Jak se můj handicap popral s podnikáním
V kanceláři na živnostenském úřadu seděly naproti sobě dvě úřednice – mladší a starší. Žádost jsem podala u té mladší, a když jsem si šla živnostenský list vyzvednout, starší kolegyně se na ní osopila: „Proboha, proč jste neslyšící paní ten list vydala? Je dost slyšících projektantů a neslyšící bude mít s projektováním problémy!“ Slečna nad tím mávla rukou, ukázala nepřející starší ženě na stole kladné doporučení od Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů, kde jsem pracovala, a udělala za tím tečku.
Můj smích, smích, smích… Vykročila jsem vesele se zdviženým listem v ruce do podnikání s vědomím svých odborných znalostí, snahou je dále prohlubovat, a se schopností řešit konstruktérské a projektové práce.
S nostalgií vzpomínám na první pracovní jednání se starostou Prahy 7. Byl to trapas. Dostala jsem velmi zajímavou zakázku – vypracovat rozvahovou mapu v měřítku 1 : 2000. Pracovní zadání jsem dostala od vedoucí rozvoje městské části Prahy 7. Během našeho jednání vešel do místnosti právník a všiml si toho, jak na mě paní vedoucí zřetelně a pomalu mluví. Díky jemu se brzy rozkřiklo po celé budově, že smlouva byla uzavřena s neslyšící projektantkou, což v očích ostatních vzbudilo nedůvěru, jako kdyby na práci přijali nesvéprávného člověka… „Neslyšící lidé přece nerozumějí čtenému nebo psanému slovu, tak nemohou dělat projektové práce!“ Právník naléhal na starostu, aby práci dodělal jiný, slyšící projektant.
Můj smích, smích, smích… Jeho názor mi připomněl Justiniánův zákon, ve kterém se píše o lidech s vrozenou sluchovou vadou a ti mají zakázáno sepisovat poslední vůli, uzavírat smlouvy, volit a pořizovat o svém majetku pro případ úmrtí. Také v římské literatuře je zmínka o jednom neslyšícím muži jménem Quintus Pedius. Byl vnukem konzula Quinta Pedia, který byl spolu s Caesarem Augustem spoludědicem po Juliu Caesarovi. Se souhlasem byl neslyšící Pedius dán do učení kresby a malby. Později patřil mezi nejvýznamnější malíře starověkého Říma.
Čtrnáct dní po tomto „humbuku“ jsem byla panem starostou pozvána k mimořádnému jednání, potřeboval vidět moji rozdělanou práci. Jakmile jsem vešla do velké místnosti úřadu, byla jsem překvapena, neboť na mě nečekal jen pan starosta, ale celý tým zaměstnanců. Tehdy jsem měla dojem, že stojím v cirkuse před diváky zvědavými na to, co předvedu. Jedna paní mě seznámila se zúčastněnými lidmi. Vyjmenování osob bylo zdlouhavé: „To je starosta, vedle zástupce starosty, tajemník, zástupci odboru vnitřní správy, odboru rozvoje urbanismu, architektury a veřejného prostoru, odboru školství, odboru životního prostředí, stavebního úřadu… Opodál u okna stála vedoucí rozvoje a na dálku mi naznačovala: „Dokaž jim to, musíš mluvit!“ Aha, musela jsem jim vysvětlit a popsat údaje obsažené v rozpracovaném výkresu, např. památkové údaje, bodové hodnocení domů, majetkové vztahy známé k datu zpracování, domy odsouhlasené do 1. vlny privatizace, domy odsouhlasené k ponechání v majetku obce, atd.
S klidem a přehledem jsem shromážděným asi 50 lidem předvedla svou profesionální práci. Po chvíli ticha se dostavily pochvalné komentáře: „To jste dělala Vy?“ „To je nádhera!“ „Takovou grafiku jsme ještě neviděli“ „Mistrovské dílo!“ Jako první promluvil starosta, obrátil se k právníkovi se slovní výtkou ohledně plýtvání času, a pak ke mně: „Prosím omluvte mě, mám další jednání“ a podal mi ruku na rozloučenou: „Těším se na Vaši dokončenou práci a fakturu prosím předejte vedoucí rozvoje“. To znamenalo nejen souhlas s pokračováním v mé práci, ale také s požadovanou odměnou za práci bez ohledu na moji sluchovou vadu. Měla jsem být původně zaplacena hůře než slyšící projektanti kvůli obavě z výsledku díla.
Po starostově odchodu se vyskytlo pár komentářů, například „Paní inženýrko, měla bych jednu připomínku – mohla byste dokreslit do mapy hranici záplavového území?“ Připomněla jsem, že nejsem inženýrka (pozn. mám ÚSO). Laskavá odpověď ale zněla: „To nevadí.“
Můj smích, smích, smích… Odcházející zaměstnanci mi postupně podávali ruku na rozloučenou, na právníka koukali vyčítavě. Ten odešel bez pozdravu a vzteky bez sebe. Bylo mi ho líto. Vedoucí rozvoje mě vyprovodila na chodbu, kde se mi mimo jiné omluvila za celý trapas.
Svou práci jsem úspěšně dokončila a dostala jsem slušný honorář. Stejný, jaký dostávají slyšící podnikatelé. Můj smích, smích, smích…
********************
Autorka: Kamila Spěváková
Kamila Spěváková má od narození vrozenou sluchovou vadu a uměle vybudovanou řeč. Kromě psaní se věnuje třem organizacím – Tichý dům neslyšících, z. s. http://www.tdnko.cz/, Česká unie neslyšících, z. ú. a Českomoravská unie neslyšících, z. s., kde se zabývá projektem „Domov pro neslyšící seniory“.
********************
Ztlumeno
Přelévání titulků: Pomoc pomalejším čtenářům, nebo problém?

Dříve titulky mizely rychleji, dnes „čekají“ na další a zůstávají déle viditelné. Pomáhá to pomalejším čtenářům, ale zároveň zakrývá důležité informace na obrazovce. Je to krok správným směrem, nebo spíš překážka?
Ztlumeno
Domácí automatický titulkovač

Zkuste si u televizoru vypnout zvuk. Budete rozumět tomu, co se říká? Takto televizor vnímají diváci, kteří neslyší. Ale i slyšící, kteří mají televizi ztlumenou. Aby jej šlo sledovat bez zvuku, jsou potřeba titulky.
Ztlumeno
Ohluchlý a domovní zvonek: Vychytávky pro život bez zvonění

Jaký je život bez signalizace domovního zvonku? Pro lidi s postižením sluchu to znamená složitější domluvu. Naštěstí dnes existují technologie, které mohou usnadnit život nejen jim, ale i slyšícím, kteří očekávají návštěvu.
Ztlumeno
Generované titulky YouTube: Pomůcka nejen pro lidi s postižením sluchu

S nástupem AI začalo YouTube automaticky generovat titulky. To pomáhá nejen neslyšícím, ale i slyšícím divákům s porozuměním cizím jazykům. Strojový překlad sice není dokonalý, ale v mnoha případech usnadní orientaci.
Ztlumeno
Titulky naživo: Brýle usnadní komunikaci při sluchovém postižení

Chytré brýle vhodné pro lidi s postižením sluchu překládají a titulkují řeč v reálném čase. Díky nastavitelnému zobrazení textu řeší potíže se zaostřováním a svým vzhledem připomínají běžné brýle.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty
Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...
Neznámý útěk z ČSSR. Vietnamec prchal přes železnou oponu hned dvakrát
Premium Z Československa uprchl přes železnou oponu občan Severního Vietnamu. Když v létě 1969 odvysílalo...
Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?
Premium Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je...
Druhá série The Last of Us je úspěšnější než jednička. Sledujte s iDNES Premium
Druhá řada populárního seriálu HBO právě odstartovala a na streamovací platformě Max sklízí velký...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 155
- Celková karma 7,69
- Průměrná čtenost 692x
Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.
S podporou Blog iDNES.cz