Pozoruhodný středověký dvorec s osadou vznikl v Trocnově
Archeoskanzen je součástí areálu rodiště slavného českého vojevůdce v jihočeském Trocnově ležícího jižně od Českých Budějovic, který je Národní kulturní památkou. Přibližuje život nižší šlechty a obyčejných lidí v době Jana Žižky. Jedná se o nový cíl pro turisty, který má za úkol přilákat do trocnovského areálu větší množství návštěvníků.
V sedmihektarovém areálu tak stojí opevněný zemanský dvorec s přilehlou osadou, v jaké dříve žili poddaní. Zde jsou k vidění domky sedláků i prostých chalupníků. Nejedná se jen o nějaké novodobé napodobeniny, ale dělníci z firmy, která areál postavila, se drželi dobových postupů a tak například v žádné stavbě nebyl použit ani jediný současný hřebík. Je také dobře, že se nejedná pouze o neživé muzeum s neživými exponáty, ale návštěvníci se budou moci seznámit i s dobovými řemesly, tkalcovstvím, košíkářstvím atd. Zajímavostí jsou i vystavené kostýmy z velkofilmu režiséra Petra Jákla Jan Žižka.
Stavba skanzenu stála 66 milionů korun, z toho 16 milionů pokryly dotace z Evropské unie. V budoucnu se počítá s další velkou investicí do zázemí. Přibude provozní budova s prodejem vstupenek a toaletami, recepce a další výstavní prostory za zhruba 120 milionů korun. I v těchto případech se počítá s dotacemi z EU a hotovo by mělo být do dvou let. Přibude i nové parkoviště pro 240 aut. Provozovatelem Archeoskanzenu a celého trocnovského areálu je Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Všechny fotografie jsem pořídil osobně.
Jan Ziegler
Putinovská mafiánská diktatura v praxi, ruský soud vyloučil z voleb opoziční Jabloko
„Stalo se tak na příkaz Kremlu,“ uvedl pro tento článek komentátor a znalec Ruska Jefim Fištejn. Podle něj šlo pouze o hru na zákonný postup, byla to však fraška, protože Putin a spol. nechtěli, aby Jabloko vedlo volební kampaň.
Jan Ziegler
Polsko odmítlo udělit víza ruským volejbalistům, účinná zbraň proti agresorům
Je to velmi dobrá zpráva a vzor pro Česko. Polsko odmítlo vpustit na své území ruské sportovce, kteří dostali od FIVB souhlas ke startu na volejbalovém mistrovství světa. Rusko pak raději svůj svůj tým samo odhlásilo.
Jan Ziegler
Výborné kritické zhodnocení Edvarda Beneše bez falešné adorace
Spisovatel Pavel Kosatík zvládl těžký úkol, napsat reálný životopis druhého československého prezidenta, se ctí. Byl to člověk, který opakovaně selhal, například v servilitě vůči Stalinovi, a bylo by nesprávné to zamlčovat.
Jan Ziegler
Řada železničních tratí se musí zrušit, to však Babišovi strach nedovolí
Současná rozsáhlá železniční síť v České republice není dlouhodobě ufinancovatelná a její údržba stojí kolem 20 miliard korun ročně. Komunisté proto škodí, když populisticky prosazují zachování silně prodělečných lokálek.
Jan Ziegler
Nesmysl zelených fanatiků, zrušení novomlýnských nádrží by bylo šílenstvím
Ekologisté opět potvrdili svůj fanatismus, který by českou ekonomiku přišel na miliardy korun a přispěl k nárůstu nezaměstnaných.
| Další články autora |
Kolik toho víte o vesmíru?
Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...
V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody
Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava
V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...
Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí
Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...
Začíná festival Trutnoff Open Air, připomene nedožité 90. narozeniny V.Havla
Na trutnovském Bojišti začíná dnes hudební festival Trutnoff Open Air, který připomene nedožité 90....
Soud rozhodne o trestu pro bývalé místostarosty Lovosic, Závadovi hrozí vězení
Okresní soud v Ústí nad Labem dnes vynese rozsudek v případu podvodu, kterého se podle obžaloby...
Hvězdárna v Lošově byla při zatmění Slunce v obležení dvou stovek lidí
Zhruba dvě stovky lidí dnes v podvečer zaplnily louku v okolí hvězdárny v Olomouci-Lošově, částečné...
Na libereckém Ještědu dnes částečné zatmění Slunce sledovaly stovky lidí
Na vrcholu libereckého Ještědu dnes částečné zatmění Slunce sledovaly stovky lidí. Společné...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...
- Počet článků 3771
- Celková karma 17,00
- Průměrná čtenost 1672x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz




























