ve Švédsku pro násilné útoky, cílí na disidenty a Židy

30. května 2024  17:36

Írán využívá kriminální gangy pro násilné útoky ve Švédsku. Ve čtvrtek o tom informovala švédská...

Žena přecházela silnici vedle přechodu, řidič jedoucí na zelenou ji srazil

30. května 2024  17:30

Určením viny v případu sražení chodkyně autem se už týden zabývají policisté ze Šumperka, kteří...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1000x
Pracující filosof.