Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Thermopyly a Alamo, příběhy fantastického hrdinství a statečnosti

Děkuji ČT, že o víkendu uvedla dva skvělé filmy – Bitva u Thermopyl a Alamo, které zobrazují odvahu hrstky proti značné přesile. Jaký to kontrast s ustrašenými zbabělci, kteří nabádají ukrajinské vlastence de facto ke kapitulaci. 

Patří mezi nadprůměrné americké filmy. Bitva u Thermopyl z roku 1962 natočena režisérem Rudolphem Maté získala na filmovém webu csfd.cz solidních 69% . Alamo, natočené mým oblíbencem Johnem Waynem, který si v něm zahrál i jednu z hlavních rolí plukovníka Davida Crocketta, pak o dva roky dříve obdrželo na zmíněném webu dokonce 71%, Obojí hodnocení jsou velmi slušná.

Filmy jsou natočené podle skutečných historických událostí, které jsou sice od sebe vzdálené přes dva tisíce let, mají však jedno společné, hrdinský boj hrstky statečných proti obrovské přesile. A také fakt, že z obránců nikdo nepřežil. Alamu se proto také právem říká americké Thermopyly.

Bitva u Thermopyl se konala v srpnu nebo září roku 490 před Kristem. Tehdy vojska řeckých městských států čelila obrovské přesile perské armády pod vedením perského krále Xerxese, která čítala sto až tři sta tisíc mužů. Tradující se vyprávění o pouhých tři sta Sparťanech bránících se proti nepřátelské přesile je zřejmě jenom mýtus, řeckých bojovníků mohlo být až sedm tisíc, přesto se jednalo o nevšední ukázku statečnosti. Pravdou je, že obrana thermopylské soutěsky ležela na oněch třech stech sparťanských pěších těžkooděncích zvaných hoplité vedených krále Leonidasem, Ti se udatně bránili a způsobili Peršanům velké ztráty. Podle řeckého historika Herodota vyřadili z boje až dvacet tisíc nepřátel, skutečnost však byla nejspíš nižší. Sparťané v boji za svoji vlast nakonec padli do jednoho včetně krále Leonidase. Obětovali své životy, aby Řecko mohlo žít. Jejich oběti však nebyly marné, zdrželi perské jednotky, když umožnili svým druhům zorganizovat účinný odpor. Řekové pak později zvítězili v námořní bitvě u Salaminy a nakonec Peršany vyhnali.

Hrdinství Sparťanů připomíná přímo v místě střetu proslulý epitaf od řeckého básníka Simónida z Keu: Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.

O pevnost Alamo, původně misijní stanici, která se nacházela nedaleko města San Antonio v Texasu, se bojovalo třináct dnů na pomezí února a března 1836. Jednalo se o bitvu v rámci tzv. texaské revoluce, kdy se Texasané vzbouřili proti mexické nadvládě. V Alamu se shromáždila posádka kolem dvou set mužů, převážně dobrovolníků z Texasu a Tennessee, kterým veleli plukovníci William Travis jako hlavní velitel, James Bowie a David Crockett. Oblehlo je vojsko mexického diktátora a generála Antonia Lópeze de Santa Anny. Mexičanů byla velká přesila, zdroje uvádějí jejich počet od 1800 do 7000 mužů.

Obránci Alama se byli statečně, odrazili mnoho útoků a způsobili nepříteli značné ztráty. Údaje jsou opět různé, Mexičané podle nich ztratili 400 – 1500 mužů. Texasané doufali v pomoc zvenčí, ta však nepřišla. Věděli dobře co je čeká, protože Mexičané před útoky troubili na trumpety signál značící nebrat zajatce, žádná milost. Nakonec v Alamu všichni obránci zahynuli hrdinskou smrtí. Jejich odpor však na zhruba dva týdny zastavil postup Mexičanů, umožnil texaskému generálovi Samu Houstonovi zformovat vojenské jednotky, s nimiž pak porazil Santa Annu v v dubnu téhož roku v bitvě u San Jacinta. Sám mexický vládce byl zajat a přinucen souhlasit s nezávislostí Texasu, který se později stal součástí USA.

Jsou to úžasné příběhy lidské odvahy a statečnosti. Sparťané a Texasané věděli, že je čeká smrt, že podlehnou silnějšímu protivníkovi, přesto však vydrželi a zemřeli se ctí jako hrdinové. Mají můj velký obdiv. To je něco jiného, než někteří slabí ustrašení jedinci, kteří vyzývají Ukrajince, aby se vzdali násilníkovi. Když si vzpomenu na tyto udatné reky, tak je mi hanba za tyto slabochy, kteří kolem sebe akorát šíří poraženectví a zbabělost. Takovým nesmíme naslouchat.

Na závěr ještě dobrá zpráva. Našly by se takové příklady nezměrné statečnosti i v českých dějinách? Ano, i když ne s tak tragickým koncem, ale našly. Avšak o nich až někdy příště.

 

Autor: Jan Ziegler | úterý 21.2.2023 20:26 | karma článku: 21,22 | přečteno: 418x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Velký úspěch! Rakovničtí lékaři odstranili obří kýlu

Majstrštyk se povedl chirurgům Masarykovy nemocnice v Rakovníku. Ti použili novou operační metodu přístrojem Fasciotens, který umožňuje operovat velké kýly bez změny anatomie břišní stěny.

12.6.2024 v 10:19 | Karma: 10,13 | Přečteno: 188x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Děsivá dopravní neštěstí budou v Rusku přibývat

Byla to hrozná podívaná, v ruském Kemerovu se „splašila“ tramvaj, která za jízdy vyhazovala lidi na silnici. Jeden cestující zemřel, více než stovka jich byla zraněných. Kvůli válce proti Ukrajině se nic nezmění.

10.6.2024 v 13:12 | Karma: 17,34 | Přečteno: 568x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Chci více kapitalismu, Západ však ničí populismus a tzv. sociální jistoty

Neustále změkčování podmínek, přemrštěné sociální jistoty a vymýšlení nesmyslů jako minimální mzda za 70 tisíc korun a minimální důchod za 50 tisíc korun. I to hlásá nějaká partaj kandidující do Evropského parlamentu.

7.6.2024 v 11:43 | Karma: 21,16 | Přečteno: 600x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Hajlující Filip Turek je nevolitelný ostatně jako každý nácek

Upřímně řečeno, ani jsem nevěděl, kdo to je. Takoví jako on mne nezajímají. Jenomže lidé, kteří píší na facebook „zlatej tatíček Hitler“ patří před soud za propagaci nacismu a nikoliv do parlamentu.

6.6.2024 v 15:29 | Karma: 20,46 | Přečteno: 1468x | Diskuse| Politika

Jan Ziegler

Vylodění v Normandii bylo katastrofou, zbytečně umírali lidé

V těchto dnech si připomínáme osmdesáté výročí vylodění spojeneckých vojsk ve francouzské Normandii. Chcimíři však mají jasno, místo válčení se mělo jednat s Hitlerem a nacisty o míru, koncentráky jsou výmyslem.

6.6.2024 v 13:25 | Karma: 22,43 | Přečteno: 696x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Chtěl se spojit s Le Penovou, tak ho svrhli. Mezi Republikány to pěkně vře

12. června 2024  19:26

Francouzská konzervativní strana Republikáni (LR) vyloučila svého předsedu Érica Ciottiho, který...

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

OBRAZEM: Na britské ambasádě slavili narozeniny krále, přišel Pavel i veterán

12. června 2024  18:53

Na britské ambasádě na pražské Malé Straně se slavily narozeniny krále Karla III. Zahradní oslavy...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

  • Počet článků 3342
  • Celková karma 24,00
  • Průměrná čtenost 1801x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz