Pravdu doktore!

Tinnitus není nemoc, ale příznak. Každý člověk má své vlastní typické zvuky. Pro všechny tinnitáře platí, že zvuky neslyší ušima, nýbrž mozkem. Terapie je vždy komplikovaná, individuální a ne vždy vede k žádoucímu efektu.

„Tinnitus je kýbl problémů“, začal svoji pravidelnou přednášku MUDr. Vladimír Hübsch, uznávaný foniatr na pravidelném setkání členů Klubu šelestářů, které několik let pravidelně pořádá redakce časopisu Gong. Ti, kdo trpí tinnitem, vědí, že tinnitus je komplikovaná a složitá záležitost. Lékaři jen těžce tento příznak u pacienta diagnostikují a následně jej léčí. MUDr. Hübsch k tomu říká: „Vtip je v tom, že člověk buď zvuk vnímá, nebo nevnímá. Pokud jej nevnímá tak, jak je běžné, hledá cesty – první vede k lékaři. Protože na vzniku a trvání tohoto problému se spolupodílí celá řada faktorů, nelze často spolehlivě rozhodnout, jak ten který šelest léčit.“ Mluvíme-li o hlubokých tónech jako hučení, bušení, šumění a bzučení, týká se onemocnění vnějšího a středního ucha. Vysoké tóny jako pískání, klepání, zvonění a syčení jsou naopak spojeny s onemocněním vnitřního ucha.  

U tinnitu je nejdůležitější, aby se lékaři podařilo zjistit jeho skutečnou příčinu. Lékařskou péči zaměřenou na zlepšení příznaků tinnitu je proto nejvhodnější vést jako komplexní péči o tělo a ducha. Stejně jako u jakékoli jiné nemoci, i zde platí: tělo a duše jedno jsou. Porouchá-li se jedna část, je třeba ji opravit, aby celek dobře fungoval. Lidé trpící tinnitem proto absolvují celou řadu vyšetření. Mezi základní patří ORL, následuje neurologie, interna, alergologie, psychologie a psychiatrie.

Příčina tinnitu je převážně neznámá. Může být dokonce i průvodním jevem při některých chorobách.
U každého pacienta by proto mělo být před zahájením léčby objasněno, zda je tinnitus provázen poruchami sluchu nebo závratěmi, jak často bylo nebo je ucho přetěžováno nadměrným hlukem, stresem, zda pacient dlouhodobě užívá léky a jaké. 

Na otázku doktora Hübsche, zda se někomu z přítomných podařilo zlepšit jeho tinnitus, zazněly různorodé odpovědi, většinou záporné. Každý z přítomných popsal své problémy, jak dlouho se s nimi potýká a kterou léčbu podstoupil. Debatu doktor Hübsch uzavřel tím, že neexistuje univerzální návod léčby tinnitu. K dotazu přítomné posluchačky (neurologické vyšetření u ní odhalilo změny na obratlích krční páteře, které zřejmě stály za vznikem jejího tinnitu), u níž se více jak před rokem objevilo pískání v pravém uchu, odpověděl doktor Hübsch srozumitelným příkladem.

Živý šnek – který leze na kmeni stromu. Pošimráte-li ho stéblem trávy, reaguje tím, že se zastaví a schová své růžky – brání se. Chvíli čeká a nevšímáte-li si ho, vystrčí růžky a leze dál. Zopakujete-li své škádlení, šnek zopakuje své počínání. A podobně se tak chovají i naše cévy. Brání soukolí našeho vnitřního ucha před poškozením či podrážděním. Jsou pružné a pulzují v určitém rytmu, citlivě reagují na jakýkoli vnější podnět. V případě změn na obratlích se cévy otřou o hrot, okraj obratle a okamžitě se stáhnou. Poleví-li tlak na ně, uvolní stah a začnou znovu pracovat, prokrvovat se, a nepříjemné šumění či jiné zvuky se tak zmenší. Vše do doby dalších ataků. Jak říká doktor Hübsch, mluvíme o cévní dynamice, kterou naše medicína umí medikamentózně ošetřit.  

„Aby terapie tinnitu byla úspěšná, lékař musí umět diagnostikovat jeho vznik nebo příčinu. Někdy je nutné, aby dokázal v léčbě přitvrdit, což je ale z jeho hlediska často hodně riskantní. Při léčbě tinnitu je důležitá i disciplína samotného pacienta. Striktně musí dodržovat lékařem nastavený režim. Ze své mnohaleté praxe mohu říct, že jedině tak může být léčba účinná.“ Tato závěrečná slova doktora Hübsche v hrubých rysech shrnula další díl nekonečného příběhu na téma tinnitus.   

Hana Marie Kunešová

Pacient by měl s ušním šelestem uzavřít mír.

Box:

Nejčastější příčiny tinnitu:

  • nitroušní nedoslýchavost
  • onemocnění krční páteře
  • onemocnění čelistního kloubu
  • svalové onemocnění v blízkosti zvukovodu
  • cévní onemocnění - jako je kolísavý či vysoký krevní tlak
  • opotřebení převodního mechanismu ve vnitřním uchu – platí většinou pro starší generaci 
  • mozkové či ušní nádory (vzácnější příčiny) 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ztlumeno | středa 17.7.2013 14:46 | karma článku: 13,76 | přečteno: 2126x