Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sochy „rudoarmějců“ oslavují okupaci naší vlasti, odstraňme je

V Litoměřicích schválilo městské zastupitelstvo přemístění památníku s názvem Čest a sláva Sovětské armádě. Právem, není to oslava roku 1945, ale ponížení z osmašedesátého. Proti byli pouze zoufalci z SPD, ale tomu se nelze divit.

Kolaborantská tomiokamurovská partaj, totiž nehájí zájmy českých zemí, ale putinovského mafiánského režimu. Je však dobře, že litoměřičtí zastupitelé v tomhle případě rozhodli o přemístění monumentu z Jiráskových sadů. Následovat by je měla i další města a obce v České republice a vypořádat se s památníky, které de facto oslavují okupaci naší vlasti v roce 1968.

Ilustrační foto - Sokl bývalé sochy maršála Koněva v Krakově v roce 2022.

Ve svém prohlášení důvody přemístění perfektně vyargumentovala iniciativa usilující o odstranění pomníku “Čest a sláva Sovětské armádě” v Litoměřicích. Ta ve svém prohlášení mimo jiné uvedla. „Památník se jmenuje “Čest a sláva Sovětské armádě” a nezobrazuje rudoarmějce. Sovětská armáda vznikla v roce 1946 reorganizací a přejmenováním Rudé armády. Socha tedy nemůže odkazovat k osvobození Československa v roce 1945, které provedla Rudá armáda. Komunisté zcela záměrně použili armádu Sovětskou ve jménu památníku, protože v době vztyčení sochy, Sovětská armáda okupovala Československo. Památník oslavuje sovětskou armádu, která za dobu své existence okupovala řadu zemí a způsobila mnohé ztráty na životech. Voják na pomníku tedy, i dle oficiálního názvu, nezobrazuje rudoarmějce, ale Sověta - okupanta.“ A to platí v mnoha dalších případech. Například v Klatovech na radnici byla deska (dokonce možná ještě je) připomínající osvobození sovětskou armádou. V tomto městě je to vyloženě urážející a nerespektovaní historické pravdy, protože ho osvobodili Američané.

Já souhlasím s komentářem Michaela Pánka na webu Neviditelný pes, že o osudech památníků Rudé armádě jsou kompetentní rozhodovat obce a města na jejichž katastrech leží. Jen ony respektive jejich zvolení zastupitelé o tom mohou vyřknout konečný verdikt. V souladu s mezinárodními úmluvami také musíme řádně pečovat o všechny vojenské hroby padlých vojáků bez rozdílu národností. To je v pořádku a naše země tuto povinnost plní vzorně. Na rozdíl od Ruské federace, na jejímž území už dříve byly ve více případech zhanobeny hroby padlých československých legionářů, čímž Rusko porušilo mezistátní dohody.

Dokáží pochopit, že památníky oslavující Rudou armádu a postavené krátce po květnu pětačtyřicátého roku byly výrazem vděku za osvobození. Tomu rozumím. Něco jiného jsou však různé sochy, pomníky či památníky údajně Rudé ve skutečnosti však Sovětské armády, které byly zřízeny až dlouho po válce za normalizace v sedmdesátých a osmdesátých letech. Tato „díla“ oslavující navíc historicky nepřesně Sovětskou armádu, a vzniklá po sovětské okupaci v roce 1968, ve skutečnosti velebí porobu naší země. Proto doporučuji jejich odstranění. Vzorem nám v tomto mohou být Polsko a pobaltské republiky. Do toho spadá i tolik kontroverzní socha maršála Koněva z roku 1980 v Praze 6, kterou už tamní radnice nechala přemístit. Mimochodem dílo umělecky podprůměrné a bezcenné.

I co se týče události roku 1945, tak, jak je uvedeno na webu pametnaroda.cz, Rudá armáda nás tenkrát sice osvobodila od nacismu, ale svobodu nám nepřinesla. Akorát černá totalita byla nahrazena rudou totalitou, i když ta druhá nebyla tak hrozná. Napadá mne toto přirovnání. Když ptáčka pustím z klece na svobodu, tak ať si pak letí kam chce, a dělá si, co chce. A ne, že jej zavřu do nové, i když poněkud komfortnější klece.

V každém případě a zvláště po ruské agresi proti Ukrajině mám pro odstranění sovětských památníků v Česku, které nejsou chráněny mezinárodními úmluvami, pochopení.

Zdroje:

POMNÍK: Rudá jako sovětská - Neviditelný pes (lidovky.cz)

gov.cz - Odstranění pomníku “Čest a sláva Sovětské armádě” v Litoměřicích

https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/specialy/osvobozeni-k-nesvobode-k-vyroci-konce-druhe-svetove-valky-v-ceskoslovensku

 

 

 

Autor: Jan Ziegler | pátek 8.3.2024 11:23 | karma článku: 24,93 | přečteno: 723x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Jak Češi nepřátelsky zabrali v roce 1920 rakouské Valtice

Mezi obyvateli tohoto dolnorakouského města převažovali Němci a ti razantně odmítali, aby se stalo součástí nového Československa. Jejich názor však nebyl brán vážně a Češi na tuto zbytečnou provokaci doplatili.

13.6.2024 v 15:35 | Karma: 15,65 | Přečteno: 549x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Velký úspěch! Rakovničtí lékaři odstranili obří kýlu

Majstrštyk se povedl chirurgům Masarykovy nemocnice v Rakovníku. Ti použili novou operační metodu přístrojem Fasciotens, který umožňuje operovat velké kýly bez změny anatomie břišní stěny.

12.6.2024 v 10:19 | Karma: 12,87 | Přečteno: 254x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Děsivá dopravní neštěstí budou v Rusku přibývat

Byla to hrozná podívaná, v ruském Kemerovu se „splašila“ tramvaj, která za jízdy vyhazovala lidi na silnici. Jeden cestující zemřel, více než stovka jich byla zraněných. Kvůli válce proti Ukrajině se nic nezmění.

10.6.2024 v 13:12 | Karma: 17,35 | Přečteno: 576x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Chci více kapitalismu, Západ však ničí populismus a tzv. sociální jistoty

Neustále změkčování podmínek, přemrštěné sociální jistoty a vymýšlení nesmyslů jako minimální mzda za 70 tisíc korun a minimální důchod za 50 tisíc korun. I to hlásá nějaká partaj kandidující do Evropského parlamentu.

7.6.2024 v 11:43 | Karma: 21,17 | Přečteno: 606x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Hajlující Filip Turek je nevolitelný ostatně jako každý nácek

Upřímně řečeno, ani jsem nevěděl, kdo to je. Takoví jako on mne nezajímají. Jenomže lidé, kteří píší na facebook „zlatej tatíček Hitler“ patří před soud za propagaci nacismu a nikoliv do parlamentu.

6.6.2024 v 15:29 | Karma: 20,66 | Přečteno: 1509x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

  • Počet článků 3343
  • Celková karma 23,55
  • Průměrná čtenost 1801x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz