Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sochy „rudoarmějců“ oslavují okupaci naší vlasti, odstraňme je

V Litoměřicích schválilo městské zastupitelstvo přemístění památníku s názvem Čest a sláva Sovětské armádě. Právem, není to oslava roku 1945, ale ponížení z osmašedesátého. Proti byli pouze zoufalci z SPD, ale tomu se nelze divit.

Kolaborantská tomiokamurovská partaj, totiž nehájí zájmy českých zemí, ale putinovského mafiánského režimu. Je však dobře, že litoměřičtí zastupitelé v tomhle případě rozhodli o přemístění monumentu z Jiráskových sadů. Následovat by je měla i další města a obce v České republice a vypořádat se s památníky, které de facto oslavují okupaci naší vlasti v roce 1968.

Ilustrační foto - Sokl bývalé sochy maršála Koněva v Krakově v roce 2022.

Ve svém prohlášení důvody přemístění perfektně vyargumentovala iniciativa usilující o odstranění pomníku “Čest a sláva Sovětské armádě” v Litoměřicích. Ta ve svém prohlášení mimo jiné uvedla. „Památník se jmenuje “Čest a sláva Sovětské armádě” a nezobrazuje rudoarmějce. Sovětská armáda vznikla v roce 1946 reorganizací a přejmenováním Rudé armády. Socha tedy nemůže odkazovat k osvobození Československa v roce 1945, které provedla Rudá armáda. Komunisté zcela záměrně použili armádu Sovětskou ve jménu památníku, protože v době vztyčení sochy, Sovětská armáda okupovala Československo. Památník oslavuje sovětskou armádu, která za dobu své existence okupovala řadu zemí a způsobila mnohé ztráty na životech. Voják na pomníku tedy, i dle oficiálního názvu, nezobrazuje rudoarmějce, ale Sověta - okupanta.“ A to platí v mnoha dalších případech. Například v Klatovech na radnici byla deska (dokonce možná ještě je) připomínající osvobození sovětskou armádou. V tomto městě je to vyloženě urážející a nerespektovaní historické pravdy, protože ho osvobodili Američané.

Já souhlasím s komentářem Michaela Pánka na webu Neviditelný pes, že o osudech památníků Rudé armádě jsou kompetentní rozhodovat obce a města na jejichž katastrech leží. Jen ony respektive jejich zvolení zastupitelé o tom mohou vyřknout konečný verdikt. V souladu s mezinárodními úmluvami také musíme řádně pečovat o všechny vojenské hroby padlých vojáků bez rozdílu národností. To je v pořádku a naše země tuto povinnost plní vzorně. Na rozdíl od Ruské federace, na jejímž území už dříve byly ve více případech zhanobeny hroby padlých československých legionářů, čímž Rusko porušilo mezistátní dohody.

Dokáží pochopit, že památníky oslavující Rudou armádu a postavené krátce po květnu pětačtyřicátého roku byly výrazem vděku za osvobození. Tomu rozumím. Něco jiného jsou však různé sochy, pomníky či památníky údajně Rudé ve skutečnosti však Sovětské armády, které byly zřízeny až dlouho po válce za normalizace v sedmdesátých a osmdesátých letech. Tato „díla“ oslavující navíc historicky nepřesně Sovětskou armádu, a vzniklá po sovětské okupaci v roce 1968, ve skutečnosti velebí porobu naší země. Proto doporučuji jejich odstranění. Vzorem nám v tomto mohou být Polsko a pobaltské republiky. Do toho spadá i tolik kontroverzní socha maršála Koněva z roku 1980 v Praze 6, kterou už tamní radnice nechala přemístit. Mimochodem dílo umělecky podprůměrné a bezcenné.

I co se týče události roku 1945, tak, jak je uvedeno na webu pametnaroda.cz, Rudá armáda nás tenkrát sice osvobodila od nacismu, ale svobodu nám nepřinesla. Akorát černá totalita byla nahrazena rudou totalitou, i když ta druhá nebyla tak hrozná. Napadá mne toto přirovnání. Když ptáčka pustím z klece na svobodu, tak ať si pak letí kam chce, a dělá si, co chce. A ne, že jej zavřu do nové, i když poněkud komfortnější klece.

V každém případě a zvláště po ruské agresi proti Ukrajině mám pro odstranění sovětských památníků v Česku, které nejsou chráněny mezinárodními úmluvami, pochopení.

Zdroje:

POMNÍK: Rudá jako sovětská - Neviditelný pes (lidovky.cz)

gov.cz - Odstranění pomníku “Čest a sláva Sovětské armádě” v Litoměřicích

https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/specialy/osvobozeni-k-nesvobode-k-vyroci-konce-druhe-svetove-valky-v-ceskoslovensku

 

 

 

Autor: Jan Ziegler | pátek 8.3.2024 11:23 | karma článku: 24,93 | přečteno: 723x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Gavrilo Princip zavraždil arcivévodu usilujícího o mír a přispěl k hrozné válce

Odsouzeníhodný teroristický čin, při kterém zahynuli arcivévoda František Ferdinand d’Este a jeho manželka Žofie, nakonec vedl k první světové válce. Velký podíl na rozpoutání vojenského konfliktu mají také Rusko a Srbsko.

28.6.2024 v 13:35 | Karma: 17,37 | Přečteno: 432x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Beslan aneb dal Putin de facto pokyn k vraždě nevinných lidí?

Brzy bude dvacáté výročí nejstrašnějšího teroristického útoku v historii Ruska. Islamisté v severoosetinském Beslanu zajali přes 1100 lidí, z nichž třetina zahynula. Velmi neprofesionální však byl zásah bezpečnostních složek.

26.6.2024 v 13:10 | Karma: 18,03 | Přečteno: 440x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Nacisté nám hospodu nechali, komunisté nám ji sebrali

Petr se mnou sloužil na vojně v půlce osmdesátých let v Prachaticích a takto rázně a otevřeně to řekl dokonce před soudruhem poručíkem- velitelem čety. Tento jinak kovaný komunista se naštěstí zachoval rozumně a nechal to být.

25.6.2024 v 11:50 | Karma: 22,92 | Přečteno: 1004x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Výlet do jihočeského Kadova a okolí stojí za to

Jižní Čechy nabízejí spoustu krás, známých i méně známých. Vesnička Kadov na Blatensku patří k těm druhým. Ke známým pozoruhodnostem patří tzv. kadovský viklan, v okolí obce se nacházejí rybníky, kamenné útvary, turistické trasy.

20.6.2024 v 17:29 | Karma: 14,50 | Přečteno: 255x | Diskuse | Cestování

Jan Ziegler

Raději budu žít ve Francově Španělsku než ve Stalinově Rusku

Tato slova pronesl Sir Winston Churchill a přesně vystihují situaci ve Španělsku po vítězství konzervativních sil vedených generálem Francem v občanské válce v roce 1939. Nebyl to zápas dobra se zlem a dobro nezvítězilo.

19.6.2024 v 12:47 | Karma: 20,86 | Přečteno: 494x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Trumpově mítinku se střílelo, exprezident má zraněné ucho, střelec zemřel

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  1:34

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 3350
  • Celková karma 21,72
  • Průměrná čtenost 1799x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz