Kantorský exodus bude mít pokračování. Kdo zbyde nakonec za katedrou ?

Kantoři prchají ze škol. Od ledna 2017 ukončilo pracovní poměr 7 tisíc z nich. Další odchod avizuje v příštím školním roce stejný počet učitelů (přesněji vyučující pro 8 600 úvazků). Říká to čerstvý průzkum MŠMT. Je to průšvih.

Mimořádné šetření Plagova ministerstva ukázalo zcela jasně na tvrdých datech to, co kantoři vědí, ředitelé škol z toho mají noční můru, společnost tuší a mnoho dětí zažívá na vlastní kůži (většinou na konci školního roku). Učitelé prchají. Celá čtvrtina ze sedmi tisícovek kantorských útěkářů jsou přitom dle šetření začínající učitelé. To považuji za asi nejhorší informaci z celého průzkumu. Už vzhledem k tomu, že český učitelský sbor stárne a průměrný český učitel již oslavil 47.narozeniny.  Zároveň se ukázalo, že kolegů do 30 let je ve sboru jen 8,5 %, zatímco lidí, kteří během 10 let odejdou do důchodu, je mezi námi učiteli celých 28 %. Nemusím být žádný matematický génius, abych udělala jednoznačný závěr. Jsme ve velkém průšvihu. Všichni, kdo máme děti, budeme mít vnuky a budeme chtít, aby chodili do školy a něco uměli.

Další důležitou zprávu pro rodiče přinesla zpráva také o aprobovanosti kantorů. Jestli vaše dítě učí matiku matikář a dějepis dějepisář, tak jásejte. Nejdřív bych ale vysvětlila, o co vlastně jde. Pokud jste vystudovaný tělocvikář - zeměpisář, tak máte jasnou aprobaci zeměpis a tělocvik. V našem školství však postačí, když si "svých" hodin odučíte doslova jen pár a pak můžete na druhém stupni vykládat třeba dějepis nebo výtvarku a vůbec nic se nestane. Takto neaprobovaně je v ČR na druhém stupni vyučována průměrně celá čtvrtina předmětů (dle šetření přesně 27,4 % hodin). V takovém Karlovarském kraji je to však totální katastrofa – každá druhá hodina je zde učena neaprobovaně, v Ústeckém kraji téměř 40 % a Středočeském více jak třetina. Kdo se zajímá trochu o dění ve školství, tak ví, co ministerstvo kvůli nedostatku učitelů vymyslelo: „Do škol pošleme odborníky z praxe.“ Budou tedy učit nejen neaprobovaní, ale dokonce nekvalifikovaní, čili bez pedagogického vzdělání. Vytloukání klínu klínem. Místo toho, aby byl zastaven exodus ze škol, tak se do nich prostě nalije někdo jiný. Co si o tom myslím já sama, jsem už nedávno obsáhle popsala v článku o školách první a druhé kategorie.

Proč učitelé prchají ? Proč se jim ve škole nelíbí? Co je pálí a tlačí tak, že nedělají práci, kvůli které mnoho let studovali, mnozí dojížděli, měli nervy ze zkoušek, stálo je to mnoho úsilí a peněz ? Dosud jsme si to mohli jen šuškat ve sborovnách a říkat si, že to tak asi je. Teď je to ovšem černé na bílém. Z mimořádného šetření, kterého se podle ministerstva účastnilo 99,9 % škol, vyplynulo, že 30 % kantorům se nevyplatí dělat tak náročnou práci za tak mrzký peníz. Jako druhý faktor 26 % učitelů uvedlo, že najde lepší uplatnění jinde. Dalšími významnými faktory pro odchod byly ještě prestiž povolání (9%) a špatní kolegové (8%). U začínajících kantorů peníze v odchodu hrály dokonce tak významnou roli, že tento faktor uvedlo 37 % z nich.

Tak sakra práce, to by v tom byl čert, aby se ministr Plaga hluboce nezamyslel, nenaštval a na vládě pořádně nebouchnul do stolu! Tak sakra práce, to by v tom byl čert, aby se školské odbory neozvaly, že se tu chystá velký průšvih a nikdo s tím nic nedělá! Kdo si ovšem tohle myslí, tak je na velkém omylu. Karavana táhne dál. Z informací z posledních dnů totiž vyplývá, že odbory jednají a jednají, a že kantoři místo slibovaných přidaných 15 % do výplaty v roce 2020 dostanou podle vyjádření vlády jen 10 % (tedy stejně jako letos s tím, že ani těch 5 % na možné odměny nebude). Plác, plác, bla, bla... Zdá se vám to ve světle právě zveřejněných tvrdých dat ministerstva školství postavené na hlavu? Ano. Je to prostě Kocourkov.

V šetření  popsaná neblahá realita pak říká také to, že když se ředitel školy momentálně snaží nalézt například fyzikáře, tak je to jako hledat jehlu v kupce sena. S fyzikáři tuto situaci hodnotí jako kritickou 90,8 % škol. Prostě fyzikáři vymřeli. Stejně tak učitelé oborů stavebnictví na odborných školách (kritické pro 91,4 % škol ), strojírenství (91,2 %) nebo elektrotechniky (90,8 %). Na druhém stupni škol pak nemohou sehnat aprobované matikáře, angličtináře, prvostupňové učitele, ale problém je i s učitelkami mateřinek. Chybí tu 6 tisíc kantorů, což znamená průšvih v 9 % všech vyučovaných hodin nebo jinak řečeno v 277 tisícovkách hodin výuky. Ta buď bude neaprobovaně vyučovaná (v tom nejlepším případě) nebo nekvalifikovaně nebo prostě nějak.

Proč se mi zdá, že si mnoho politiků zodpovědných za školství za ta poslední léta spletli školu s hlídací službou? Je to zadarmo, je tam teplo, svítí se tam a je tam hlídací teta nebo strejda. Co to je? Česká škola! Na to ovšem spousta vzdělaných kolegů není zvědavá a ukazuje záda.

Tak co říci závěrem? Víte co? Na závěr článku sepíšu seznam. Seznam jmen lidí, kteří to nechali dojít takto daleko, a to aspoň 15 let dozadu. Seznam slibotechen z různých politických stran, které byly zrovna u moci. Seznam ministrů školství a premiérů vlád: Plaga (ANO, Babišova vláda), Štěch (nestraník za ČSSD, Sobotkova vláda), Valachová (nestranička za ČSSD, Sobotkova vláda), Marksová-Tominová (ČSSD, Sobotkova vláda), Chládek (ČSSD, Sobotkova vláda), Štys (nestraník, Rusnokova vláda), Fiala (tehdy nestraník, Nečasova vláda) , Dobeš (VV, Nečasova vláda), Kopicová (nestranička, Fischerova vláda a Topolánkova vláda), Liška (SZ, Topolánkova vláda), Bursík (SZ, Topolánkova vláda), Kuchtová (SZ, Topolánkova vláda), Buzková (ČSSD, premiéři: Špidla, Paroubek a Gross).

A na závěr jeden aktuální učitelský vtip: „Kolegové, poslední nezapomene zhasnout!“

Autor: Zuzana Růžičková | čtvrtek 23.5.2019 21:41 | karma článku: 45,32 | přečteno: 8543x