Síla předpokladu, očekávání

Ze studia VŠE v Praze jsem si odnesl mimo jiné jednu zásadní poučku, která je platná v různých oborech. Jedná se o vliv očekávání na vývoj budoucnosti. V ekonomii se očekávání používá při odhadech budoucího vývoje, chování poptávky nebo třeba inflace. Paralela je jednoznačná. Očekávání především ovlivňuje naše životy.

Aplikace očekávání do běžných mezilidských vztahů i do vztahů pracovních je zajímavá a podnětná práce pro obyčejného člověka. Respektive zamyšlení nad očekáváním. Vezmeme si situaci, kdy potkáme na ulici člověka. Ulice je prázdná, je šero a nikde ani živáčka. Co se nám může honit hlavou? Očekáváme nebezpečí? Jaká je pravděpodobnost, že se stane něco špatného, když očekáváme špatnou situaci a jaká je pravděpodobnost toho, že se stane něco špatného, pokud nad tím neuvažujeme, nebojíme se špatné varianty a snažíme se nad ní neuvažovat. Neuvažovaní nad špatnou variantou přináší zkušenému člověku vyšší pravděpodobnost stání se varianty pozitivní, kterou očekává. Zkušenost nám pomáhá oprostit se od obav, nahradit je ostražitostí, bdělostí. V tomto stavu lépe čelíme ohrožení.

Příklad vlivu očekávání je zmíněn v článku Jürgen Ligi: Estonsko bude v eurozóně příkladem http://www.e15.cz/nazory/rozhovory/jurgen-ligi-estonsko-bude-v-eurozone-prikladem

 Kde se hovoří o různosti Estonska, Litvy a Lotyšska mimo jiné takto: „Litva a Lotyšsko mají podobný jazyk, mají k sobě blíž, a jak jste zmínil, mají nedostatek sebedůvěry. Hlavně Lotyši jsou velmi pesimističtí sami k sobě. A to jim příliš nepomáhá.“

Je tam uvedeno, že pesimismus Lotyšům nepomáhá. Komu pomáhá? Lze shrnout jako: „Pesimismus nepomáhá.“ Správnou cestou je optimismus. S dobrým výhledem se Vám i lépe vstává. Když je na co se těšit, když máte pozitivní vizi budoucnosti, žije se lépe.

Očekávejme tedy lepší zítřky! Je zřejmé, že samo očekávání nepomůže docela, ale je to první krok ke změně blbé smůly v životě…   

Z jiného pohledu lze říci, že očekávání je nástroj k ovlivnění mas. Při vhodném podsunutí dobrého očekávání, lze spekulovat na spokojenost společnosti a růst. A naopak je to zkáza. Braňme se bdělostí proti možnosti úmyslného ovlivnění špatným očekáváním (nejen v médiích)!

Dodatek:

Velká škoda, že lidé často berou sdílnost jako povyšování.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdeněk Heřt | čtvrtek 19.8.2010 12:19 | karma článku: 6,80 | přečteno: 616x