Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hodlal snad Adam B. Bartoš vyprovokovat antisemitské pogromy?

Šéf krajně extrémistické Národní demokracie totiž umístil nedaleko Polné v místě, kde byla nalezena Anežka Hrůzová, která podle hysterie a hnusné pověry měla být obětí rituální vraždy, nenávistný nápis.

Bartoš s Ladislavem Zemánkem přidali v březnu 2015 na místo nalezu zavražděné novou ceduli. Stálo na ní, „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“ Text publikovali i na webových stránkách Národní demokracie, jejíž je Bartoš předsedou. Píše o tom web ceskatelevize.cz.

Kříž a symbolický hrob v místě nálezu zavražděné Anežky Hrůzové.

Na tuto s odpuštěním nehoráznou antisemitskou hnusárnu, jsem si vzpomněl včera večer při sledování druhého dílu výborného televizního filmu České televize Vražda v Polné na ČT2. Je to vynikající zpracování této smutné události o hloupé protižidovské pověře.

Co se tenkrát před více než 120 lety stalo? V lese Březina nedaleko Polné na Jihlavsku byla na Bílou Sobotu 1. dubna 1899 nalezena zavražděná mladá dívka Anežka Hrůzová z nedaleké vesnice Věžnička, která tudy pravidelně chodila z práce a do práce v Polné. Někdo u mrtvého těla vykřikl, že je podkošerovaná, čili podřezaná velkým nožem, které Židé používali na rituální porážku dobytka. Z vraždy byl obviněn Žid Leopold Hilsner a vzápětí se rozšířila pověra, že mladá dívka se stala obětí rituální vraždy, protože Židé potřebují ke svým obřadům krev křesťanských panen. Vypukly protižidovské hysterie a pogromy na Židy v mnoha místech Čech a Moravy, do některých měst, například do Holešova a Vsetína, muselo být povoláno vojsko.

Hilsner byl dvakrát odsouzen k trestu smrti, poprvé Krajským soudem v Kutné Hoře, poté, co tento rozsudek zrušil Kasační soud ve Vídni, pak o rok později Krajským soudem v Písku, kde jej navíc obvinili z dřívější vraždy jiné mladé dívky Marie Klímové.

Ministerstvo spravedlnosti ČR v roce 1998 vyneslo verdikt, že u obou soudních procesů bylo porušeno Hilsnerovo právo na spravedlivý proces. Není divu, tak korunní svědek Pešák z Polné, který údajně viděl Hilsnera, jak společně s dvěma dalšími osobami jde k místu vraždy a v ruce prý měl nůž. Později se ukázalo že špatně vidí a na osm set metrů nebyl při rekonstrukci schopen poznat jemu známé osoby. Těžko lze tedy uvěřit tomu, že by na stejnou vzdálenost poznal Hilsnera. Navíc obhájce obžalovaného Zdenko Auředníček jasně prokázal, že Hilsner byl prokazatelně viděn v různých časech na různých místech Polné a na místo vraždy to nemohl v inkriminovanou dobu stihnout. Také nebyl ani žádným ortodoxním Židem, dokonce s chtěl kvůli jedné katolické dívce, kterou si chtěl vzít za ženu, nechat pokřtít. To, že by by v Polné měla tenkrát sídlit nějaká židovská sekta provozující krvavé rituály, je vyloučeno. V současnosti by každý soud musel Hilsnera osvobodit pro nedostatek důkazů. Skutečného vraha či vrahy Anežky Hrůzové a Marie Klímové se bohužel nepovedlo odhalit.  

Ano, Hilsner nebyl vzorem dokonalosti a ctností, často nepracoval, nechal se živit matkou a rád se toulal. Byl to takový pobuda okresního formátu, jenomže za to se lidé neposílají na popravu.

Hrozná však byla antisemitská hysterie, která se kvůli této kauze rozpoutala. Odpůrci pověry o rituální vraždě byli veřejně napadáni a lynčováni. Profesora T. G. Masaryka vypískal studenti na přednášce, pak mu protestující kameny rozbili okna u jeho bytu, a násilníci jej dokonce i na ulici fyzicky napadli.

Lůza a spodina pak ničila židovské majetky, byli mrtví a zranění. To bylo strašné a bezdůvodná nenávist k Židům a zachvátila velkou část obyvatel českých zemí. Proto je nehorázné, že Adam B. Bartoš se de facto přidal k lidskému odpadu, když tvrdil, že smrt nebohého děvčete semkla český národ. Nikoliv, akorát probudila v sebrance ty nejhorší vražedné pudy.

Z toho titulu a i z hlediska pozdějších tragických událostí holocaustu hodnotím pravomocné odsouzení Adama Bartoše k jednomu roku vězení s dvouletým podmínečným odkladem, jako spravedlivé a přiměřené. Já bych totiž nerad zažil nějaké další antisemitské štvanice na nevinné lidi.

Adam B. Bartoš neuspěl se stížností. Za protižidovský nápis v Polné dostal podmínku — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Ziegler | pátek 2.6.2023 15:02 | karma článku: 32,66 | přečteno: 2054x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Jak opilí rudoarmějci zavraždili hajného Žíhlu v Kodě

Je to smutná příhoda z doby krátce poválečné. V zájmu historické pravdy si však musíme připomínat i tyto události. Osvobození, to byl i teror ze strany Rudé armády, i když se ho komunistická propaganda snažila zamlčet.

23.5.2024 v 11:12 | Karma: 23,06 | Přečteno: 543x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Kapela Lipka připomíná významnou lidovou básnířku

Originálním způsobem street art formou Murálu (velkoplošných obrazů) připomíná kapela Lipka, která hraje místní folklór, významné osobnosti Písku, jež byly pro tuto obec na Frýdeckomístecku přínosem a proslavily ji.

22.5.2024 v 16:45 | Karma: 6,93 | Přečteno: 131x | Diskuse| Kultura

Jan Ziegler

Moje Rusko je fašistická říše zla, temna a chudoby

V tomhle duchu hodnotí svoji zemi ruská novinářka Jelena Kosťučenková ve skvělé knize Moje Rusko. Popisuje plíživou rusifikaci sibiřských národů, Putina viní z masakru v Beslanu, odsuzuje válku na Ukrajině atd.

21.5.2024 v 16:24 | Karma: 24,80 | Přečteno: 570x | Diskuse| Kultura

Jan Ziegler

Babi chválila Babiše, já poslouchal a vyklízel její stodolu

Tornádo před třemi roky zdevastovalo jihomoravské obce a já tam vyrazil pomáhat, jako mnoho jiných dobrovolníků. Čas tam strávený patřil k mým nejkrásnějším životním zážitkům.

20.5.2024 v 17:06 | Karma: 32,76 | Přečteno: 3691x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Fico rozeštvával Slovensko, útočil na soudy a stýkal se s mafiány

Atentáty jsou v demokratické společnosti nepřípustné, o tom žádná. Kolem střelby na slovenského premiéra je ale řada otazníků, on sám je silně kontroverzní osobnosti, a jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři.

16.5.2024 v 13:05 | Karma: 36,97 | Přečteno: 4782x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Poslanci kývli na novelu, která uloží povinnou zkoušku vedoucím úředníkům

24. května 2024  5:45,  aktualizováno  10:10

Přímý přenos Poslanci schválili novelu zákona o úřednících územních samosprávných celků, podle níž vedoucí úřadů...

Přes Česko přecházejí bouřky, hrozí rozvodnění menších toků

24. května 2024  9:32,  aktualizováno  10:02

V pátek se na většině našeho území objevují přeháňky, místy i bouřky. Ty se zatím objevily na...

Nadávky do „černých opic“. Policie stíhá seniora za výhrůžky romské rodině

24. května 2024  10:01

Z trestného činu výtržnictví a násilí proti skupině obyvatelů obvinila policie osmasedmdesátiletého...

Na Žďársku hořela střecha haly určené pro chov prasat, zvířata jsou mimo ohrožení

24. května 2024  8:56,  aktualizováno  9:52

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Vysočiny zasahovalo v obci Jívoví na Žďársku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 3330
  • Celková karma 24,87
  • Průměrná čtenost 1805x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz