Válka na Lipně pokračuje, Česká televize selhala

Tento souboj již přesáhl hranice jižních Čech. Chataři vyrazili nedávno do boje proti novým developerským projektům na Lipně a požadují jejich zastavení, což zdůvodňují obavami o zdejší přírodu. Nyní se brání i ČOV.

Nedávno se tomuto problému věnoval i pořad České televize Nedej se, bohužel dost jednostranně ve prospěch zdejších majitelů chat, čímž si vysloužil stížnost k Radě České televize ze strany starostů některých obcí v okolí přehrady za to, že nebyly použity argumenty protistrany. Je to klasický spor o to, jestli se v sousedství mého pozemku mohou stavět i další domy nebo ne, který známe i z mnoha jiných míst v Česku. Já jsem se v minulosti ČT několikrát zastal proti výpadům jejich oponentů, jenomže v tomto případě selhala. A konkrétně u pořadu Nedej se jsou stížnosti na neobjektivitu poměrně časté.

I majitelé zdejších rekreačních chat, které nejsou napojeny na kanalizaci a čističky odpadních vod totiž mají máslo na hlavě. „Chaty v oblasti Karlovy Dvory dosud nejsou připojeny na splaškovou kanalizaci. Splaškové vody jsou zachycovány v bezodtokových jímkách. Jímky jsou opatřeny často nevyhovujícím a nepovoleným přepadem do drenážního podmoku,“ upozorňuje starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

To se chystá změnit město Horní Planá, která plánuje napojení chatové osady Karlovy Dvory na splaškovou čističku odpadních vod. Toto opatření přispěje k zatraktivnění jedné z nejvyhledávanějších rekreačních oblastí v České republice, kam často jezdí návštěvníci nejen z naší země, ale i ze zahraničí.

Potíže však spočívají v postojích chatařů, kteří se jindy rádi ohánějí starostmi o životní prostředí. Ne všichni s touto stavbou souhlasí. Je třeba si přiznat, že v současné době jsou právě zdejší objekty individuální rekreace tedy chaty zdrojem největších potíží, co se týče ochrany přírody a krajiny. Chat je na březích Lipna celkem 2217, což je o 300 víc než ostatních objektů, s celkem devíti tisíci lůžky, které zajišťují zhruba milion přenocování ročně. A to je mnohem víc než u jiných ubytovacích zařízení. Zdejší chaty ročně vyprodukují více než 90 000 m3 odpadních vod, ze kterých je efektivně čištěn pouhý zlomek – cca 3200 m3! A to je i příčinou toho, že do přehradních vod prosakují obsahy jímek a znečišťují tak vodu v přehradě.

Nyní tedy hornoplanští navrhli řešení, které by mělo tuto situaci změnit. Týká se to výstavby šesti kilometrů splaškové kanalizace s aktivací ČOV v Horní Plané za zhruba 70 milionů korun. Město právě podává žádost o vydání stavebního povolení.

V době vzniku chatových kolonií, a to nejen na Lipensku, ale v celé zemi, v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století si nikdo nelámal hlavu s čištěním odpadních vod. To se řešilo odpadními jímkami, jež jsou zdrojem znečištění svého okolí. Bohužel, mnozí majitelé chat nemají zájem na změnu tohoto nepříznivého stavu, který jim vyhovuje. Přitom chatová oblast Karlovy Dvory se nachází v ochranném pásmu II. stupně vodní nádrže Lipno a v Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Pokud tedy chataři myslí své úmysly se zlepšením čistoty vod v lipenské přehradě vážně, tak jistě nebudou litovat peněz a přispějí k likvidaci často nevyhovujících odpadních jímek a napojí své chaty na splaškovou kanalizaci. Protestovat proti stavbě nových developerských projektů v okolí Lipna, jak to dělají zdejší majitele chat, a neřešit vlastní závažné problémy, tomu se říká chucpe.

Pravdou také, je, že chataře podporuje minimum obyvatel měst a obcí v okolí Lipna, necelá 4%.

 

 

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 23.6.2022 9:28 | karma článku: 21,79 | přečteno: 1049x