Bizarní příručka zástupkyně ombudsmana budí úsměv
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková nedávno vydala příručku pro novináře o tom, jak jednat a psát o lidech, kteří mají nějaké postižení. Samotný úmysl se může na první pohled jevit jako chvályhodný. Výsledek ale budí skutečně velké pochybnosti o tom, zda někomu pomůže. Při čtení některých doporučení vás totiž napadnou známá slova někdejšího ruského premiéra Viktora Černomyrdina „měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy.“ Výsledkem je totiž naprosto bizarní příručka, která ukazuje odtrženost současných intelektuálů od normálního života.
Podivné „vhodné“ a nevhodné výrazy
V příručce se především doporučuje uplatňovat takový přístup, že diagnóza nemá být v souvislosti s postiženými zmiňovaná na prvním místě. Naopak je třeba zdůrazňovat, že jsou to především lidé, a tomu by se mělo přizpůsobit i pořadí slov. V praxi to má znamenat, že nejprve je třeba užít slovo člověk a teprve pak druh postižení. Tvůrci mají zřejmě všechny čtenáře, posluchače či diváky za natolik hloupé, že u postižených nejsou sami schopní poznat, že se jedná o lidi a nikoliv o psy nebo kočky. Pro zajímavost není od věci zmínit zde několik příkladů (ne)doporučených slov.
Asi nejlepší bude začít výrazem zastřešujícím všechny lidi s nějakou formou postižení. Slovní spojení „postižený člověk“ je považované za nevhodné. Důvod je asi všem jasný. Slovo „postižený“ je použito jako první a slovo „člověk“ až jako druhé. Proto se má místo toho užívat člověk s postižením. No, řeknete si budiž. Ale tím příručka nekončí.
Přestože má člověk být zdůrazňovaný na prvním místě, ne vždy to musí stačit k tomu, aby mohlo být označení považováno za správné: Nevhodný je totiž i výraz „člověk se zdravotním postižením“, protože prý souvisí s medicínským modelem postižení, který vidí postižení jako nemoc a člověka pouze jako příjemce péče. Proto je lepší užívat mnohem vágnější označení člověk s postižením. Stejný výraz se doporučuje také místo slova invalida, které je taktéž považované za nevhodné. Ještě se chytáte?
Slepec není ten, kdo nevidí, ale ten, kdo nechce vidět
Přejděme dále ke konkrétním typům postižení. U lidí s problémy se zrakem se nemá užívat označení slepec, ale „člověk, který je nevidomý.“ Podobné je to i u lidí s problémy se sluchem. Jako jeden z vhodných výrazů, které by se měly užívat namísto hluchý/hluchoněmý, je podle příručky „člověk, který je neslyšící.“
Zajímavé je jedno z označení pro lidi trpící duševním onemocněním. Pokud byste náhodou nevěděli, jak správně nazývat takové lidi, jedním z možných označení považovaných za nezávadné je „člověk s psychosociálním postižením“.
Nedoporučuje se mimochodem užívat ani spojení „trpět postižením“, protože postižení je v tomto případě popisované jako něco „dramatického“ nebo „politováníhodného. Podivné, že? Mají snad být lidé za své postižení rádi? Ne nemají. Podobné opisy slov žádnému člověku s postižením určitě nepomohou a ani nepomohly. Spíše budí úsměvy u lidí, kteří se problematikou péče o lidi s handicapem dlouhodobě zabývají.
Politická korektnost dorazila i do Česka
Řada navrhovaných vhodných výrazů uvedených v příručce působí podivně a těžko si dokážu představit, že by je lidé někdy začali běžně užívat. Proti některým doporučením se dokonce ozvali i přímo někteří hendikepovaní. Například předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása k nové příručce řekl, že mu nevadí být označován jako vozíčkář, přestože i toto slovo je na seznamu těch, která v příručce upadla v nemilost.
Zástupkyně ombudsmana se pak vyjádřila tak, že tabulka má být pouze nabídkou, a ne striktní povinností. To jistě všichni rádi slyší. Nelze se ale divit tomu, že se příručka stala námětem řady vtipů a některá doporučení už začala žít vlastním životem.
Podobné příručky určitě situaci postižených nezlepší a paní zástupkyně ombudsmana Šimůnková tak svým počinem hendikepovaným nejspíše příliš nepomůže. Zcela jistě se ale zařadila po bok dalších lidí, díky nimž politická korektnost v té nejbizarnější podobě dorazila také do Česka. A utvrdila je v názoru, že Stanislav Křeček je se svým „selským rozumem“ nejlepší možný ombudsman.
Přeji hezký den a veselou mysl!
Tomáš Zdechovský
Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.
Tomáš Zdechovský
Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.
Tomáš Zdechovský
Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.
Tomáš Zdechovský
Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.
Tomáš Zdechovský
Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Kniha i debut roku pro Letnice. Miroslav Hlaučo získal dvě ceny Magnesia Litera
Letošní ročník knižních cen Magnesia Litera zná vítěze. Knihou roku jsou Letnice spisovatele...
Magnesia Litera 2025
Magnesia Litera je ocenění literárních děl, udělované každoročně od roku 2002 Sdružením Litera....
ANO dá trestní oznámení kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení
Poslanci se sešli na mimořádné schůzi k digitalizaci stavebního řízení. Svolat ji nechalo ANO,...
Tlačíme na Rusko ohledně dohody, řekl Trump. Příští dny označil za rozhodující
USA vyvíjejí silný tlak na Rusko k uzavření dohody o příměří, která je velmi blízko, ale také...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 678
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4374x
Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Agentura Commservis.com
- Intimní doteky
- Odpusť mým rtům...
- Školení a vzdělávání manažerů
- Trénink mozku