Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hysterický Babiš označil kauzu Čapí hnízdo bez důkazů za politickou

Chápu, že šéf hnutí ANO z osvobozujícího rozsudku hýká blahem, to je samozřejmě logické. Horší jsou už ovšem jeho předchozí podpásové útoky na vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve stylu kampááááň, účelovka apod.

Obžalovaný předseda hnutí ANO Andrej Babiš před časem v Poslanecké sněmovně prohlásil, že soud v dotačním případu Čapí hnízdo je první politický proces od listopadu 1989. Stojí za ním podle něho „polistopadový kartel tradičních stran“. Zprávu přinesl web ceskenoviny.cz provozovaný ČTK. Tak to ano. Důkazy sice chybí, ale mikrofon snese všechno. Samozřejmě, já nic, já muzikant, za všechno mohou ti druzí. Také to od něj schytal Vrchní soud v Praze, který zrušil předchozí osvobozující rozsudek pražského Městského soudu.

Na rozdíl od jiných jsem si verdikt Vrchního soudu na webu ceska-justice.cz přečetl a nic politického tam nenašel. Nechápu, co má kauza dotačního podvodu společného s politikou. Babiš byl obžalován proto, že měl účelově převézt majetek z Agrofertu na nově vzniklou společnost Čapí hnízdo, aby získal dotace určené pro malé firmy. Vrchní soud v usnesení uvádí, že zprošťující rozsudek v přezkumném řízení neobstál pro závažná pochybení. Nalézací soud některé důkazy pominul, k hodnocení jiných přistoupil selektivně a nepodrobil je komplexnímu hodnocení, což vedlo až k hypotetickým a tendenčním závěrům,“ píše se mimo jiné na webu ceska-justice.cz. Čili vrchní soud vytknul prvostupňovému soudu věcné nedostatky v předchozím osvobozujícím verdiktu a požádal o jejich odstranění. To je normální justiční praxe.

Příklad konkrétní výtky. „Proč byl zájem o nevýdělečný projekt? Soud prvního stupně si pak nepoložil otázku, jakou vůbec měl zamýšlený projekt, který oproti původně zamýšlené rodinné farmě nabyl podstatně větších rozměrů, ekonomickou perspektivu či jaká byla ekonomická realita při deklarovaném zájmu rodinných příslušníků expremiéra Andreje Babiše za situace, kdy od jeho realizace ustoupila společnost Imoba z důvodu ekonomické nevýhodnosti. Ve spisovém materiálu přitom podle Vrchního soudu v Praze jsou k dispozici důkazy, které nalézací soud neprovedl. Ani předpoklady a důvody zapojení rodinných příslušníků a partnerky Andreje Babiše Moniky do realizace projektu Farma Čapí hnízdo se soud prvního stupně nezabýval důsledně.“ Zcela logický postup, na tom vážně není nic politického!

Soudce Městského soudu v Praze Jan Šott opakovaně zprostil Andreje Babiše obvinění z dotačního podvodu. V pořádku. je to jeho právo, rozsudek si jistě zdůvodní a věřím, že se vypořádal i s námitkami nadřazeného soudu. Důležité však je, že soudce Šott se na webu cnn.iprima.cz vyjádřil jasně. „Na základě toho, co mám k dispozici, jsem žádné politické tlaky či politické záležitosti neviděl,“ řekl k opakovanému tvrzení Babiše, že jde o politické trestní stíhání. Ve spise podle svých slov neviděl ani nějakou účelovost či snahu Babišovi uškodit. Dále uvedl, že policie odvedla skvělou práci a podezření z dotačního podvodu bylo oprávněné.

Nicméně toto ještě nemusí být konec. Tady je odpověď tiskového mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbala na můj dotaz, jak je to s právem státního zástupce na odvolání k Vrchnímu soudu. Přišla tato odpověď. „Včerejší Vámi dotazovaný rozsudek Městského soudu v Praze dosud právní moci nenabyl. Obžaloba i obhajoba si ponechaly lhůtu pro případné podání odvolání. Státní zástupce tak skutečně může proti zprošťujícímu rozsudku odvolání podat, a to do osmi dnů od doručení jeho opisu (písemného vyhotovení rozsudku).“ Slovy zákona: „Odvolání se podává u soudu, proti jehož rozsudku směřuje, a to do osmi dnů od doručení opisu rozsudku.“.“ Je tedy jasné, že státní zástupce Jaroslav Šaroch se může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze a je pravděpodobné, že tuto možnost využije.

Andrej Babiš by měl pro příště více vážit slov a neplácat nesmysly. Koneckonců osvobozující rozsudek nad ním dokazuje, že jsme právním státem s nezávislou justicí. Být to v putinovském Rusku, tak vrchní anoista skončí v někde v lágru na Kolymě, to v lepším případě, v tom horším z toho bude nezaviněné úmrtí po nešťastném pádu z okna.

Zdroje:

Vynechání důkazů a tendenční závěry. Vrchní soud zkritizoval zprošťující rozsudek v kauze Čapí hnízdo - Česká justice (ceska-justice.cz)

Soud v kauze Čapí hnízdo je první politický proces od roku 1989, řekl Babiš | ČeskéNoviny.cz (ceskenoviny.cz)

Politické tlaky jsem v kauze Čapí hnízdo neviděl, řekl soudce Šott. Policie byla pečlivá - CNN Prima NEWS (iprima.cz)

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 15.2.2024 15:08 | karma článku: 24,79 | přečteno: 728x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Československo se mělo v roce 1938 bránit německé agresi

Měli jsme tenkrát válčit či bylo správné ustoupit? Zastánci odporu argumentují zachováním si páteře, odpůrci nemožnosti účinné obrany. Je ovšem možné, že naše kapitulace zabránila ve svržení Hitlera.

23.4.2024 v 12:42 | Karma: 16,73 | Přečteno: 457x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Je povinností Čechů přijít v případě ruské agrese Pobaltí na pomoc

Už jen z toho důvodu, že nás k tomu zavazují spojenecké smlouvy v rámci NATO. Putin si počíná v Pobaltí stejně jako kdysi Hitler v Československu. Rovnítkem je zneužívání národnostních menšin.

22.4.2024 v 12:20 | Karma: 24,21 | Přečteno: 876x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Beneš zradil a podpořil „chcimíry“, když navrhl odstoupení čs. území Německu

Technicky vzato, velezrada jako vyšitá. Prezident republiky vyslal už v polovině září 1938 svého emisara do Paříže s nabídkou předání asi 6000 km2 čs. pohraničí. Stalo se tak bez souhlasu vlády a parlamentu.

19.4.2024 v 12:30 | Karma: 16,80 | Přečteno: 744x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Ruský sport je jedna velká špína, kriminálníci, doping a podvody

V ruských sportovních soutěžích nyní startují delikventi, kteří utekli ze svých zemí před zákonem a vězením. A ani nepřekvapuje, že Rusové měli uplácet bývalého šéfa biatlonu, který jim za to kryl doping.

18.4.2024 v 11:14 | Karma: 21,38 | Přečteno: 646x | Diskuse| Sport

Jan Ziegler

Soudružko Konečná, za komunistů bylo cestování šíleně drahé a obtížné

Šéfka KSČM v zoufalství hází opravdové „perly“, které jsou k smíchu a pláči zároveň. Tak nedávno politovala na sociální síti X mladé, že sice mohou cestovat, ale jen když na to mají.

17.4.2024 v 12:15 | Karma: 30,46 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Seniorka po pádu z tramvaje zemřela, z jejího usmrcení policie obvinila řidiče

24. dubna 2024  13:51

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno  13:49

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Spolužáka kopali i bili pěstmi, za surové napadení dostali mladiství podmínku

24. dubna 2024  13:34

Okresní soud v Děčíně rozhodl o podmíněných trestech pro dva mladistvé, kteří loni v září brutálně...

VIDEO: Londýnem běhali splašení královští koně. Vráželi do aut, pět lidí zranili

24. dubna 2024  13:32

Centrem Londýna pobíhalo ve středu pět splašených koní královské kavalerie. Způsobili velký chaos v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 3316
  • Celková karma 26,48
  • Průměrná čtenost 1810x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz