Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skleníkový plyn metan tvoří nejen zvířata ale i moře a oceány (a část pak ukládají na dně)

Mezi skleníkovými plyny figuruje i metan CH4, jehož původcem jsou nejen hospodářská zvířata (a nepřímo tak lidstvo, neb je pěstuje pro svou potřebu), ale i mikrobiální procesy v mořích a oceánech. Tam je jeho část uložena na dně.

Na spektru (na linku níže*) záření vysílaného zemským povrchem zpět do prostoru (poté, co se povrch ohřál přicházející sluneční radiací) jsou k vidění i hlavní sloučeniny, část tohoto vysílaného záření pohlcující, které ho tak zadržují v atmosféře, a tím způsobují její ohřev (výsledky z měření jsou vyznačeny černě, červeně jsou výsledky z modelování; zde se používá veličina zvaná vlnočet, v jednotkách 1/cm, mající význam reciproké hodnoty od vlnové délky) - *pro spektrum viz tento link: https://seos-project.eu/earthspectra/images/outgoing-radiation.png .

Jsou to kysličník uhličitý CO2, ozon O3, voda H2O, a též metan CH4. Za původce metanu v atmosféře se považují třeba i (hospodářská) zvířata, ale nejsou to jediní původci. V jednotkách teragram Tg (1Tg = 1000000 tun) za rok se produkce metanu zvířaty odhaduje na 80Tg/rok (statisticky průměrná kráva má za rok do atmosféry uvolnit nějakých 100kg metanu), zatímco moře a oceány emitují 85 Tg/rok, a třeba bažiny 142Tg/rok. Je to výsledek mikrobiálního zpracovávání biomasy, v případě moří především zbytků planktonu ukládaných ve vrstvách na dně. (N.B.: Dle Pravidel českého pravopisu mimo chemii stačí psát metan, spíše než methan.)

U moří a oceánů ale existuje i zajímavá forma ukládání samotného metanu na dně, v různých hloubkách (může jít o 350 až 5000 m), donedávna neznámá, ve formě tuhých hydrátů či klatrátů metanu, tedy klecových komplexů metanu a vody. Ty potenciálně představují nový zdroj energie - metan je jinak přece nejvýznamnější složkou zemního plynu. Hydráty metanu jsou tuhá bílá látka. Je však stabilní jen za relativně nízkých teplot a vyšších tlaků, 35 atm a více (odtud i ta hloubka od 350 m níže). Teplota u dna moří a oceánů se zpravidla pohybuje mezi 0 to 4°C, i když v nižších vrstvách sedimentů zase stoupá vzhledem k teplotě zemského nitra (v hloubce sedimentu kolem 1 km už zase může být kolem 30°C). V těchto nižších vrstvách sedimentů se tvoří bubliny methanu, které však při pohybu touto vrstvou vzhůru, tedy směrem k nižším teplotám, vytvářejí tuhý hydrát v hoření vrstvě sedimentů. Hydrát methanu byl prvně pozorován v roce 2008 v okolí Špicberk. Pokud by v důsledku globálního oteplování stoupala i teplota vody, mohlo by to vést k rozkladu hydrátu, uvolňování metanu do atmosféry, a tím akceleraci skleníkového jevu. Předpokládá se dokonce, že k takovému vývoji mohlo v geologické historii už i dojít. Existují odhady, že množství uhlíku vázaného v podobě hydrátu metanu by mohlo být  100 až 500 pětsetkrát větší, než množství uhlíku, co se ročně uvolňuje do atmosféry spalováním fosilních paliv. Hydrát metanu je na dně moří přítomen do té míry, že také existují odhady, že by mohl jako zdroj metanu dost překonávat i jeho zásoby v současných konvenčních ložiscích zemního plynu. Pokud by jeho ceny dále rostly, mohla by se těžba hydrátu metanu z mořského dna stát ekonomicky přijatelným řešením, zvláště pro technicky vyspělé země, sice chudé na fosilní paliva, zato ale s rozsáhlými teritoriálními vodami jako třeba Japonsko, Čína, nebo Jižní Korea.

Ve vývoji je jeden koncept těžby, který je zajímavý i z hlediska ochrany klimatu, totiž možnost nahrazovat metan v hydrátech na mořském dně uměle dodávaným kysličníkem uhličitým, což už funguje v laboratorním měřítku. Taková výměna plynů by se tak mohla v budoucnu stát výhodnou jak ekonomicky, tak i ekologicky. Zatímco dnes se rozvíjí technologie vychytávání kysličníku uhličitého a jeho ukládání do podzemních geologických prostor, v budoucnu by mohla být možná i jeho injektáž do podmořských ložisek hydrátu metanu (takovéto hydráty kysličníku uhličitého by měly být i stabilnější, než hydráty metanu).

Vedle mořského dna se hydráty metanu mohou vyskytovat i na pevnině, pod vrstvami permafrostu neboli věčně zmrzlé půdy v tundře. Již v roce 2008 takovou možnost začali v polárních oblastech studovat kanadští a japonští výzkumníci. Zde přichází v úvahu těžba i pouhým umělým ohřevem příslušné vrstvy. Podobně takové možnosti testuje na Aljašce i americko-norský tým. V každém případě přechod od laboratorních měřítek k průmyslové těžbě metanu z jeho hydrátů (ať už na dně moří nebo z vrstev permafrostu) si ale ještě vyžádá řadu let vývoje.

Ilustrace u perexu (původně zde sice byl vhodnější obrázek, ale nějak nevyhovoval):  Někdy v sedmdesátkách jsem se nakonec i obíral metanem a vodou - pracoval jsem tehdy i s modelem vodní klece tvořené 20 molekulami vody ve vrcholech mnohostěnu dodekaedru, pro což jsem i tehdy vytvořil tento obrázek - molekula byla později i pozorována, a připouští se i její možná existence v atmosféře (a pak jsem se k dodekaedru vrátil i k jako fullerenu C20, kde naše výpočty také předcházely pozdější pozorování), mnohostěn byl znám již starým Řekům (jako jedno z pěti tzv. Platónových těles).

____________

XXIII. díl seriálu: 666@Sky - Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné
[blankyt:666THz]
XXII. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=806396
XXIV. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=811197

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | čtvrtek 9.11.2023 5:22 | karma článku: 47,37 | přečteno: 2073x
  • Další články autora

Zdenek Slanina

Na konec roku připadne 99. výročí vzniku Schrödingerovy (vlnové) rovnice

1925 Schrödinger formuluje vlnovou rovnici, 1933 Nobelova cena, 1938 vyhazov z univerzity pro nesouhlas s nacistickým režimem. Budování kvantové mechaniky však začalo už 1900 Planckovým kvantováním pro záření černého tělesa.

31.8.2024 v 5:22 | Karma: 16,28 | Přečteno: 350x | Věda

Zdenek Slanina

Einstein nesmí dostat Nobelovu cenu - i kdyby to požadoval celý svět

Tato věta zazněla na zasedání Nobelovského výboru ještě v r. 1921. Teprve o rok později byla oznámena cena za fyziku pro Einsteina, byť kompromisně za výklad fotoelektrického jevu (a ne za teorii relativity) - zpětně za r. 1921.

11.8.2024 v 5:22 | Karma: 22,29 | Přečteno: 737x | Věda

Zdenek Slanina

Stanice Mammoth odčerpává z atmosféry 100 tun kysličníku uhličitého denně

Na Islandě zahájila provoz zatím největší stanice na odčerpávání kysličníku uhličitého z atmosféry (případně nazvaná Mammoth čili Mamut). Ročně má odčerpávat 36000 tun CO2 a zavádět do zemského podzemí k postupné mineralizaci.

20.7.2024 v 5:22 | Karma: 14,29 | Přečteno: 804x | Věda

Zdenek Slanina

Jak přispívá letecká doprava k celosvětové produkci kysličníku uhličitého?

Produkce CO2 leteckou dopravou se od 60. let zvýšila 4x; v r.2019 jeho světové emisi přispěla 2,5%. Ježto však produkuje i kysličníky dusíku, vodu, atd., existuje odhad, že k nárůstu teploty od dob průmyslové revoluce přispěla 4%.

23.6.2024 v 5:22 | Karma: 17,05 | Přečteno: 774x | Věda

Zdenek Slanina

Zajímavá teorie o příčině smrti zastupujícího protektora Reinharda Heydricha

Před časem v odborném časopise Neurology vyšel článek o možných bezprostředních příčinách smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten vpodstatě vylučuje teorii, že by šlo o otravu botulinovým jedem z bomby.

3.6.2024 v 5:22 | Karma: 21,44 | Přečteno: 1060x | Věda
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky

2. září 2024  15:21

U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v...

Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat

10. září 2024

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

10. září 2024

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru...

ANALÝZA: Strach z eskalace je drží při zdi. Brzdí spojenci Ukrajinu zbytečně?

10. září 2024

Premium Jde o hodně, možná o všechno. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který nutně potřebuje...

Dráhu na pražské letiště po desetiletích postaví soukromník, stát ho už hledá

10. září 2024

Premium Fenomén PPP, tedy spolupráce veřejného zadavatele se soukromým partnerem při budování klíčové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 127
  • Celková karma 17,48
  • Průměrná čtenost 7902x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik