Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Papalášova ruka v kalhotkách, vyhazov papaláškou za pravdu, a jiná akadem. zneužívání moci

Naším akademickým rybníkem se teď prohání tsunami vyplavující roky tutlané a zametané nepravosti - jedny i na Ústavě pro soudobé dějiny AV. Akademický establishment tam o nich věděl aspoň 15 let, leč NIKDO NIKDY NEHNUL ANI PRSTEM.

Titulky blogu mají jen omezený počet znaků - musí se holt šetřit.
Ten hoření by měl pokračovat ještě takto:
... ALIAS Ústav (co) soud.děj. není výjimka - spíš obraz poměrů v Akademii napříč a podél, už 4.dkd.
[dkd. je mnou zavedený symbol pro jednotku času deset let; akadem. čti akademická]

V posledních týdnech se českým akademickým rybníkem přehnalo tsunami, které vyplavilo celou řadu mnoho let tutlaných a zametaných nepřístojností. Jednou z nich jsou tak aspoň patnáct let ignorované aktivity (už rezignovavších) šéfů z Ústavu pro soudobé dějiny, proti kterým nikdo z odpovědných nadšéfů nebyl celou tu dobu ochoten ANI HNOUT PRSTEM. Ty gangsterské praktiky jsou zmapovány třeba zde: 
https://twitter.com/Vedazije 
https://denikn.cz/1082575/historici-celi-obvineni-ze-sexualniho-obtezovani-prinasime-svedectvi-jejich-studentek/
Na úvod asi bude stačit jen z toho článku citovat toto výstižné svědectví: "V některých situacích je jednodušší souhlasit než odmítat a s Vaňkem to tak bylo. Věděla jsem, že kdybych chtěla ve vědecké práci v budoucnu pokračovat, budu se s ním potkávat neustále [...], protože ten rybníček je hrozně malý."  A k tomu obraz doplnit citací z Práva - "Mücke se přiznal a rezignoval na funkci v ÚSD AV ČR, proto jsou všechny spekulace o jeho nevině nesmyslné. O Vaňkovi to slýchám téměř 15 let jak od lidí z Fakulty, tak od zaměstnanců Ústavu, sama jsem jeho nevhodné chování zažila":
https://www.novinky.cz/diskuze/domaci-historik-vanek-odmita-narceni-ze-sexualniho-obtezovani-40422323
Prostě - dva z příslušníků té kasty Nedotknutelných, která sama sebe považuje za "Českou národní elitu", opravuji - za "Celoplanetární intelektuální elitu". Ten Vaněk tam dělal ředitele od roku 2017, a taky byl establishmentem příslušně vysoce oceňován (ač bylo všeobecně známo, že seriálově praktikuje znežívání své úřední moci):
https://fhs.cuni.cz/FHS-1002.html?news=16427&locale=cz
https://fhs.cuni.cz/FHSENG-509.html?news=16953&locale=en
A ten Mücke [německy komár - a studentky to jeho obtěžování pochopitelně pociťovaly podobně jako dotěrný neodehnatelný hmyz], tak ten mu od toho roku 2017 dělal zástupce, a taky byl pochopitelně vysoce oceňován (ač i o něm bylo samozřejmě všeobecně známo, že taky praktikuje to znežívání své úřední moci):
https://www.facebook.com/USDAVCR/posts/2049778295047128/
Jinými - a přesnějšími - slovy: Někteří příslušníci a příslušnice (jistě oceňujete, že i do Pacifiku již dorazila ta jediná genderově správná mluva) akademického establishmentu dobře věděli, že ti dva sexuální maniaci vydírají studentky, a taky, že se od nich dožadují specifického korupčního plnění. Podobně to vidí i ministr školství: „Učitelé by si měli uvědomit, že se dopouštějí trestného činu. Doufám, že to školy budou řešit razantně“:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vladimir-balas-sexualni-obtezovani-ucitele.A230212_201151_domaci_mejt?zdroj=otvirak
IMHO - úplně nejsprávnější krok je podat trestní oznámení, neb tím se v tomto košatém případě taky sami vyhnete spáchání trestného činu neoznámení trestného činu. Ano, některé příslušnice a příslušníci akademického establishmentu tohle všechno dobře věděli, leč nikdo z nich pochopitelně nebyl ochoten ANI HNOUT PRSTEM, neb tak to v Akademii prostě je nastaveno už roky.

Tento únik nehodících se pravdivých informací o skutečných poměrech v Akademii ovšem nahlodává její pracně (a draze) budovaný nepravdivý PR-ový obraz. A tak bylo neprodleně přistoupeno k zrestaurování toho nahlodaného PR-ového obrazu - "Podle Evy Zažímalové Akademie věd ČR nesmí a nebude tolerovat žádné formy genderově podmíněného násilí ani zneužívání vedoucího postavení, které je neslučitelné s hodnotami, ke kterým se Akademie věd ČR a její vědecká komunita dlouhodobě hlásí":
https://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Vyjadreni-Akademie-ved-CR-k-situaci-na-Fakulte-humanitnich-studii-UK/
Poněkud podrobněji se k problému - vedle svědectví obětí těch dvou maniaků - předsedkyně vyjádřila i zde (jmenovitě na stránce s těmi osobními svědectvími, jejich ukázka následuje jako první): 
"... se ke kroužku skupinky spolužaček včetně Dariny přidal profesor Vaněk. „Stoupl si vedle mě, a i když byl očividně podnapilý, konverzace byla nejprve příjemná a zajímavá. Mluvil o oboru a o tom, co zažil při výzkumu, doptávala jsem se ho. V jednu chvíli, jak povídal, jsem cítila ... že se Vaněk snažil rukou dostat do kalhot a pod kalhotky zepředu ..."
'... "Pro mně osobně je případ velmi vážný," sdělila Deníku N Zažímalová. Vysvětluje to tím, že se jedná o dva nejvyšší funkcionáře ústavu, kteří oplývají velkými pravomoci. Ale zároveň i daleko vyšší odpovědností za své chování a skutky, které mohou výrazně poškozovat dobré jméno Akademie věd České republiky," dodává. Problém Zažímalová označuje za "obrovské lidské selhání". Teď podle ní instituce připravuje kroky, které mají členy vědecké komunity chránit před různými formami genderově podmíněného násilí, obtěžováním a zneužíváním mocenského postavení. "Máme konkrétní představu o uceleném systému včetně vzniku orgánu, na který se budou moci obracet všichni ti, kteří budou mít pocit, že byli vystaveni jakékoliv formě obtěžování, zneužívání moci či ponižujícímu a lidskou důstojnost znevažujícímu jednání," doplňuje předsedkyně Akademie věd ...':
https://denikn.cz/1082575/historici-celi-obvineni-ze-sexualniho-obtezovani-prinasime-svedectvi-jejich-studentek/?ref=list
Pro čtenáře je ovšem poněkud rébus, co že to jsou ty hodnoty, ke kterým se Akademie věd ČR a její vědecká komunita dlouhodobě hlásí. A proto to ozřejmím na pár poučných příkladech.

Nedávno jedna solidní vědecká pracovnice na jednom akademickém ústavě odhalila tamní výzkumný podvod. Načež za tu svou jistě oceněníhodnou poctivost, kterou ji ostatně ukládají pravidle etiky vědecké práce, byla z ústavu odejita. I obrátila se na vedení Akademie o pomoc. To však ANI NEHLO PRSTEM, a jen se ji cynicky vysmálo, ať si nehraje na hrdinku či dokonce na Husa:
https://reportermagazin.cz/a/pLZG6/nehrajte-si-na-hrdinkukralici-valka-mezi-vedci

Podobně v Akademii nikdo nikdy ANI NEHNUL PRSTEM, když se objevil problém se zmizelou čtvrtkou miliardy a podivnosti kolem ní:
https://reportermagazin.cz/a/iytw6/tajemstvi-jiriho-drahose-patenty-vyplacene-dotace-a-sporne-vysledky
https://krusnohorec.webnode.cz/news/tajemny-pan-bas-aneb-patentovana-slusnost/
Prostě, obé zameteno pod koberec. Tak to asi taky budou ty hodnoty, ke kterým se Akademie hlásí. Akademie sice má různé orgány, které by se měly obírat tím zneužíváním úřední moci, leč ty Vám ani neodpoví. Nebo, když si dovolíte takovou opovážlivost jako urgenci, tak vám sdělí:, že

GangPrak3A@akad.png

Prostě vás dál budou už jen blokovat čistě jako spam. Připomíná to vtip ze sedmdesátek: Není pravda, že u nás nemáme svobodu projevu - akorát nemáme svobodu po projevu. Podobně není pravda, že Akademie nemá orgány na boj se zneužíváním moci - akorát ty orgány záměrně nefungují. To hoření plivnutí na velmi legitimní podnět pochází od akademické Komise pro etiku vědecké práce (a slovo plivnutí je použito i proto, že je to variace na jméno člověka podepsaného pod tím výsměchem účelu takové etické komise). Ale protože mám doživotní zákaz působit v české vědě a výzkumu (neboli Berufsverbot), tak už čtvrtým desetiletím působím v civilizaci. A tak mohu potvrdit, že kdyby se v civilizaci nějaký bafuňář tak cynicky vysmál někomu, kdo poctivě upozornil na vědecký podvod, jako se to (zcela samozřejmě) stalo na Akademii, tak by musel okamžitě skončit - ten bafuňář. V Akademii je odejit(-a) whistlewer(-ka).

Ta etická hniloba, která dnes prolézá útrobami českých akademických institucí, má základ v divokých devadesátkách. Tehdy platilo, že nová akademická vrchnost jsou ideální bohové, neb přece povstali z demokratických voleb. Tak to musela být dokonalost sama, kritika byla nemyslitelná, nebyly pro ni ani žádné kanály. Leč někteří z těch bohů měli za sebou podivné kousky, které se do nové doby velmi nehodily, a tak je různě zatušovávali. Nejlepší obrana je ovšem útok [jak říkával Otto von Bismarck], tedy preventivní odstranění nežádoucích svědků, neb [jak měl říkávat Josif Vissarionovič Džugašvili Stalin (gruzínsky: ????? ?????????? ?? ?????????, to jen na zkoušku, jestli screeneditor umí i gruzínsky)]: Není člověk, není problém (??? ????????, ??? ???????). A ono to tehdy tak krásně a spolehlivě fungovávalo na Akademii, a odtud se to šířilo naší akademickou krajinou. Verba docent, exempla trahunt (slova učí, příklady táhnou). A jsme u mého OUDa neboli Osobního UDavače, neb lepší příklad - táhnoucí se z akademických divokých devadesátek až podnes - po ruce prostě není. 

Letos tomu bude již pětatřicet let, co se můj OUD rozhodl vyřešit si jistý svůj osobní problém na můj účet. Na OUDa totiž tehdy dopadl ten úder osudu (jinak vcelku běžný, který třeba mne nakonec postihl asi vícekrát, než ho), že Zahraniční odbor Presidia akademie mu neschválil jednu cestu (jmenovitě přes Atlantik). Šlo totiž o druh stipendia, pro které Ministerstvo školství a Presidium akademie uzavřely koaliční smlouvu, že jej budou nadále využívat jen kmenoví zaměstnanci vysokých škol (zatímco akademický štaf bude využívat jiné kanály včetně vlastní čistě akademické výměnné dohody). Věc nebyla na úrovni Presida akademie řešitelná. A tak OUDovi zase jednou začalo jít o získání protekce z nejvyšších míst, která by zajistila výjimku z regulí, a pro tu protekci zase byla zapotřebí nějaká nadstandardní dobová zásluha. K tomu ovšem přistoupil i ten aspekt, že se rozhodl rázně zamést s mou kritikou své jedné zcela chybné vědecké koncepce. Což u něj nebyl první ani poslední případ, fakticky on sám nikdy nestih vytvořit nechybnou hodnotnou věc, neb neovládal řemeslo toho oboru. Měl ovšem vždy dost vlivu na to, aby se jeho jméno objevovalo na pracech, které reálně vytvářeli jiní. Já jsem ho na své práce posléze připisovat přestal, a tak mi OUD oznámil, že mi zajistí vyhazov z ústavu. Na publikace jsem ho přestal připisovat nejen proto, že do nich absolutně ničím nepřispěl. Navíc totiž s těmi cizími výsledky jezdil po konferencích. Tak jsem musel navrch pro něj připravovat diapozitivy, a pak mu do omrzení vysvětlovat, co na nich je. Což byla vpravdě sisyfovská práce - a hlavně ztráta času. OUD tomu totiž beznadějně nerozuměl, protože mu chyběly základy. A pak k tomu přistoupil ještě jeden můj další "hřích". Ta ještě další motivace mého OUDa začala už někdy v osmdesátých letech, kdy se v Praze zrodila jistá výzkumná koncepce, která byla autory rozvíjena v řadě prací, začaly na ně navazovat práce jiných autorů, chystaly se velké sumarizující články, proslovovaly 'objevné' přednášky. Leč celé to byl jen nesmysl založený na učebnicových neznalostech. Věc jsem korektně opravil a opublikoval v cizině. Pro zajímavost cituji názory recenzentů těch mých opravných prací, ale na adresu autorů té mnou opravované pseudovědy: "The authors show a lack of fundamental understanding necessary for an adequate response. The Journal should be particularly cautious about manuscripts from the authors. The under discussion is crude and simplistic." Nakonec jsem chtěl ještě připravit čtivější článek pro americký časopis Journal of Chemical Education, a sice k výročí narození jednoho ze zakladatelů oboru - J. W. Gibbse. Článek však již nemohl být odeslán. V červnu 1988 vůdčí postava té chybné koncepce, tedy můj OUD, psychicky neunesla jak tu opovážlivost, že si někdo dovoluje opravovat jeho chybnou koncepci, tak to (zatím) neschválení své cesty přes Atlantik, a rozhodl se konat ve prospěch mého vypuzení z ústavu a současně i řečené potřebné protekce. Zahájil to udáním mé protistátní (v dobových termínech, samozřejmě) osobní korespondence s emigrantem, a to prostřednictvím bombasticky fomulovaného udavačského pamfletu:

LP 1988

[ Kvalitnější repro je v knize z (vyšla už dávno již tomu, ale vedení Akademie dál hraje divadlo, že o ní opravdu fakt nic netuší) r. 2012(!): 
https://app.box.com/file/6050307761?s=vyfqj47yyqp004b8q05i ] 

S tím pamfletem a fasciklem mé korespondence s emigrantem obešel pak různé ústavní hodnostáře, předvedl teatrální, hysterické představení o stovkách mých dopisů. A po vykonání udavačského aktu u ředitele ústavu vyhlásil: 'A nyní si může akorát požádat o vystěhovalecký pas'. Ten jeho orchestrovaný bombastický text zakrýval fakt, že celé to kompro byly fakticky jen dva dopisy psané česky člověku, který odešel do emigrace, zbytek byly nějaké jejich přílohy a makulatura. I samotní vyšetřovatelé považovali za použitelné ke stíhání jen ty dva dopisy, zbytek i pro ně byl bezvýznamný. A ani obsah těch dvou dopisů tomu jeho paličskému textu vůbec nekorespondoval. Můj OUD prostě potřeboval nakamuflovat "VELKOU VLNU NEVOLE", ve které by i zaniklo, že jde jen o prachsprosté udání v zájmu jeho vlastní kariéry. Mimochodem, ta floskule "VELKOU VLNU NEVOLE" pochází z frašky rozehrané pro likvidaci poctivého whistleblowera na Palackého univerzitě v Olomouci neboli UPOLu:
https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/olomouc-univerzita-palackeho-eticka-komise-cenek-gregor-zmanipulovani-dat-clanek-upraveny-graf.A190622_485026_olomouc-zpravy_stk
https://www.upol.cz/fileadmin/userdata/UP/AKTUALITY_2019/PrubehObhajobyGregor2013.pdf

Tímto i na svou dobu odiózním udavačstvím mne ten můj OUD vkopl do dobově obludného vyšetřování té mé protistátní činnosti, kdy výslech střídal výslech. Holt byla taková doba: byl jsem obviňován z vyzrazení utajovaných skutečností do ciziny, úmyslu emigrovat, a pětikorunu tomu nakonec nasadilo -- ohrožení obranyschopnosti. Holt byla taková doba - a tak to vše dokázali vyšetřovatelé z udané korespondence vyčíst, ale samozřejmě jenom pokud ji předtím nějaký váš OUD udal. Jak už řečeno, šlo o dva dopisy emigrantovi, zaslané z ciziny do ciziny. Ten, co můj OUD pečlivě očísloval jako 5a, jsem poslal ze Sappora na japonském ostrově Hokkaidó, kde jsem byl na pozvání a náklady japonské nadace JSPS a věnoval se fullerenům:

JP5aA.png

a v něm byla věta vyhodnocená jako vyzrazení utajovaných skutečností (to je ten děrovač děrných štítků - zařízení používaná k výzkumu byla přímo z definice tajná, a k tomu jsem se ještě dopustil vyzrazení místa tajného deponování počítače):

JP5aBB.png

[ Kvalitněji v časopise z r. 1998:  https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/BF02914225.pdf 
  Nebo taky tady:                         https://app.box.com/s/6wc58883vh7a5pf3xz5kw90isaw1w38p ]

A ten druhý corpus delicti, který můj OUD pečlivě očísloval jako 6a, byl odeslán z univerzity v (tehdy) západoněmeckém Ulmu na modropěném Dunaji, jinak rodišti Alberta Einsteina:

JP6aA.png

V něm sice nebyla věta usvědčující mne tolik ze špionáže, ale zato tam byla pasáž, kterou vyšetřovatelé interpretovali jako úmysl v budoucnu emigrovat - za to se ale dávalo míň roků, než za vyzrazení utajovaných skutečností:

JP6aBB.png

Ošem obé se současně kvalifikovalo též jako poškozování zájmů republiky v cizině. To byla malá násobilka té doby, a samozřejmě OUD perfektně věděl, do čeho mne vkopává - a právě proto to i dělal. Takových lidí moc nebylo - možná na hladině jednoho procenta. Prvně ale ještě nastala v tom r. 1988 prodleva kvůli prázdninám, kdy náčelníku ZOZÚ (Závodní odd. zvláštních úkolů) bylo uloženo získat ještě další kompro, ale neuspěl, neb OUD jen megalomansky řečnil a sliboval, leč v ruce už víc neměl. Ta prázdninová prodleva mi zdánlivě pomohla - uteklo tak víc jak jeden rok od nejmladší zásilky udané OUDem, ergo podle Zákoníku práce by postih už neměl být možný. Ve chvíli, kdy už byl ten rok jistý, jsem na to ústavní náčelníky upozornil. Následovala exploze hněvu a ujištění, že mě z práce stejně vyhodí. Samozřejmě čekali, že OUD něco mladšího dodá, když tak blafoval o stovkách dopisů. Ten by sice rád dodal, ale nic mladšího neměl - protože nic mladšího neexistovalo. Ergo nastalo hledání nějakých vyšších míst, která by mne rázně zlikvidovala sama, čímž by padla ta drobnost se Zákoníkem práce. A tak věc pro mne dál směřovala k okamžitému vyhazovu z práce a trestnímu stíhání. The worst-case scenario mohlo být tak 10 let ve III. nápravně-výchovné skupině ve Valdicích. Těch deset let dostala jistá občanka za větu v dopise manželovi v emigraci, totiž, že manželky sovětských důstojníků vykoupily v Mimoni maso. Pohotově byl vydán trestní výměr, kterým též došlo k zablokování mých kontaktů do zahraničí, a tím třeba i publikování v cizině:

OtDoASAVCR1994B.png

[ Standardní pdf: https://app.box.com/s/pf4naee9bfredkmz6gpz09uymu4g27sa ]

Ježto jsem publikovat v cizině nesměl, hotové věci jsem zatím jen ukládal do tlusté složky doma ve sklepě. Leč motivací z hlediska mého OUDa nebyla už tou dobou až tak má osoba, ta byla nyní druhotná. Primárně teď už šlo právě o tu protekci pro získání výjimky z oné koaliční smlouvy mezi Ministerstvem školství a Presidiem akademie stran těch stipendií. A tu výjimku dostal, a to cestou přes odbor na Odd. školství a vědy ÚV KSČ, jehož šéfovi také osobně poreferoval o mé protistátní korespondenci. Jak by ne - přece se tím udáním projevil jako řádný vlastenec internacionalista. Jak jásali někteří hodnostáři: 'Kolik nám ještě přiveze korespondence s emigranty a pomůže odhalit další, kteří by také chtěli emigrovat'. Před létem 1989 pak skutečně vyjel. Jestli něco přivez nevím, já ho od té doby osobně neviděl, a stejně to pak už neměl komu odevzdat.

Po mnoha peripetiích se věc ale začala obracet k lepšímu, když nakonec tehdejší předseda ČSAV akademik Josef Říman odmítl podpořit můj vyhazov, čímž jsem se dostal z nejhorší fáze. Akademik Říman byl z generace, která na vlastní oči viděla, co může s celým vědním oborem napáchat jeden jediný Lysenko. Proto nebyl ochoten v Akademii tolerovat likvidace oprávněných vědeckých kritiků nevybíravými lysenkovskými praktikami. A tak jsem z práce nakonec vyhozen nebyl. Leč ústavní vedení to nevzdávalo - bylo mne rozhodnuto z práce stejně vyhodit. Jen co můj OUD dodá další a hlavně razantnější kompro, o kterém tak široce bájil, a které oni dychtivě očekávali - nejpozději po té jeho protekční cestě přes Atlantik. Do té doby ale museli neochotně respektovat, že předseda ČSAV odmítnul podpořit tu neo-lysenkovskou štvanici. Kdyby nebylo toho zásahu akademika Římana, asi by se můj osud mohl vyvíjet jinak ... :
https://blisty.cz/art/98372-tentkrat-v-devetasedesatem-na-care-u-ceskych-velenic.html

Ledva vypuk samet, vyrazil jsem hned na Humboldtovo stipendium, o které jsem usiloval deset let, leč v důsledku OUDova denuncianství stejně nemoh využít. Samozřejmě jsem si s sebou ze sklepa vzal tu tlustou složku s mými Libri prohibiti. Hned z Německa jsem je začal posílat do redakcí, a tak se stalo, že jsem Humboldtistou s patrně největším publikačním výstupem během stáže. A taky pak v roce 1991 posléze vyšel v tom (jak se dnes rádo u nás říká prestižním) americkém časopise i ten OUDem zabrzděný článek, dokonce i s vysvětlující poznámkou na prvé straně:

A nyní se tady dostáváme k jádru pudla. Celou záležitost jsem já sám pustil z hlavy, neb se nad ní zavřela voda. Tedy z mého pohledu ano. Zato můj OUD byl svým vlastním selháním notně vyděšen a začal v tichosti budovat vylhávací kampaň. Sehnal dva spojence - aparátčíky, jednak vedoucího Odd. studující mládeže na ÚV ČSM v 50. letech - zde je k vidění jeho charakteristická fosilie v MF 2.12.1958:
https://app.box.com/file/6053511591?s=pmw0tycrzgh6qtk983wi
Ten pak byl převeden jako kádrová posila na Presidium ČSAV, a stal se tam tehdy nejvlivnějším úředníkem. S příchodem sametu se pak zase na toho nejvlivnějšího nevoleného úředníka vypracoval - fakticky tam byl jakýmsi akademickým Dalíkem, mužem na speciální, ne vždy čisté operace. Býval znám i pod ne-nevýstižnou přezdívkou piraňa, a to pro charakteristický detail, který je k vidění zde, úplně na dně:
http://abicko.avcr.cz/2009/04/15/
Ten druhý aparátčík zase býval už zmíněným vedoucím odboru na Odd. školství a vědy ÚV KSČ, ten byl nejzranitelnější. Chtěl v rámci ČSAV vydržet do penze, a tak neměl na vybranou a musel se bohužel podepsat i pod čistou lež. Té penze pak opravdu šťastně dosáhl. Fakticky za jeden podpis pod lží, co tomu kariérnímu udavači opravdu vytrhla trn z paty. Nejprve ale bylo ruče zameteno vše o tom udání pod koberec, a nadto se naopak vyfabrikovala ta čirá lež, že naopak já jsem jako udal svého OUDa, a bylo vymalováno. Jenže o této jejich bájivé lhavosti jsem roky neměl tušení, ač na jejím základě byl zlikvidován můj pracovní poměr. Vedení Akademie prostě jen hrálo, a dodnes hraje divadlo, že ‘jako’ nechápe, o co jde v té trapnosti, příznačně už nazývané ASANACE-2. A tak se tam už čtvrté desetiletí bezzásadově leč vytrvale znemožňuje, aby se pravda o té kauze ASANACE-2 dostala na veřejnost. Zatímco dřív existovali placení informátoři (honorovaní třeba protekcemi při cestách do ciziny), dnes tomu zuby-nehty bránění napomáhají placení dezinformátoři. A jsou jich docela zástupy, honorované granty, posty, poctami. Je to svým způsobem obdivuhodná buldočí výdrž lhát, znovu a znovu zametat věc pod koberec, a perzekuovat. Perzekuovat ty, co o tom řekli pravdu, ty co upadli do podezření, že by ji říci mohli, a dokonce někoho jenom pro výstrahu ostatním. Taková tři desetiletí kontinuálního velkoplošného akademického vylhávání z olbřímího lidského selhání jednoho akademického hodnostáře jsou i v našich podmínkách unikum. Instituce, ve které je toto možné, má strukturální vady, systémový problém. 

A taky to je už od roku 2017 popsáno i na dvou stranách knižních pamětí ex-předsedy ex-ČSAV akademika J. Římana:

[J. Říman, F. Houdek, Od pluhu do senátu a zpátky, Galén, Praha 2017, ISBN 9788074923098].

Vše marno - akademické vedení i dnes, už po OUDově smrti, těmi svými zuby-nehty brání každé možnosti nějaké pravdivé zmínky o té trapnosti, a naopak produkuje kamuflážní nesmysly. 

Leč nyní budeme ještě věnovat pozornost přílohám, které můj OUD pečlivě očísloval jako 1 a 2, a které právě hrály důležitou roli ve vyvolání notorické (slovy z té známé olomoucké whistleblowerské perzekuce): VELKÉ VLNY NEVOLE (jinak ovšem existující jen v jeho fabulacích a fabrikacích): Ta první je v angličtině:

JP1.png

Tak jako u OUDova paličského listu, i u této přílohy 1 mi bylo na první pohled jasné, že byla stvořena na jednom ústavním východoněmeckém psacím stroji. Ten se používal málo, neb měl typy bez patek. A také i u přílohy 2 mi bylo na první pohled jasné, na kterém psacím stroji byla v Praze vytvořena:

JP2.png

Šlo o mechanický stroj, který se pro OUDa používal vyjímečně, třeba když sekretářka byla nemocná. Mám na něj i jinou příznačnou vzpomínku. Jednu mou práci, kde jsem i vyvracel jeden jeho evidentní čirý omyl, dostal k recenzování OUD. To bylo zjevné z formulace (samozřejmě) zamítavého posudku, ale i z nepravdivého pseudo-argumentu, že věc vyšla již jinde. Jenže ten posudek byl tehdy psán právě na tom stroji, jako příloha 2 paličského listu. Do redakce jsem odpověděl, že argument o publikování jinde je nepravdivý, a že ostatně je mi znám psací stroj, na kterém byl posudek v Praze napsán. Redakce věc pak zadala neutrálnímu recenzentu, a práce poté už hladce vyšla. Jinými slovy, obě přílohy 1 a 2 byl podvrh (podfuk, habaďůra, podvod, kamufláž - nehodící se laskavě škrtnout dle ctěné libosti), který měl vytvářet iluzi o dokonce mezinárodní VELKÉ VLNĚ NEVOLE. Byla to čistě fabrikovaná záležitost, ostatně to bylo už jasné z křečovité formulace těch dvou podvrhů. Dnes to je hlavně ukázka automatického apriorně podvodného stylu jednání tohoto typu lidí, který ale u nás funguje - fungoval tehdy v Praze, a funguje nakonec i dnes, třeba na UPOLu (a zafungoval málem i na UK). Pro dosažení mého trestního stíhání by ale opravdu důležité byly věty z mých dopisů OUDem pečlivě očíslovaných jako 5a a 6a, ve kterých vyšetřovatelé odhalili to (reálně neexistující) vyzrazení utajovaných skutečností, úmysl emigrovat, poškozování zájmů republiky v cizině, a nakonec i (horribile dictu) ohrožení obranyschopnosti - za to tehdy mohl být i provaz. Holt byla taková doba - kdo nevěří, tak nechť se seznámí se smutným osudem Jiřího Ganse: 
https://pisecky.denik.cz/zlociny-a-soudy/pripad-utyrani-milovnika-americke-hudby-i-20160703.html 
Holt malá násobilka té doby. Dnes se ve vlasti takovým vytříbeným charakterům říká deprivanti (tedy, razí to někteří psychiatři s tím, že to zatím není léčitelné, a taky tvrdí, že třeba ve vrcholové politice jich je o dost víc, těch deprivantů). A přesně jejich roli v našem akademickém životě popisoval i bývalý prorektor olomoucké university prof. Tillich:

 

A tak je ta OUDova nemravnost až podnes vytrvale vedením Akademie zametána pod koberec - z jejího vedení NIKDO NIKDY NEHNUL ANI PRSTEM pro její vyjasnění. Proto jsem nakonec připravil i otevřený dopis akademickému sněmu:
https://app.box.com/s/pf4naee9bfredkmz6gpz09uymu4g27sa
a ten jsem pak různě distribuoval, samozřejmě taky všem nově zvoleným akademickým vedením. Nikdy se nepohnul ani list. Tak třeba ten můj otevřený dopis dostala i tehdejší místopředsedkyně, pak předsedkyně Akademie, a pak i šéfka akademické Etické komise:

OtDioIllA

A esencí toho mého otevřeného dopisu byla tato (vše-říkající) pasáž:

OtDoIllB

No, a na tento jasný otevřený dopis jsem žádnou odpověď nedostal dodnes - vyvolal jen zběsilé vylhávání ze strany Akademie, trvající taky podnes. A to ho - už po-osmkrát - vždycky obdrželo nově nastupující akademické vedení. A tak ho taky nyní dostalo i to osmé v pořadí. Ten můj otevřený dopis totiž velmi vadil a vadí - je z něj totiž všechno vpodstatě jasné. A protože velmi vadil, tak aby se to zastínílo a zametlo, třeba sedla trojka akademických hodnostářů a s vážnou tváří vyhlásila (to je ten zmíněný pokus o kriminalizaci - přiznejme hned, že hodně ujetý):

ipmzacatekL

A pod to úspěšné odhalení terorismu se podepsali hned tři příslušnící akademické kasty Nedotknutelných (pokud čtenář tuší, že těžko tak činili z nezištné čisté lásky k 'vědě a lidstvu', tak já mu to vymlouvat nebudu):

ipmkonecB

A když něco takového dají na papír hned tři akademické celebrity, a vhodně se to podstrčí nějakým orgánům (proto tam prskli i to datum narození), tak nepohodlný whistleblower může mít na poměrně dost dlouho dost jiné starosti, než upozorňovat na nějaká akademická pochybení. A je to i další ukázka toho prvního dodatku k pověstné Zahradníkově eliminační triádě (zajistit doživotní zákaz působení v české vědě a výzkumu).

Pokud někoho snad překvapuje, že se pod takové číré lživé nesmysly podepisují místopředsedové, resp. předsedové Akademie, tak je namístě uvést, jak své zkušenosti zaznamenal  Dr. Ladislav Andrey: '..... Když jsem kdysi na Národní kritizoval zneužívání AVČR jejím tehdejším předsedou, biochemikem V. Pačesem, coby předsedou "Nezávislé energetické komise" za vlády Topolánka ..... byl jsem ..... označen "mafiánem" (můžu to násobně prokázat) Pačesem a to veřejně, cituji: "Andrey poškozuje AVČR a měl by být okamžitě z AVČR vyhozen". Asi 80 účastníků strnulo, seminář okamžitě byl ukončen ..... Předseda AVČR Pačes pak na vánoční besídce ve vile Lanna osobně a soukromě předal dopis řediteli ústavu AVČR, ve kterém jsem působil, údajně vyžaduje mé okamžité propuštění, jinak prý hrozí seškrtání dotací na ústav (ÚI AVČR)... K mému vyhazovu pak opravdu došlo ..... Psal jsem i na tzv. etickou komisi AVČR, žádná reakce .....' - viz:
https://www.petice.com/signatures.php?tunnus=obrana_svobodneho_vdeckeho_badani_vyzva_eticke_komisi_akademie_vd_r&page_number=19&num_rows=10
Prostě - stejný styl perzekuce whistleblowerů, jaký se používal při zametání Zahradníkových lidských a odborných selhání. A opět NIKDO NIKDY NEHNUL ANI PRSTEM.

Pokud by ale některý whistleblower s tím doživotním zákazem dál působil třeba v modropěném Pacifiku, tak dojde na aplikaci druhého dodatku k té pověstné Zahradníkově eliminační triádě: 1) vyhodit z práce, 2) podat trestní oznámení, 3) soudit se o miliony, k tomu 1. dodatek: celostátní Berufsverbot - viz zkušenost Doc. J. Pancíře:
https://members.tripod.com/gamma_photon/jp2.html
Toho taky Zahradník vyhodil, protože si dovolil kritizovat Zahradníkovu svévolnou a nesmyslnou koupi výběhového modelu počítače pro ústav, a navíc i říkal pravdu o Zahradníkově zálibě v udavačství - a ke všemu Zahradníka přestal taky připisovat na své publikace. Za takové "hříchy" byla vyhozena třeba i Dr. I. Haslingerová, podobně byl vyhozen třeba i Dr. M. Svrček a další - Zahradník totiž potřeboval permanentně udržovat strach, a proto zařizoval vyhazovy nebezpečných kritiků i z jiných ústavů. Všechno ty byli - na rozdíl od vědecky sterilního Zahradníka - talentovaní a produktivní výzkumníci. Přesto v naší vědě mají zákaz působit - bizarně platný dodnes. A navrch pak tedy zavedl i ten svůj terminální 2. dodatek - usilovat o znemožnění whistleblowerova působení ve vědě i kdekoliv na celé planetě. A o to se skutečně snaží třeba následující squadra akademických hodnostářů (a taky příslušníků té akademické kasty Nedotknutelných), která vyrobila podobně ujetý, ba až ulítlý, paskvil (pochopitelně, jistě taky ne z té čisté lásky k 'vědě a lidstvu'):

JHMC zacatek

Ó ano, to o čem tak úpěnlivě hýkají je ten můj Otevřený dopis Akademickému sněmu AVČR pojednávající to Zahradníkovo totalitní udavačství (aby znemožnil napravování svých vlastních vědeckých nesmyslů). A ovšem, že si účelově vycucali z prstu ten nesmysl, že bych svůj otevřený dopis posílal na náklady nějaké instituce. Jenže tu lež si prostě z prstu vycucat museli, aby do toho svého mafiánství ta zahraniční pracoviště aspoň nějak podloudně vtáhli. [Pochopitelně, že jsem svůj otevřený dopis nikdy přes žádné pracoviště neposílal - už proto, aby je nějaký šibal do toho vylhávání Zahradníkova udavačství nechtěl nějak zlomyslně přímíchávat. A stejně tak jsem emailoval výlučně z yahoo.com, jakmile vzniklo.] Načež ti ukázkoví dezinformátoři nakonec ten svůj paskvil korunují farizejským varováním o (jinak opravdu neexistujícím) 'nebezpečí' pro reputaci mých zahraničních působišť. Holt - česká akademická špína v krystalicky čisté formě:

Tahle povedená partička si zjevně nedokáže uvědomit, že mimo ten jejich prokorumpovaný český akademický rybníček se toto v civilizaci bude hodnotit jednoznačně - jako jejich gangsterské praktiky.

Pochopitelně, že za nimi v těch kamuflážních nesmyslech nezůstal pozadu ani po nich následující předseda akademie (tedy hrdina toho dění/nedění kolem na Akademii kdysi oslavovaného patentu):

Drahospoml

A se srdceryvnou dávkou nesmyslů přišla i ta autorka posměšného bonmotu, kterým se zcela cynicky vysmála velmi oprávněné whistleblowerce z akademického Ústavu experimentální mediciny - Nehrajte si na hrdinku. Hrát si na Husa za všech okolností není rozumné:

ZazimPoml

Prostě - Akademie, kde se NESMÍ říkat pravda. A když se ji někdo stejně odváží říct, tak to je ZCELA NEETICKÉ, dokonce NÁSOBNĚ. Ještě jednou řečeno slovy excelentní likvidátorky nehodících se akademických whistleblowerů: Nehrajte si na hrdinku. Hrát si na Husa za všech okolností není rozumné. A teď sledujte tu sekvenci - prvně lhal můj OUD, a pak všichni čtyři jeho následovníci. Pět předsedů Akademie v řadě, co LŽOU zcela samozřejmě, bezskrupulózně, bezohledně. A všech pět v řadě takto LŽE kvůli svým osobním interesům. Tak to teda asi budou ty hodnoty, ke kterým se Akademie věd ČR dlouhodobě hlásí, dokonce v případě kauzy ASANACE-2 už čtvrtým desetiletím.

A nyní ještě rychlotest pro P.T. čtenářky. Která z těchto dvou špatných možností by pro vás byla přece jen přijatelnější:
-> Papaláš v letech se vám snaží vniknout rukou do kalhotek, ale když vidí nesouhlas, tak toho nechá,
-> Papaláška vás za pravdu seřve, ať si nehrajete na hrdinku, natož na Husa, a tím zpečetí váš vyhazov z práce.

Foto u perexu: Výmluvná svědectví o zneužívání postavení a vydírání ze strany ředitele akademického Ústavu pro současné dějiny a jeho zástupce přinesl DeníkN 16.2.23 (vzorec zneužívání postavení a vydírání se ovšem v Akademii používá i na řadu dalších komodit predátory zajímajících - aniž by ovšem někdo z těch, co to mají v popisu práce, hnul byť jen jedním prstem): https://twitter.com/Vedazije https://denikn.cz/1082575/historici-celi-obvineni-ze-sexualniho-obtezovani-prinasime-svedectvi-jejich-studentek/

____________

[hniloba@AVCR neboli Akademická špína v krystalicky čisté formě: Část XLVIII.]
XLVII. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=795514
XLIX. díl seriálu:  https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=799715

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | neděle 26.2.2023 5:22 | karma článku: 49,22 | přečteno: 4891x
  • Další články autora

Zdenek Slanina

Zajímavá teorie o příčině smrti zastupujícího protektora Reinharda Heydricha

Před časem v odborném časopise Neurology vyšel článek o možných bezprostředních příčinách smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten vpodstatě vylučuje teorii, že by šlo o otravu botulinovým jedem z bomby.

3.6.2024 v 5:22 | Karma: 16,01 | Přečteno: 658x | Věda

Zdenek Slanina

A zázraky se dějí i nad Atlantikem - třeba 24. srpna 2001

U letu společnosti Air Transat směřujícímu 24.8.2001 z Toronta do Lisabonu došlo ke ztrátě paliva v důsledku prasknutí palivového potrubí. Posádce se však podařilo po 20 minutách doplachtit na letiště Lajes na Azorských ostrovech.

12.5.2024 v 5:22 | Karma: 16,32 | Přečteno: 501x | Věda

Zdenek Slanina

Letadlo: Soubor součástek letících v těsné formaci (co z ní - od nedávna - občas odpadají)

Na hoření bonmot (Letadlo je soubor součástek letících v těsné formaci) jsem narazil už před lety a nyní jsem si na nej vzpomenul. Letadla Boeing totiž od začátku roku postihla už řada podivných technických závad, zatím bez obětí.

15.4.2024 v 5:22 | Karma: 17,33 | Přečteno: 560x | Věda

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma: 34,64 | Přečteno: 988x | Věda

Zdenek Slanina

Přírodní (a tedy přirozené) skleníkové jevy: Venuše a její sopečné aktivity

Na Venuši se skleníkový jev vymkl kontrole. Vysvětlení by mělo být v hojných sopečných aktivitách. Ty do atmosféry uvolnily množství skleníkových plynů. A proč se tzv. přírodní či přirozené skleníkové jevy nesměly zkoumat v Praze?

4.3.2024 v 5:22 | Karma: 40,02 | Přečteno: 857x | Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Nejezdí vlaky, nejde elektřina

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  22:07

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Nejezdí vlaky, nejde elektřina

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  22:07

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Putin dorazil do Vietnamu, předtím podepsal dohodu s KLDR

19. června 2024  21:31,  aktualizováno  21:55

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl na návštěvu do Vietnamu, kde bude do 20. června....

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

19. června 2024  16:44,  aktualizováno  21:11

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 123
  • Celková karma 21,07
  • Průměrná čtenost 8098x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik