Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozpočtové škrty musí být brutální, nastal čas pro českého Pinocheta?

Snahy Fialovy vlády o úspory jsou chvályhodné. Ovšem tyto úmysly narušují zbytečné výdaje jako třeba zvednutý rodičovský příspěvek z 300 na 350 tisíc korun. Jenomže opozice je ještě horší.

Na toto nepříliš rozumné jednání vlády premiéra Petra Fialy upozornil ekonomický redaktor Pavel Páral v Reflexu 36. a 37. Chápu však, že to nemá jednoduché. Jistí jedinci křičí, že moc zadlužuje zemi, ale zároveň nadávají, když chce šetřit. Ono se to objevilo i na zdejších blozích, jedna osoba nepříliš bystrého úsudku tady cosi vykřikovala, že rozpočet je v rozvalinách, a zároveň prý stát málo platí učitele. To nevymyslíš!

Logické ovšem je, že když jsou rozpočtové problémy, tak se musí šetřit a ne rozhazovat. Ozdravný balíček ano, ale měl by být daleko důslednější. Z tohoto hlediska je zaručená mzda pro pedagogy ve výši 130% celostátního průměru špatným krokem. 

Dobré učitele je třeba dobře zaplatit, o tom žádná, ale opravdu jen dobré učitele. Možná by stálo za to vyzkoušet systém, který docela úspěšně funguje v privátních firmách. Nízký základní plat a vysoké odměny. Takže třeba základ 20 000 Kč měsíčně, avšak když budeš makat, můžeš mít třeba i 50 000 Kč měsíčně. Chápu, že to má své slabiny, v případě nemocenské se počítá náhrada pouze ze základu, stejně tak u podpory v nezaměstnanosti. Ano, a pak je tu námitka, že sice u soukromníků to funguje dobře, ale ve státním sektoru by se to neosvědčilo, protože v něm prý se oceňují hlavně loajalita a poslušnost, nikoliv schopnosti.

Těžko také mohu brát vážně vládní snahu o úspory, když od prvního ledna příštího roku vzroste rodičovský příspěvek z 300 tisíce korun na 350 tisíc korun. Ne, že bych rodinám s dětmi nepřál peníze navíc, to ano, ale je třeba vycházet z reálných možností. Pokud peníze nejsou, nemohou se utrácet. Tohle je vládní krok špatným směrem a znamená zbytečně vyhozené miliardy korun navíc. Přitom rodičovský příspěvek se zvyšoval relativně nedávno, v roce 2020 z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun.

Jenomže opozice, ta je ještě horší. Její návrhy na zvyšování státních výdajů a zároveň na snižování daní by vedly ke katastrofě. Populistická SPD Tomia Okamury navrhovala zvýšení rodičovského příspěvku na 400 tisíc korun, a když k tomu připočítám její návrhy na minimální důchod za 17 tisíc korun měsíčně, tak by rozvrat státních financí nastal velmi rychle. Pavel Páral to vystihl velice přesně, že současná vláda sice není vzorem dokonalosti, ale její potenciální následovníci by byli ještě horší.

V provádění skutečných a potřebných reforem, které by osekaly zbytečné výdaje a vedly k úsporám, brání i systém, kdy vlády jsou závislé na veřejném mínění a to jim nedovoluje rozhodné a bolestivé kroky. Ví, že kdyby je podnikly, tak v příštích volbách totálně vyhoří. Jenomže tvrdost je potřeba, nutné jsou razantní a drsné škrty ve veřejných rozpočtech a nesmí se dbát nářku, že teď to nebude fungovat. Ale bude, už mnoho krát se snížily veřejné výdaje a fungovalo to dál.

Člověka až někdy napadá, že by to možná chtělo českého Pinocheta, tím nechci zlehčovat zločiny za jeho éry, který by jmenoval vládu, jež by se nemusela zodpovídat Parlamentu a veřejnému mínění. Můžeme si chilském diktátorovi myslet, co chceme, pravdou je, že po předchozím socialistickém rozvratu se za jeho éry ekonomika země výrazně zvedla, což vedlo i k zvýšení životní úrovně Chilanů.

Úplně špatný také nebyl model z éry habsburského mocnářství, kdy od druhé poloviny 19. století existoval parlament – volená říšská rada, ale panovník tedy císař mohl jmenovat premiéra a ministry podle svého uvážení a jeho vláda se parlamentu nezodpovídala.

 

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 14.9.2023 16:32 | karma článku: 32,66 | přečteno: 5009x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Československo se mělo v roce 1938 bránit německé agresi

Měli jsme tenkrát válčit či bylo správné ustoupit? Zastánci odporu argumentují zachováním si páteře, odpůrci nemožnosti účinné obrany. Je ovšem možné, že naše kapitulace zabránila ve svržení Hitlera.

23.4.2024 v 12:42 | Karma: 16,73 | Přečteno: 461x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Je povinností Čechů přijít v případě ruské agrese Pobaltí na pomoc

Už jen z toho důvodu, že nás k tomu zavazují spojenecké smlouvy v rámci NATO. Putin si počíná v Pobaltí stejně jako kdysi Hitler v Československu. Rovnítkem je zneužívání národnostních menšin.

22.4.2024 v 12:20 | Karma: 24,21 | Přečteno: 876x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Beneš zradil a podpořil „chcimíry“, když navrhl odstoupení čs. území Německu

Technicky vzato, velezrada jako vyšitá. Prezident republiky vyslal už v polovině září 1938 svého emisara do Paříže s nabídkou předání asi 6000 km2 čs. pohraničí. Stalo se tak bez souhlasu vlády a parlamentu.

19.4.2024 v 12:30 | Karma: 16,80 | Přečteno: 744x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Ruský sport je jedna velká špína, kriminálníci, doping a podvody

V ruských sportovních soutěžích nyní startují delikventi, kteří utekli ze svých zemí před zákonem a vězením. A ani nepřekvapuje, že Rusové měli uplácet bývalého šéfa biatlonu, který jim za to kryl doping.

18.4.2024 v 11:14 | Karma: 21,38 | Přečteno: 646x | Diskuse| Sport

Jan Ziegler

Soudružko Konečná, za komunistů bylo cestování šíleně drahé a obtížné

Šéfka KSČM v zoufalství hází opravdové „perly“, které jsou k smíchu a pláči zároveň. Tak nedávno politovala na sociální síti X mladé, že sice mohou cestovat, ale jen když na to mají.

17.4.2024 v 12:15 | Karma: 30,46 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

KOMENTÁŘ: Kdo zabil penzijní reformu? Svůj díl nesou vláda i opozice

24. dubna 2024

Premium Ani po dvaceti letech diskusí se nedočkáme konsenzuálně přijaté reformy penzí, ale jen...

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno  13:49

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Spolužáka kopali i bili pěstmi, za surové napadení dostali mladiství podmínku

24. dubna 2024  13:34

Okresní soud v Děčíně rozhodl o podmíněných trestech pro dva mladistvé, kteří loni v září brutálně...

  • Počet článků 3316
  • Celková karma 26,48
  • Průměrná čtenost 1810x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz