Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Education Bubble, aneb jak vláda dokáže tunelovat vzdělávací systém

Vzdělání je možno považovat za vzácné, ostatně jako téměř každý jiný ekonomický statek. Jestliže je vzdělání vzácné, mělo by mít svou cenu, která by měla být utvářena dle nabídky a poptávku na spontánně fungujícím trhu a dle společensky schválených pravidel. Co se stane, když zasáhne nějaká entita, např. vláda, do systému vzdělání a ovlivní jeho cenu?

Images, Google

V době psaní tohoto příspěvku jsem studoval na universitě v USA a jednoho podvečera jsem s americkými přáteli, také studenty, zabrousil na téma vzdělání v USA a systém půjček pro universitní vzdělání. Během rozhovoru jsem zjistil, že téměř všichni studenti mají půjčku, kterou musí pravidelně měsíčně splácet. Ve většině případů rodiče fungují jako zajištění, resp. ručitelé, kteří očekávají, že jejich „děcko“ vystuduje elitní universitu a najde si odpovídající zaměstnání. Je na tom něco překvapivého?

Pravda je, že přístup amerických studentů ke vzdělání je naprosto někde jinde než v ČR. Až jsem se styděl, že jsem v době studia na universitě v Praze obětoval studijní večer a vyrazil jsem do nočního města. Skutečně studenti, které jsem potkal, pilně studovali každý den, a připravovali se precizně na všechny čtyři testy, které museli za semestr absolvovat z každého předmětu. Čím více jsem se zamýšlel, tím více jsem si uvědomoval, že když má někdo půjčku na vzdělání, musí se „sakra“ snažit, aby školu řádně dokončil a mohl půjčku splatit. Na tom není nic špatného, nebo ano?

Nicméně zpět k otázce, zda je něco překvapivého na studiu na universitě s pomocí půjčky? Čím více jsem o tom přemýšlel, tím více jsem si uvědomoval, že většina studentů a jejich rodičů se stává obětí (ne)zamýšlených důsledků kooperace mezi bankami a vládou. Nyní ponechme stranou podmínky a podrobnosti půjčky a zamysleme se na ekonomickou podstatou. Jsem možná trochu postižen svou averzí vůči všemu, co vláda za „cizí“ peníze (peníze daňových poplatníků získaných ať už přímým zdaněním nebo pomocí odborně definováno deficitního financování) provádí. Avšak, zde je příklad hovořící za vše. Pokud se rozhodnete studovat na universitě a jste „chudí“, řekněme, že nemáte nic, a Vaši rodiče mají nízké daňové přiznání, můžete požádat vládu o poskytnutí studentské půjčky pro studium na Vaší vysněné universitě. Protože Jste „chudí“, vláda Vám zajistí půjčku, a to tak, že Vy požádáte o půjčku na studium a speciální grant, který Vám vláda s největším pravděpodobností poskytne. Ale, peníze nedostáváte Vy, ale banka, která Vám na školné půjčí. Vy Jste pouze „nastrčená figurka“, která touží po vzdělání. Laicky řečeno, vláda Vám schválí, že si můžete vzít půjčku u banky, a protože Jste „chudí“, tak Vám ji zaplatí prostřednictvím grantu. Takže peníze putují přes Vás a Vaši universitu z účtu vlády vedeného u centrální banky rovnou k bance, která Vám poskytla půjčku.

Pokud se člověk zamyslí hlouběji, dojde mu, že „americký sen“ mít vyšší vzdělání, je vlastně kopie „amerického snu“ mít vlastní bydlení, který začal někdy v roce 1938 za F. D. Roosevelta vytvořením „Government Sponsored Enterprise“ FannieMae. Dále pokračoval, mimo jiné, přes Community Reinvestment Act - 1977 a Gramm-Leach-Bliley Act - 1999 až k finanční krizi sub-prime hypoték v roce 2007 a 2008 (vlastně pokračující dodnes). Zasvěcení vědí, co pojmy v předchozí větě znamenají a tuší, kam se vzdělávací systém v USA řítí. Jedná se o typickou „Rothbardovu triangulární intervenci“, která produkuje další intervence do fungování systémů vzdělání a v konečném důsledku způsobuje neefektivitu. Udržování systému ve stávající podobě povede k (ne)zamýšleným důsledkům, které budou, v duchu „Bastiatova what is not seen“, na první pohled neviditelné, ale s největší pravděpodobností se projeví v budoucnu. Ještě bych chtěl na tomto místě poukázat na to, že v žádném případě nejsem proti systému půjček na vzdělání a už vůbec nejsem proti tomu, aby se bránilo vyššímu vzdělání pro „chudší“. Snažím se pouze poukázat na úskalí, která s sebou může vládní systém podpory vzdělání v kombinaci s „levnými penězi“ způsobit.

Důsledky, které nejsou na první pohled zřetelné, mohou být následující: na trhu se vzděláním se bude vytvářet bublina, která bude produkovat filozofy, hudebníky, ekonomy atd., kteří budou vzdělaní, rozuměj, budou mít vystudovanou universitu, ale s velkou mírou pravděpodobnosti nebudou moci sehnat adekvátní uplatnění, protože struktura ekonomiky nebude přesně odrážet jejich poptávku (jeden student na tuto poznámku reagoval, že případně bude mít okna a vůbec mu to vadit nebude); vláda bude nucena (bude chtít v zájmu vykazování činnosti veřejnosti) vytvářet další úřady, které se budou snažit trh se vzděláním redukovat tak, aby lépe odpovídal struktuře ekonomiky, nebo se bude nastavovat různé podmínky, omezení či další regulace, které bude kontrolovat; vláda samozřejmě bude potřebovat další zdroje, aby mohla tyto úřady provozovat (vyšší daně, ať už přímé nebo inflační – musí si půjčit); tím, že si vláda bude půjčovat, tím bude dále vytěsňovat potenciální soukromé investice, protože banka raději bude investovat do státního „bezpečnějšího“ dluhopisu (ano; nevíme jak dlouho ještě); opět bude docházet k přerozdělování bohatství vygenerované v ekonomice směrem k bankéřům a s nimi přízněným skupinám, včetně vlády a k dalšímu prohlubování „psychologické“ závislosti na vládě, která může plno studentům pomoci se splácením a v případě, že neseženou práci, může zajistit stavění „hladových zdí“, které by mohli pracovníci s diplomem z university budovat.

Utopický, nejen, americký sen o tom, že „každý“ má právo na vyšší vzdělání přivede tento systém do krize, která bude prohlubovat závislost na vládě a bankách. Skutečná cena vzdělání bude pomocí vládních intervencí deformována a povede k tomu, že ekonomika bude mít neefektivní počet universitních absolventů. Nadále pak také bude docházet k dalšímu rozevírání pomyslných „nůžek“ mezi stále užší skupinou bohatých (již dnes vlastní cca 1% nejbohatších Američanů asi 40% celkového amerického bohatství) a stále větší skupinou relativně „chudých“ (třeba i s universitním titulem, ale v dalekém vztahu k bankovnímu průmyslu), prostřednictvím dalších dodatečných intervencí, které na sebe tento neefektivní systém bude nabalovat. Jak by to mohlo skončit dále, raději nedomýšlím.

Cílem příspěvku nebylo kritizovat, ale poukázat na úskalí, která s sebou mohou jakékoli vládní intervence přinášet. Mějme se před nimi tedy na pozoru.

Autor: | pátek 11.11.2011 20:15 | karma článku: 13,73 | přečteno: 813x
  • Další články autora

Konspirační teorie o ECB, SSE a hlavně „EFZ“, anebo nikoli?

ECB včera opět využila nástrojů nestandardní měnové politiky. Pro někoho na tom není nic překvapivého, ale možná by stálo za to se nad tím zamyslet. ECB umístila na trh v rámci tzv. LTRO cca 530.000.000.000 EUR. Hezká částka, která není jediná (více zde), protože se jedná již o druhé okolo těchto operací. Zároveň do budoucna s největší pravděpodobností nebude poslední. Proč? Protože se v systému nic moc zásadního nemění.

1.3.2012 v 12:12 | Karma: 18,01 | Přečteno: 862x | Diskuse| Ekonomika

Zase něco ze života … aneb Spojené státy „eurové“ nemohou fungovat

Teorie optimální měnové zóny poukazuje na to, že v ideálním případě by v rámci měnové unie měla fungovat „dokonalá“ mobilita pracovní síly. Jinými slovy, když chcete mít společnou měnu, lidé by měli být schopni se přesunout z místa, kde je aktuálně nižší poptávka po jejich práci do místa, kde naopak jejich práce chybí. Tolik teorie, jak je to v praxi?

23.12.2011 v 0:55 | Karma: 15,63 | Přečteno: 843x | Diskuse| Ekonomika

Děti na pískovišti a ECB jako zdroj písku; kdy to skončí?

Určitě dobře znáte to, jak si malé děti hrají na pískovišti. Na tom není nic špatného, já si tam také hrával. Problém je, když se tak chovají také banky, a je jedno jestli v USA, Evropě nebo Číně. Dnes se odehrála jedna velmi podstatná událost, kterou naše média nikterak zásadně nezmínila, ale která je nesmírně důležitá. Už si troufnu tvrdit, že mnohem důležitější než VH. Mimochodem, on by si toto divadlo nepřál, protože neměl čisté svědomí, avšak to ukáže až čas, až začnou jeho „vrstevníci“ vyprávět.

21.12.2011 v 20:43 | Karma: 17,11 | Přečteno: 869x | Diskuse| Ekonomika

Všechno bude jinak, stejně jako otázka oněch 90 miliard nebo eura

Tak mám pocit, že Česká republika neřeší nic jiného než onu zpropadenou půjčku tomu údajně „nezničitelnému“ MMF, včetně mě, a proč?. Na jedné straně jsou to zarytí odpůrci, kteří na jakoukoli informaci z tábora nepřátel – příznivců půjčky reagují novou palbou. Jedna strana považuje druhou za „blázny“, či hůře. Takže jsme vlastně nakonec blázni všichni, ať už souhlasíme nebo ne? Nu což, ale o co skutečně jde?

17.12.2011 v 4:04 | Karma: 20,38 | Přečteno: 1151x | Diskuse| Ekonomika

Když do Evropy, tak třeba i nahatý, "já" jsem taky pro …

Tak jsem si pro sebe udělal takovou rekapitulaci našeho (ne)úspěchu v „blažené EU“ a propojení s její „měnovou dcerou“ eurozónou. Ke všemu tomu přemýšlení mě dostala ona zatracená půjčka tomu MMF, resp. potápějící se eurozóně. Naši sociálně-demokratičtí zastánci, a nejen oni, se vyslovili jednoznačně pro, aniž by bylo potřeba zkoumat, jaké by měly být parametry a jaké by to mohlo mít další důsledky. Jakoby jsem slyšel předsedu: „když do Evropy, tak třeba nahatý, já jsem taky pro ...“ (Táto :-)). Závěry jsem z toho vyvodil dva, jeden lepší než druhý.

15.12.2011 v 20:13 | Karma: 15,67 | Přečteno: 928x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Uprostřed noci v domě vzplála nabíjená čelovka, rodinu zachránil požární hlásič

26. června 2024  17:24

O užitečnosti požárního hlásiče se jen krátce po jeho pořízení přesvědčili obyvatelé rodinného domu...

David Rath je zpátky ve vězení, ale jako primář. Pomáhám komunikovat, řekl

26. června 2024  17:11

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath se stal primářem vězeňské nemocnice na pražském Pankráci,...

Řidiči kolikrát nevědí, co vezou, řekla svědkyně v kauze pašování za miliardy

26. června 2024  16:58

Pašování hašiše a kokainu, podvody, legalizace výnosů z trestné činnosti. To je pouhý výčet...

Řidiči se převrátil návěs s kravami, veterináři museli některé utratit

26. června 2024  16:34

Přívěs s osmnácti kravami se dnes odpoledne převrátil zahraničnímu řidiči na silnici I/35 v Býšti...

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Strkání hlavu do písku před jakýmkoli problémem a ztráta ochoty bojovat za pravdu povede k tomu, že Váš život ovládne někdo jiný.
---
Naše životy začnou končit dne, kdy začneme mlčet o věcech, na nichž nám záleží.
---
Při čtení mojich příspěvků mějte, prosím, vždy na paměti následující: Na tomto blogu prezentuji výhradně své osobní názory, komentáře a postoje. Děkuji.

Seznam rubrik

Oblíbené články