Nerozhodnost ministra Dobeše

Školné? Ano, ale odložené. Počkat! Stačí jen zápisné. Anebo vlastně odložené… či ono zápisné? Nerozhodnost ministra školství Dobeše ukazuje samotnou nerozhodnost Věcí Veřejných.

Už před jarními volbami do poslanecké sněmovny tvrdili mnozí - i přední politologové -, že strana Radka Johna je těžko vymezitelná. Sama ve svém programu slučovala body ryze pravicové, stejně jako levicové sliby, přesto se definovala jako strana středopravicová. Už krátce po volbách se ukázalo, že VV, jako strana nejmenší z koalice, bude svou nerozhodností drásat nervy ostatním členům vládní koalice.

Formování koaliční smlouvy a její závěrečný podpis trval více než měsíc, během něhož se TOP 09, ODS a VV snažily nalézt kompromis v důležitých otázkách chodu země. Zavázaly se jako vláda rozpočtové odpovědnosti k tolik potřebným reformám, které měly být zavedeny už dávno. Jeden z okruhů, který se stal velmi diskutabilní, bylo školství.

Reforma školství, v mnohém především vysokoškolského a univerzitního, měla zahrnovat školné. Zatímco TOP 09 zastávala názor přímého školného, tj. placení školného během studia, tak VV a ODS se přikláněly k požadavku na školné odložené, které absolvent vysoké školy nebo univerzity začne splácet až po nástupu do práce, pokud ovšem dosáhne průměrného platu. Jedná se o tzv. australský model školného. Ať strany navrhovaly odlišné pohledy na zavedení školného na českých vysokých školách a univerzitách, na jednom se shodly - školné má být zavedeno v akademickém roce 2014/2015, tj. ještě v tomto volebním období. A tento bod byl zakotven v koaliční smlouvě.

Ovšem stačil víkend ideové konference Věcí Veřejných a ministr Dobeš, člen VV, požaduje změnu koaliční smlouvy. Ačkoliv on sám stále chápe vzdělání jako hodnotu, za níž je potřeba si zaplatit, podporuje názorovou základnu členů VV, kteří si myslí, že školné příliš zatíží slabší sociální skupiny či dokonce střední vrstvu, na kterou rovněž dopadnou důsledky reforem zdravotnictví, důchodu, apod. Ministr Dobeš jako jeden z mála politiků byl ve svém obratu upřímný: „Jedná se totiž o politickou věc.“

A co vlastně jde? Školné, které by mělo odstartovat na začátku akademického roku 2014, by se stalo zátěží pro studenty a jejich rodiče půl roku před volbami. Věci Veřejné si uvědomily - možná i díky propadu v komunálních a senátních volbách -, že jestli chtějí i následujícím volebním období sedět u kormidla, je potřeba si zajistit voliče. Proto požadují odložení školného do dalšího volebního období. Otázkou je, zdali tam budou stále ještě lidé, kteří by reformu školství chtěli provést.

Včera ministr školství podporoval změnu koaliční smlouvy a odložení školného na jiné volební období, dnes se ovšem přiklonil k jeho hybridnímu potomku školného - zápisnému. Zápisné, které by se mělo platit už od příštího akademického roku a jehož výše by neměla přesáhnout šest tisíc korun. Zatímco školné mělo být zavedeno přibližně za dva a půl roku a jemuž měly předcházet stipendia, výhodné půjčky, které by umožnily studovat i sociálně slabým a nevyloučily je tak z možnosti získání kvalitního vzdělání, tak ministr Dobeš navrhuje zavedení zápisného „na tvrdo“ už od příštího akademického roku, tj. za devět měsíců, jestliže počítáme, že vysokoškoláci začínají svůj semestr až v posledních dnech září či prvních říjnových. Je lehce diskutabilní, který návrh je otevřenější sociálně slabším rodinám.

Věci Veřejné jsou už od počátku nevyhraněnou stranou, která se otáčí podle síly politického větru. Strana si na víkendové konferenci uvědomila, že reformy, škrty a zavedení větší finanční zátěže na občany je nepopulární a stává se katem pro následné volby. I proto chtějí změnit koaliční smlouvu. Premiér Nečas tuto možnost kategoricky odmítl s poukazem, že smlouva platí půl roku, proto nevidí žádný pádný důvod, proč přistupovat k její změně.

Nerozhodnost ministra Dobeše ukazuje samotnou nerozhodnost Věcí Veřejných, což snižuje i jejich důvěryhodnost. Hořkou budoucností reformy vysokého a univerzitního školství, do kterého patří i platba za studium, se může stát bludným kruhem, v němž se bude přehazovat školné a zápisné jako horký brambor podle nálady ministrů. Jako je to v současnosti se státními maturitami.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Klára Zelenková | úterý 14.12.2010 9:33 | karma článku: 9,96 | přečteno: 777x